לדלג לתוכן

נטל המחלות הגלובלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מחקר נטל המחלות הגלובליאנגלית: GBD Global Disease Burden Study ) חוקר קבוצת אינדיקטורים, המאפיינים תמותה ונכות על רקע מחלות, חבלות וגורמי סיכון. הוא כולל שורה של מחקרים רפואיים סטטיסטיים מקיפים אזוריים וגלובליים. יוזם מחקרים אלה היה הרופא כריסטופר מארי מארצות הברית. קבוצת החוקרים שבניהולו פועלת במכון להערכה ומדידת פרמטרים של בריאות באוניברסיטת וושינגטון Institute for Health Metrics and) Evaluation) וזכתה למימון הקרן ביל ומלינדה גייטס. בשנת 2010 השתתפו במחקרים אלה כ-2,400 חוקרים מ-132 ארצות. המידע המסופק על ידי מדד זה עוזר לקבוע עדיפויות בהחלטות הנוגעות למדיניות בנושאי הבריאות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקר הנטל הגלובלי של המחלות GBD התחיל בשנת 1990 לפי הזמנת הבנק העולמי. הוא כימת את ההשפעות על הבריאות ועל אורך החיים של מעל 100 מחלות וחבלות בשמונה אזורים בעולם, על ידי הערכת תמותה ותחלואה לפי גיל, מין ואזור. החוקרים הנהיגו מדד חדש הנקרא (DALY (disability adjusted life year (שנת חיים מותאמת נכות) שנועד לכמת את נטל המחלות, החבלות וגורמי הסיכון ולאפשר השוואות. המדד DALY הוא אינדיקטור שלילי של איכות חיים וליקויי בריאות. כשמגיע לערכים גבוהים מצביע על איכות חיים נמוכה. הוא מתאר את ההבדל בין המצב המציאותי למצב האידיאלי שבו כל אדם בעל בריאות מלאה חי עד לגיל המצופה לפי הערכים הסנדרטיים של תוחלת החיים. ערכי תחולת החיים בלידה נקבעו לגיל 80 שנה לגברים ולגיל 82,5 שנה לנשים.

נכויות ומוות מוקדם מתחברים במדד DALY:

DALY = YLL+YLD
DALY (שנת החיים מותאמת נכות) היא חיבור בין YLL - אבדן שנות חיים עקב תמות מוקדמת באוכלוסייה לבין אבדן חיים בגלל נכות בגלל מחלה וסיבוכיה.
YLL - שנות החיים האבודות YLL (years of life lost) - מספר מקרי המוות כפול הפרש תוחלת החיים שנשאר לא ממומש בעקבות המוות המוקדם.
YLL = N x L
N= מספר מקרי המוות
L= תוחלת החיים הסטנדרטית ברגע המוות (בשנים)
YLD - שנות החיים הפגועות על ידי נכות
YLD = I x DW x L
I = מספר מקרי המחלה בתקופה
DW = ממד לחומרת המחלה (בין 0 = בריאות מלא ל-1 =מוות)
L = משך הזמן של המחלה יד להחלמה או מוות (בשנים)

[1]


המחקר GBD אומץ באופן רשמי על ידי ארגון הבריאות העולמי ונוהל בעיקר על ידי חוקרים באוניברסיטת הרווארד וארגון הבריאות העולמי.

בשנים 2002-2000 עודכן המחקר מ-1990 כדי לכלול ניתוח מקיף עוד יותר תוך שימוש במסגרת הקרויה "הערכה השוואתית של גורם סיכון" (comparative risk factor assessment)

הערכות ארגון הבריאות העולמי עודכנו שוב ב-2004, 2010 ,2013, ו-2015. ב-2015 הנתונים של נטל המחלות מתייחסים ל-315 מחלות וחבלות, 79 גורמי סיכון ומעל 2600 סיבוכים בנכויות (sequelae) ב-195 ארצות.

הממצאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נטל המחלות הזיהומיות והטפיליות על מפת העולם - המדד DALY, ארגון הבריאות העולמי 2004
נטל המחלות הלא מדבקות על מפת העולם, 2004

הממצאים מתייחסים ל:

תמותה מכל סיבה
תמותה מסיבות שונות
אבדן שנות חיים בגלל תמותה מוקדמת (YLLs)
שנות נכות מסיבות שונות
שנים עם שרידי נכות קבועים sequelae מסיבות שונות
הימצאות (פרבלנס) של חשיפה לכל גורם סיכון
סיכונים יחסיים של תמותה לכל צירוף סיכון-תוצאות
מקרי מוות, YLLs ,YLDs DALYs המיוחסים לאפקטים עצמאיים של גורמי סיכון וקובצי גורמי סיכון
תוחלת החיים הבריאים (HALE)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נטל המחלות הגלובלי בוויקישיתוף

גישה ב-11 באוקטובר 2017

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ של נטל מחלות לפי אתר ארגון הבריאות העולמית