ניתוח מידע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ניתוח מידע הוא תהליך שבו הופכים נתונים מסוגים שונים, למודיעין המאפשר קבלת החלטות והסקת מסקנות.

אדם המנתח מידע מכונה לעתים "אנליסט".

כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתוח מידע אינו מתייחס רק למודל עסקי, אלא נכון גם לגבי נושאים שונים ומגוונים לדוגמה: ניתוח מידע לקראת טיפול רפואי יכלול איסוף כל הנתונים הרלוונטיים הן מהחולה והן ממקורות רפואיים שונים בדבר אפשרויות טיפול אפשרויות, לאחר מכן יש לסנן את הנתונים שאינם רלוונטיים לצורך קבלת ההחלטה ולבסוף ניתן לבצע עיבוד בדרך של סיעור מוחות בין מספר מומחים והצגת מספר עמדות שונות למקבל ההחלטות בדבר המשך הטיפול הרפואי.

שלבי ניתוח המידע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לחלק את התהליך למספר שלבים:

שלב ראשוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלב הראשוני יש לאסוף ולארגן את כל הנתונים אשר עשויים להיות רלוונטיים לנושא. איסוף הנתונים חשוב שיתבסס על כל מקורות המידע האפשריים, ללא אבחנה בשלב זה בין מקור המידע, מהימנותו ותרומתו לשאלה שעליה רוצים לענות.

שלב שני[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנאספו כל הנתונים הרלוונטיים יש לערוך מיפוי וסינון למידע אשר אינו רלוונטי כך שנשאר עם הנתונים הרלוונטיים. הסינון יהיה בהתאם לקריטריונים שנקבעו, כגון: מהימנותו של מקור הידע – לדוגמה יועדף מידע שמקורו בספרות מקצועית, אתר אינטרנט בעל מומחיות בתחום, חוות דעת של אדם מומחה, שאלונים שהוכנו על ידי אנשים מקצוע בתחום של הבעיה הנידונה וכו' על פני מידע שמקורו עלום.

שלב שלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלב השלישי יש לעבד את הנתונים שנותרו למידע איכותי ומקצועי בתחום הרלוונטי אשר ממנו יתאפשר להסיק מסקנות ולהשיב על השאלה שלשמה נערך את ניתוח המידע. העיבוד יכול להיות עיבוד סטטיסטי, חיזוי, עיבוד טכנולוגי וכיוצא בזה אשר בסופם יוצג דו"ח מסוים. הדו"ח יופנה למקבלי ההחלטות ואמור לסייע להם לקבל החלטה.