אימון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אימון של צוות רפואת חירום.

אימון הוא התהליך המכין אדם או קבוצת אנשים לתפקוד במצב עתידי מוגדר.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסטרונאוט עורך אימון בפעילות חוץ רכבית באמצעות סימולציה מתחת למים, המדמה סביבת חלל

תהליך של אימון לרוב יהיה תרגול של ידע שנרכש קודם לאימון, כשהוא מבוסס על פעולות מוכוונות תוצאה כלומר הוא נהוג במצבים ותחומים שבהם קיימת הגדרה ידועה וברורה של התוצאה המצופה, ומכאן שהאחרונה היא פונקציה של מידת ההכנה המתקבלת באימון.

אימון נכרך באימוץ, מלשון מַאמץ, של כלי כלשהו הנמצא ברשות המתאמן (או קבוצת המתאמנים) על-פי רוב זה יהיה שריר כלשהו ובהפעלתו החזרתית של כלי זה עד להשגת שליטה מוחלטת בו. בתום אימון מאומץ, מקובל לבצע הרפיה.

שיטות באימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאימון מוגדרות מטרות ושיטות (מתודות). שיטות הדרכה נפוצות כוללות העברת שיעור, סימולציה, דיון, תרגול - חזרה על הפעולה אותה מבקשים להקנות תוך כדי התבוננות באופן הביצוע, ולמידה עצמית, לדוגמה באמצעות מחשב או ספר.

אימון שנעשה על ידי מאמן חיצוני כולל לרוב 'שיקוף' שלו למאומן, וחוות דעתו על התקדמותו של המאומן והשיפורים הנדרשים ממנו.

סוגי שימושים לאימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים מספר סוגים של אימונים, כאשר אימון מסוים יכול להשתייך ליותר מסוג אחד. לרוב, לכל אימון מוגדרות מטרות ברורות ולכל מטרה מצורף תיאור של האופן בו היא תושג. תיאור זה מכונה שיטה.

אימון פיזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אימון גופני לילדים.

המשמעות השכיחה והעתיקה של השימוש במושג היא זו של אימון פיזי, במשמעות זו, האימון הוא כל פעולה של הפעלת הגוף - או שרירים מסוימים בו - באופן סדור וחזרתי, כאשר התכלית היא לסגל את השריר, לחזקו אם לקראת תרחיש זה או אחר ואם לשם השיפור-כשלעצמו או ליצור כישורים שלא היו קיימים טרם הפעולה.

על כן שני השטחים העיקריים עימם מקובל לזהות אימון הם צבא וספורט, ולא במקרה שני אלה נבחנים זה לצד זה, כשני תחומים שרווחו עוד בשחר האנושות כאמצעי להשגת הישגים הן מוחשיים והן רוחניים, כשהביטוי של האמצעי הזה הוא ניסיון מתמיד לשיפור יכולותיו של הגוף האנושי והבאתו לדרגות עליונות. אפלטון העריץ את האימון הפיזי (ובמיוחד את העוסקים בו), וראה בו תכלית רוחנית בפני עצמה. התוצאות בקרבות ובתחרויות האתלטיקה היו שתיהן פרי אימונים מפרכים.

בדיוק לפי ערך זה בוחרות גם אמנויות הלחימה של המזרח להציב בראש סולם הפעולות את הקאטה, ככלי שמשמש את הלוחם לרכישת שליטה בתנועותיו, על מנת להכינו להתמודדות בזמן-אמת.

אימון ספורטיבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אימון לקראת גלישת גלים בחוף הים.

אימון נהוג בכל מקצועות הספורט, בדרגות קושי שמשתנות מענף לענף, ותכליתו היא תיחזוק יכולותיו הגופניות של הספורטאי ושיפורן. האימון הפיזיולוגי מתמקד באימון שרירי הגוף (על ידי מתיחתם / כיווצם) כהכנה לפעילות פיזית מאומצת.
על-פי רוב היעד שעומד בפני המתאמן הוא ניצחון בתחרות; עם זאת כיום נהוג להתאמן בחדר כושר גם כפעילות-פנאי, לשם שיפור היכולת האישית, ההנאה, או האסתטיקה הגופנית המושגת.

אימון ספורטיבי בדרך כלל מתחיל בחימום השרירים. ניתן לבחור אילו שרירים לחמם לפי הפעולות שיבוצעו באימון, או לחמם את כל הגוף, למשל באמצעות ריצה קלה שהקצב שלה הולך ומתגבר. ניתן לחמם את הצוואר באמצעות סיבובי ראש, את הכתפיים באמצעות סיבובי ידיים וסיבוב הכתפיים קדימה ואחורה, וכך גם את המותניים, המרפקים ומפרקים אחרים בגוף באמצעות סיבובם. בסיום האימון ניתן למתוח את כל השרירים שאומנו, כדי שלא ייתפסו בעקבות המאמץ שהופעל עליהם באימון.

אימון כושר אישי הוא אימון כושר שבו אדם אחד מתאמן בהשגחתו האישית של מאמן.

אימון צבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אימון כוח צבאי במסגרת ההכשרה הצבאית, נועד להכין את חייליי ומפקדי הכוח לתפקוד הנדרש מהם בשעת מלחמה. הדגשים באימון הם על היכולת הגופנית, התמקצעות בהפעלתו של נשק ומיכשור צבאי אחר (כגון מכשירי קשר או כלי רכב משוריינים), למידת טקטיקה שימושית, למידת ניווט, תרגול שליטה של מפקדים בכוחות ושיתוף פעולה בין חיילים מאותו כוח כמו בין מפקדי כוחות שונים.

אימון צבאי יכול להיות אימון פרט - בו חייל בודד לומד כיצד לתפעל נשק, כיצד לתפוס מחסה מירי האויב, כיצד להתקדם אל עבר האויב באופן בטוח יחסית וכיוצא בזה. הוא יכול להיות גם אימון חוליה - בו חיילים אחדים לומדים לשתף פעולה בפעילות קרבית, אימון מחלקה, פלוגה, גדוד וכולי. אימון יכול להיות גם לצבאות שלמים או למספר צבאות של בנות ברית, בו זמנית. מילה מקובלת לאימון של כוחות גדולים היא תִּמְרוֹן.

אימון אומני במה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נערים מתאמנים בנגינה על גיטרה.

אולם לצד אלה אימון רָוַח ורוֹוֵח גם בשטחים בעלי היבט פחות פיזי: תחומי האמנויות הבימתיות, כשירה, נגינה וריקוד, תובעים גם הם מהעוסקים בהם פעילות חזרתית של שינון טקסטים, תנועות וטכניקות, שהיא ליבת האימון המתבצע בחזרות לקראת מופע ומכאן המילה "חזרה".

אימון מוחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אימון מוחי

אימון רוחני ומחשבתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אימון מחשבתי" - סוג מעין זה מקובל למצוא כחלק ממכלול של כלים להשגת שינוי רצוי כלשהו בהתנהגות, כאשר המתאמן מתווה בעצמו את סדר פעולותיו - הנעשות כולן במחשבה ותכליתן הספציפית. דוגמה אפשרית לכך הן מדיטציות שונות.

תרגול רוחני, בפרט זה שנהוג בדתות הבודהיסטיות, מתמקד בשאיפה להיטהרות הנפש, ההכרה וההתנהגות, כדי להשיג מטרות דתיות - כהתקרבות לאלוהים, או רוחניות - כהקלת סבל או התקרבות ל'עצמי' הפנימי והטהור.

ייתכן שיוגה, היא כלי האימון המובהק ביותר שבו משולב הממד הפיזי והממד הרוחני/מחשבתי.

אימון הרפייה הוא כל שיטה או תהליך שמסייע לאדם להגיע למצב של רגיעה או להפחית את רמת החרדה או הדחק בה הוא נתון.

אימון בעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אימון הוא למעשה אילוף ולכן ניתן לראות גם אילוף של כלב כאימון.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אימון בוויקישיתוף