סטפאן מקרוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סטפאן מקרוב
אנדרטה לזכרו בעיר קרונשטט
מקרוב על גבי בול דואר סובייטי
הפסל היהודי פ. פישמן במהלך עבודה על הדויקן

סטפאן אוסיפוביץ' מקרוברוסית: Степа́н О́сипович Мака́ров; נולד ב-8 בינואר 1849, 27 בדצמבר לפי הלוח היוליאני, נפטר ב-13 באפריל 1904, 31 במרץ לפי הלוח היוליאני) היה תת אדמירל מפורסם באימפריה הרוסית, מפקדו רב ההישגים והמעוטר של הצי הרוסי הקיסרי, אוקיינוגרף בעל שם שזכה בפרס מטעם האקדמייה הרוסית למדעים וסופר.

ילדותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקרוב נולד במיקולאייב אוקראינה. אביו היה קצין זוטר בצי הרוסי. סטפאן מקרוב לאחר שסיים את בית הספר לקציני צי החל את השרות הצבאי.

מלחמת רוסיה - טורקיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקרוב זכה לעיטורים רבים עבור שירותו כקפטן של ספינת טורפדו במלחמת רוסיה-טורקיה, 1878-1877. מקרוב היה בין הראשונים שאימצו את רעיון ספינות טורפדו ואף פיקד בעצמו על ספינה כזו. מקרוב היה הראשון ששיגר טורפדו מספינת טורפדו לעבר ספינה טורקית ב-16 בינואר 1877.

משלחות אוקיינוגרפיות סביב לעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקרוב הוביל שתי משלחות אוקיינוגרפיות מסביב לעולם על גבי הקורבטה "ויטיאז" (גיבור, אביר) (בין השנים 1886-1889 ובין השנים 1894-1896) מקרוב הגה את רעיון שוברת הקרח, פיקח על הבנייה ואף פיקד על המסעות הראשונים על שוברת הקרח "ירמאק" בחוג הארקטי בשנים 1899 ו-1901.

מלחמת רוסיה - יפן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקרוב קודם למפקד צי האוקיינוס השקט של רוסיה. כחודש לאחר שקיבל את הפיקוד נהרג מקרוב במהלך מלחמת רוסיה-יפן. אנית הפיקוד שלו פטרופבלובסק התפוצצה וטבעה כשעלתה על מוקש ימי במבואות פורט ארתור.

הנצחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקרוב הונצח באנדרטה בעיר קרונשטט ובוולדיווסטוק. בנוסף, מספר ספינות נקראו "האדמירל מקרוב" וגם אי בקבוצת האיים ציבולק בארכיפלג נורדנסקיילד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]