נוזקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

נוֹזְקָה (לפי כללי הכתיב חסר הניקוד של האקדמיה ללשון העברית, יש לכתוב נָזְקָה; באנגלית: Malware, תוכנות מזיקות) היא תוכנה שמטרתה לחדור או להזיק למחשב, לאסוף מידע רגיש, להשיג גישה לרשתות מחשב פרטיות, או כדי להציג תוכן פרסומי בלתי-רצוי. ללא ידיעתו של המשתמש בו.

המונח "נוזקה" משמש שם כולל לכל סוגי התוכנות שנועדו להזיק למערכת, לחדור אליה או להפריע את פעולתה. במונח זה נכללים וירוסים, תולעי מחשבים, רוגלות, תוכנות פרסום ועוד. לעתים משמש המונח "וירוס מחשב" לתיאור כל סוגי התוכנות הנ"ל.

המילה באנגלית, Malware, היא הלחם המילים Malicious (זדוני, מרושע) ו-Software (תוכנה).

המטרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנוזקות הראשונות נוצרו בשנות ה-70 וה-80 המוקדמות ושימשו בעיקר למתיחות. לדוגמה מחשב שהיה נגוע בנוזקה היה מציג הודעה על המסך שהייתה נעלמת כעבור מספר שניות.

החל מסוף שנות ה-80 הופיעו תוכנות שנועדו להרוס ולפגוע במחשבו של המשתמש: למחוק קבצים, למנוע את עליית מערכת ההפעלה ועוד. החל משנת 2003 ועם עלייתו של האינטרנט רחב הפס החלו להופיע יותר ויותר נוזקות שנועדו להשיג למתכנניהם רווח כלכלי, והן היו למעשה תוכנות פרסום שהגיעו עם תוכנות לגיטימיות יחד, והציגו בפני המשתמש פרסומות או הובילו אותו לאתרים שהוא לא ביקש לבקר בהם. תוכנות דיוג נועדו להשיג גישה למספרי כרטיס אשראי, חשבונות בנק, דואר אלקטרוני ועוד.

סוסים טרויאנים שמשתמשים במחשב כדי לשלוח דואר זבל וכך להגן על השולח מפני זיהוי או תביעה ועוד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]