נשיאות הארגונים העסקיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

נשיאות הארגונים העסקיים (שנקראה עד אוגוסט 2013 לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים) היא ארגון-הגג של ארגוני המעבידים בישראל. בין הארגונים החברים: התאחדות האיכרים בישראל, התאחדות הקבלנים, איגוד בתי המלון, איגוד היהלומים, האיגוד הכל ארצי של מפעלי הניקיון והאחזקה בישראל, איגוד הבנקים בישראל, איגוד האיכרים ועוד.

היסטוריית הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצע שנות ה-50 של המאה העשרים התאחדות התעשיינים, התאחדות האיכרים, מרכז הקבלנים והבונים ולשכות המסחר הסכימו על הקמת "חטיבת נותני העבודה" מנציגיהם שתייצג אותם במנהלת שירות התעסוקה.

לאחר סיפוק מפעולת החטיבה ובעקבות עליית מס העיזבון בתחילת שנות ה-60 הוקמה ב-1966 לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים.

ראשי הנשיאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יו"ר הארגון הוא דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים. עד תחילת 2015 כיהן בתפקיד צביקה אורן, שהוחלף בידי שרגא ברוש.

פעולות הנשיאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשיאות הארגונים העסקיים קיימה משא ומתן עם ההסתדרות החדשה לחתימה על הסכמים קיבוציים הנוגעים לכלל שוק העבודה בישראל. הסכמים שנחתמו עוסקים בנושאים כגון דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה מהבית למקום העבודה ובחזרה, קביעת זכות לשכר בחגים ובימי אבל ועוד. להסכמים אלה הוצאו, בדרך כלל, צווי הרחבה, המחילים אותם על כלל המעסיקים והמועסקים בישראל.

בדצמבר 2014 חתמה נשיאות הארגונים העסקיים על הסכם קיבוצי עם ההסתדרות החדשה, להעלאת שכר המינימום, בשלוש פעימות, ל-5,000 ש"ח.[1] בהתאם להסכם זה תיקנה הכנסת, בחקיקת בזק, את חוק שכר מינימום.

בעקבות חילוקי דעות על דרך ההתנהלות, בחודש מרץ 2020 התפרקה השותפות של נשיאות הארגונים העסקיים[2] עם התאחדות התעשיינים בישראל, איגוד לשכות המסחר והתאחדות חקלאי ישראלי, שפרשו והקימו את נשיאות המעסיקים והעסקים בישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.