סכיפרקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סקיפרכה

הסְכִיפֶּרְקה הוא גזע כלבים קטן שמוצאו בבלגיה. הופיע לראשונה במאה ה-16. ישנה אי הסכמה בנוגע לסיווגו כטרייר, שפיץ או כלב רועים. אורך חייו של זן זה הוא כ-14 שנים ואף מעבר לכך.

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסְכִיפֶּרְקה' הוא לרוב שחור לחלוטין. למרות שניתן למצוא כלבים מזן זה אף בצבעים שונים (החל בזהוב ועד בחום שוקולד), בתחרויות כלבים משתתפים לרוב רק כלבי סקיפרכה בצבע שחור. הסקיפרכה הם בעלי אוזניים מחודדות וקטנות דמויות משולש הממוקמות גבוה בראשם. לסכיפרקה פרווה כפולה, הפרווה התחתונה נעימה ורכה ואילו השכבה העליונה מעט קשיחה ועמידה בפני שינויים במזג האוויר. את ראשיהם מקיפה פרווה ארוכה וקשיחה. לעיתים נולדים בני הזן כשהם קצוצי-זנב לחלוטין ולעיתים בעלי זנב מעוגל מעט עם פרווה מזדקרת. הכלב קטן יחסית ולרוב לא יעלה משקלו על עשרה קילוגרמים.

גובהו הממוצע של הסקיפרכה 28 עד 33 סנטימטרים ומשקלו הממוצע 5.4 עד 7.3 קילוגרמים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסקיפרקה ידוע גם כ-"בלגי הסיפון", "רב חובל מיניאטורי", וכ-"שד קטן שחור", ומקורו בחלק הפלמי של בלגיה. הסקיפרקה בלט ביצירות הכתיבה של הנזיר ונסלסאס.

מלבד מהיותו כלב לוויה, נחשב נחשב הסקיפרקה ככלב שמירה על הסיפון. הוא תופס מזיקים ושומר על חפצי האנשים והספינה. כמו כן, ידוע הסקיפרקה גם בשמירה על סוסים שסחבו מסעות על גבם.

אופי הזן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסקיפרכה הוא כלב פעלתן, חי ומתריע, כל אלו מעידים על כלב המסוגל לציית, חכם ונאמן. כלבי הסקיפרכה נאמנים עד מאוד לאדם אחד בסביבת המשפחה, אך חביבים וסובלניים עם ילדים; עם זאת, הם מתריעים ומתגוננים מזרים.

התאמה לחיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסקיפרכה מסוגל לחיים משותפים עם חיות קטנות נוספות. כלב זה מצריך אילוף מגיל קטן כדי שבשלב מאוחר יותר בחייו ניתן יהיה להכניס חיות חדשות אל מרחב המחיה שלו; הסקיפרכה הוא כלב "אגואיסט" ובשל כך כלבים גדולים מסוגלים לפגוע בכלב הקטן בעקבות התנהגות זו. הסכיפרקה נהנים מחברתם של אנשי משפחתם ומעוד כלבים מבני גזעם.

בריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסקיפרכה אין בעיות בריאותיות מיוחדות, הוא מגיע לעיתים לא רחוקות לגילאי ה-18. כל שנדרש לסקיפרכה הוא פעילות יומיומית במידה ותזונה מאוזנת, על מגדלי הזן להימנע במיוחד מבעיות של השמנת יתר אצל הסקיפרכה.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום הגזע אינו מופיע במאגר הגידול הישראלי או בתערוכות הכלבים מלבד כלבה אחת המיובאת מבלגיה. לפני כ-12 שנה נראו זוג מהגזע, אך פיתוח הגזע בארץ טרם בוצע.