ניתוח מגמות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ניתוח מגמות היא הפרקטיקה של איסוף מידע, תוך ניסיון לזהות דפוס. בכמה תחומי מחקר, למונח "ניתוח מגמות" יש משמעויות מוגדרות רשמית .[1][2][3]

אף על פי שניתוח מגמות משמש לעיתים קרובות כדי לחזות את העתיד, הוא יכול לשמש להערכת אירועים לא ידועים בעבר, כגון כמה מלכים קדומים נראה כי שלטו בין שני תאריכים, בהתבסס על נתונים כמו ממוצע שנים אשר מלכים ידועים אחרים שלטו.

ניהול פרויקטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניהול פרויקטים, ניתוח מגמות זו טכניקה מתמטית העושה שימוש בתוצאות היסטוריות כדי לחזות תוצאות עתידיות. פעולה זו מושגת על ידי מעקב אחרי שינויים בביצועים של עלות ותזמון. בהקשר זה, זה כלי לבקרת איכות.[4][5]

סטטיסטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסטטיסטיקה, ניתוח מגמות מתייחס לעיתים קרובות לטכניקות חילוץ של דפוס בסיסי של התנהגות בסדרה עתית אשר אחרת היה מוסתר חלקית או כמעט לחלוטין על ידי רעש. אם ניתן להניח שהמגמה היא ליניארית, ניתוח מגמות יכול להיעשות בתוך ניתוח רגרסיה רשמית, כפי שמתואר בהערכת מגמה. אם למגמות יש צורות אחרות מאשר ליניארי, בדיקת מגמה יכולה להיעשות על ידי שיטות לא פרמטריות, למשל: מבחן מאן-קנדל. עבור בדיקות ויזואליזציה של מגמות לא ליניאריות גם החלקה יכול להיות בשימוש.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ניתוח מגמות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Trend analysis tries to predict a trend like a bull market run and ride that trend until data suggests a trend reversal (e.g. bull to bear market). Trend analysis is ramping up in popularity because moving with trends, and not against them, will lead to profit for an investor. WebFinance, Inc., Investor-TA Trend analysis Definition: a comparative analysis of a company's financial ratios over time.
  2. ^ Iowa State University Office of Social and Economic Trend Analysis.
  3. ^ February 2004, John Immerwahr, Public Agenda, Public Attitudes on Higher Education – A Trend Analysis, 1993 to 2003.
  4. ^ Project Management Book of Knowledge, PMBOK, PMI, 1997, page 334.
  5. ^ PMBOK Ready Reckoner Pages 7 and 8.