סגן מפקד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סגן מפקד הוא תפקיד במערכת היררכית ותפקידו הראשי הוא מילוי מקום המפקד בהיעדרו. הגדרת התפקיד משתנה מגוף אחד למשנהו אך ברוב המקרים מוגדר כ"כל מה שהמפקד אינו יכול או אינו רוצה לעסוק בו".

תפקידים בצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלוגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגן מפקד פלוגה - סמ"פחיל התותחנים ובמערך ההגנה האווירית סמסו"ל - סגן מפקד סוללה) הוא הקצין השני בדרגתו בפלוגה, בדרך כלל בדרגת סגן. סגן המפקד הוא קצין שסיים תפקיד מפקד מחלקה, ולפעמים תפקיד מנהלתי נוסף. תפקידו של סגן המפקד הוא מילוי מקום מפקד הפלוגה בהיעדרו, ואחריות על נושא הלוגיסטיקה והבטיחות בפלוגה.

גדוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגן מפקד גדוד - סמג"ד הוא הקצין השני בדרגתו בגדוד, בדרך כלל בדרגת רב-סרן. סגן המפקד הוא קצין שסיים תפקיד מפקד פלוגה, ולרוב תפקיד מנהלתי נוסף כגון קצין אג"ם גדודי. תפקידו של סגן המפקד הוא מילוי מקום מפקד הגדוד בהיעדרו, אחריות על נושא הלוגיסטיקה והבטיחות בגדוד.

טייסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לצדו של כל מפקד טייסת טיסה בחיל האוויר משרתים שני סגנים, סמ"ט א' וסמ"ט ב', בדרגת רס"ן.

חטיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגן מפקד חטיבה - סמח"ט הוא הקצין השני בדרגתו בחטיבה, בדרך כלל בדרגת סגן אלוף. סגן המפקד הוא קצין שסיים תפקיד מפקד גדוד, ולרוב תפקיד מנהלתי נוסף. תפקידו של סגן המפקד הוא מילוי מקום מפקד החטיבה בהיעדרו, ואחריות על נושא הלוגיסטיקה והבטיחות בחטיבה.

אוגדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגן מפקד אוגדה - סמאו"ג הוא הקצין השני בדרגתו באוגדה, בדרך כלל בדרגת אלוף-משנה. סגן המפקד הוא קצין שסיים תפקיד מפקד חטיבה. תפקידו של סגן המפקד הוא מילוי מקום מפקד האוגדה בהיעדרו, ואחריות על נושא הלוגיסטיקה והבטיחות באוגדה.

פיקוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגן מפקד הפיקוד הוא הקצין השני בחשיבותו בפיקוד, ע"פ רוב בדרגת אלוף (מיל'). סגן המפקד הוא על פי רוב אלוף במילואים שסיים תפקיד אלוף פיקוד. סגן מפקד הפיקוד מגויס למילואים במקרה של מבצע צבאי ותפקידו לסייע לאלוף בניהול המבצע.

המטה הכללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סגן ראש המטה הכללי

סגן ראש המטה הכללי הוא הקצין השני בחשיבותו בצה"ל, הוא בדרגת אלוף. מקובל לראות בסגן הרמטכ"ל כממונה על בניין הכוח בצה"ל. סגן הרמטכ"ל אינו מוגדר בחוק כממלא מקומו של הרמטכ"ל.