לדלג לתוכן

סל קליטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סל קליטה הוא הסיוע הכספי הניתן לעולה חדש בתחילת שהותו בישראל. הסיוע אמור לכסות את הוצאות המחיה במהלך חצי שנת לימודי עברית באולפן ושכר דירה בשנה הראשונה. סל הקליטה מוענק על ידי משרד העלייה והקליטה.

בתחילה ניתן סל הקליטה רק לחלק מהעולים החדשים, לאלה שלא הגיעו מארצות רווחה, אלא ממזרח אירופה, מאמריקה הלטינית ומחלק מארצות אפריקה ואסיה. החל מ-1 בינואר 2002 ניתן סל הקליטה גם לעולים מצרפת ומדרום אפריקה והחל מ-1 בדצמבר 2002 מוענק סל הקליטה לכל העולים החדשים.

זכאים לקבלת סל קליטה מי שהגיעו ארצה כעולים חדשים ולא שהו בישראל בשלוש השנים שקדמו לכך תקופה העולה על 18 חודשים (רצופים או מצטברים). את סל הקליטה אפשר לתבוע רק במהלך השנה הראשונה לאחר ההגעה לישראל. סל הקליטה נפרס ל-7 תשלומים ועזיבת הארץ בתקופה זו מפסיקה את תשלומי סל הקליטה, ועם חזרתו ארצה על הזכאי לפנות למשרד העלייה והקליטה לחידוש התשלומים.

סכום סל הקליטה משתנה על פי המצב המשפחתי של העולה, מספר הילדים וגילם. לדוגמה, בשנת 2022 הסכום למשפחה בת ארבע נפשות (זוג הורים ושני ילדים) עמד על 53,000 - 60,000 שקלים, כתלות בגיל הילדים[1]. בנוסף, זכאים העולים לדמי קיום, פטור ממכס או החזר מכס, סיוע בשכר דירה, ולעיתים גם לסיוע ממשרד הרווחה[2].

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]