לדלג לתוכן

מזרח אירופה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך שניתן לשפר את מקורותיו
בערך זה יש מקורות, אבל ניתן וכדאי לשפר את המקורות שכבר קיימים בו.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך שניתן לשפר את מקורותיו
בערך זה יש מקורות, אבל ניתן וכדאי לשפר את המקורות שכבר קיימים בו.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מזרח אירופה הוא אזור גאוגרפי במזרחה של אירופה. גבולותיו של אזור זה אינם מוגדרים באופן חד-משמעי. יש המגדירים את האזור כאזור המערבי להרי האורל ולהרי הקווקז עד גבולה המערבי של רוסיה, יש המוסיפים את המדינות הצמודות לגבול זה (מדינות שהיו בעבר חלק מברית המועצות) ויש הכוללים באזור זה את כל מדינות ברית ורשה. מכיוון שחלק מרוסיה נמצא באסיה, רק חלק ממנה נחשב למזרח אירופי ולא כל שטחה. המזרח אירופאיים הם ברובם המכריע ממוצא אתני משותף המכונה סלאבים, ובני הדת הנוצרית-אורתודוקסית.

מדינות מזרח אירופה לפי ההגדרה המצומצמת[דרוש מקור][עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי ההגדרה המצומצמת של האזור נמצאות באזור המדינות הבאות (שהיו בעבר חלק מברית המועצות):[דרושה הבהרה]

מדינות מזרח אירופה על פי ההגדרה המרחיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזרח אירופה (מסומנת באדום) לפי ההגדרה ששררה עד 1989.

עד נפילתו של הגוש הקומוניסטי נהגו להתייחס לכל המדינות בהן יש שלטון קומוניסטי כחלק ממזרח אירופה או הגוש המזרחי.

הערה: יוון וטורקיה, על אף מיקומן במזרחה של יבשת אירופה אינן נחשבות חלק ממזרח אירופה בשל השלטונות הלא-קומוניסטיים שהיו בהן.

המדינות הבלטיות (אסטוניה, לטביה וליטא) שנחשבו בעבר חלק ממזרח אירופה כיום הן מבחינה גאוגרפית והן מבחינה תרבותית נוטות לצפון אירופה.

ישנן עוד מדינות רבות נוספות שנחשבו בשלב מסוים בהיסטוריה כחלק ממזרח אירופה, ובפרט אותן ארצות שהיו חלק מברית המועצות או קודם לכן חלק מהאימפריה הרוסית.

בעייתיות עם ההגדרה המרחיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלוקה של ימי המלחמה הקרה בין מזרח ומערב אירופה שהתבססה על החלוקה בין מדינות נאט"ו לבין הגוש המזרחי אינה תקפה יותר, מאז נפילתו של הגוש המזרחי והרחבתו של האיחוד האירופי מזרחה. לרוב מדינות מזרח אירופה יש בימינו ממשלות ליברליות ושלטון דמוקרטי. כמו כן ההבדלים ברמת החיים ופערי ההכנסה בין מזרח ומערב אירופה הולכים ומצטמצמים.

מסיבה זו, בימינו, נכון להתייחס למדינות מזרח אירופה מבחינה גאוגרפית בלבד, היינו לפי ההגדרה המצומצמת, המאפיינת מדינות אלה גם מבחינה תרבותית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "מזרח אירופה" הופיע לראשונה בסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19 לתאר את חלקיה של אירופה שנפלו מאחור מבחינה טכנולוגית, ולא התקדמו יחד עם מערב אירופה לאחר המהפכה התעשייתית. במזרחה של אירופה נשארו צורות השלטון המסורתיות של אצילים וצמיתים - מבנה כלכלי שהלך ונעלם במערב אירופה הליברלית.

המונח המודרני "מזרח אירופה" מקורו בהקמת הגוש המזרחי בשחרור הקומוניסטי של ארצות מזרח אירופה מהכיבוש הנאצי בסיומה של מלחמת העולם השנייה. "מסך הברזל" שהפריד בין מזרחה ומערבה של אירופה במהלך המלחמה הקרה יצר הבדל ברמת החיים ורמת ההכנסה בין מזרחה למערבה של אירופה - הבדל הנוסף על השוני בצורת השלטון.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]