ספרי הראשית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
אטלס האזמרגד
ספרי הסדרה
אטלס האזמרגד
יומן האש
החותם השחור
מידע כללי
מאת ג'ון סטפנסאנגלית : John Stephens)
הוצאה
הוצאה מודן הוצאה לאור
תאריך הוצאה 2012
מספר עמודים 373
הוצאה בעברית
תרגום יעל אכמון

ספרי הראשית[1]אנגלית: The Books Of Beginning) היא טרילוגיית ספרי פנטזיה, המגוללת את סיפורם של שלושה אחים: קייט, מייקל ואמה. בסדרה בעברית יצאו כל שלושת הספרים, ובאנגלית גם כן. הסדרה נכתבה בידי ג'ון סטפנס. הספר הראשון בעברית יצא בשנת 2012. הסדרה מתארת שלושה ספרים אגדיים שיצרו קבוצת קוסמים רבי עוצמה: אטלס האיזמרגד, יומן האש והחותם השחור. כל אחד מהספרים מיועד לכל אחד מהאחים, ובכל ספר מתארים כיצד הגיע הספר לידיו של נוטרו. קייט, מייקל ואמה אינם יתומים, אך הופרדו מהוריהם על ידי מכשף אפל בשם המורא בעת ועל כן הם נודדים בין בתי יתומים שונים ומחכים שהוריהם ישובו כמו שהבטיחו לפני שנים רבות.יום אחד מעבירים אותם לבית יתומים בעיירה בשם קיימבריג' פולס, שם מתחיל המסע.

הספרים בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרה העברית יצאו לאור "אטלס האזמרגד" ו"יומן האש" ו-"החותם השחור".

אטלס האזמרגד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הראשון בסדרה מגולל את סיפורם של שלישיית הילדים קייט מייקל ואמה ויברלי, אשר נאלצו להיפרד מהוריהם עקב קוסם אופל הרסני הנקרא "המורא בעת".

עקב מעבר בין בתי יתומים כושלים הם נלקחים לבית יתומים בעיירה מסתורית בשם "קיימברידג' פולז" המנוהלת בידי הקוסם סטניסלאוס פים. לאחר פרק זמן קצר מוצאים הילדים ספר קסום המכונה "האטלס" או "אטלס הזמן" אשר מסמן קייט כנוטרת האחראית לו. הילדים מגלים שבאמצעות מספר שיטות ניתן לעבור באמצעות הספר בזמן, וכשהם מנסים לעשות זאת הם מגיעים לאותה עיירה שבה הם נמצאים, אך לפני כמה עשרות שנים. הילדים מגלים שבעיירה שלטה בעבר מכשפת אכזרית המכונה "הרוזנת" אשר רודה באנשי הכפר כדי שיביאו לה את אותו אטלס. הם יוצאים למסע ארוך וקשה על מנת לברוח מהרוזנת ומהיצורים העל-טבעיים ששלחה אחריהם, ומאוחר יותר גם בתקווה למצוא את אטלס הזמן.

יומן האש[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר השני, "יומן האש" מתאר את מה שקרה לאחר סיום הספר הקודם. לאחר בריחה של הילדים למקום מבטחים לאחר התקפה על המקום שבו שהו, קייט, האחות הבכורה, מוחזרת בזמן לתקופה שלפני העלמות הקסם מהעולם הרגיל שם היא פוגשת את רייף שהוא יהיה בעתיד המורא בעת וקייט מתאהבת בו, ומייקל ואמה יוצאים יחד עם גבריאל, אדם ענק בגודלו שפגשו ב"אטלס האזמרגד", ועם דוקטור פים, למסע כדי למצוא את ספר הראשית השני- יומן החיים. הם מגיעים לעמק ומייקל, שבשל היותו האח השני במשפחה הוא הנוטר של הספר השני, יומן האש, יוצא אל תוך הר געש בתקווה למצוא את היומן ולהוציא אותו מתוך הלבה בהר הגעש. אחרי שהוא יוצא, ניצבים הוא ואמה מול צבא גדול המנסה להוציא מהם את היומן.

החותם השחור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר השלישי, החותם השחור, מגולל את סיום עלילת הסדרה. הספר מתחיל מיד בסוף הספר השני, כאשר אמה נחטפת על ידי רורק הלובש את צורתו של גבריאל וקייט חוזרת מעולם המתים. כעת מתכנסים מכשפים, נציגי הגמדים והאלפים ועוד מגוון שליטים ועוזרים לכדי מועצת מלחמה בצבאו של המורא בעת. בתחילה הצבא מסתער על אחוזתו של המורא בעת ומשחרר את אמה, שם היא מוחזקת כמה ימים ונאלצת לעמוד בנסיונותיו של המורא בעת, לשעבר רייף, להעביר אותה לצידו. כשהצבא מגיע כבר כמעט מאוחר מדי, משום שהמורא בעת שולח את נשמתה של אמה למצוא את היומן. האחים בעזרת הצבע משחררים את אמה ויוצאים למסע למצוא את הספר השלישי. בוא בזמן נאלצת קייט להתמודד עם הופעות חוזרות ונשנות של רוח הטוענת שהיא רייף ולא המורא בעת, שממשיכה לפגוש אותה ומתעדכנת בדברים שהאחים עושים. האחים נלקחים יחד עם גבריאל אל יישוב של ענקים, ולאחר מכן יוצאים בלווית אחד הענקים לארמון שעיר הענקית הקדומה. משם הם שוב נפרדים- גבריאל יוצא לנסות ולמצוא את הוריהם של קייט, מייקל ואמה, ואמה יוצאת למצוא את הספר בעולם המתים. לאחר שגבריאל מוצא את ריצ'רד וקלייר, הוריהם של הילדים, הם יוצאים יחד למסע בניסיון למצוא דרך לאחד את הספרים בלא שהילדים ימותו. בסוף הספר בוחרת אמה שאלה בעזרתה היא מצליחה לשחרר את זכרונות המתים, וחוזרת אל אחיה. לאחר מכן הם ניצבים ממש אל מול צבאו של המורא בעת וגם לפני המורא בעת עצמו, בקרב הסופי שלהם.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות מרכזיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קתרין ויברלי: האחות הבכורה לבית ויברלי, ואחראית על 2 אחיה הקטנים ממנה. מכונה קייט. מתוארת כנערה יפה הדומה מאוד לאימה- בעלת שיער בלונדיני כהה ועיניים חומות. הנוטרת של ה"האטלס".

מייקל ויברלי: האח השני לבית ויברלי. אוהב ומעריץ גמדים ומכיר את אורח חייהם. מתואר כבעל עיניים כהות, שיער ערמוני כהה ומשקפיים. היומן הוא בבעלותו והוא מכונה הנוטר.

אמה ויברלי: האחות השלישית לבית ויברלי, בת 11 בספר הראשון. היחידה שלא זוכרת שום דבר מהוריה מבין האחים, מנסה תמיד לגבור על מייקל ואוהבת מאוד את שני אחיה. אוהבת פינגווינים וחברה טובה של גבריאל. היא מתוארת כדומה מאוד למייקל - רזה, בעלת שיער ערמוני כהה ועיניים כהות. הספר האחרון בספרי הראשית (החותם) הוא בבעלותה.

ר'יצרד ויברלי: אביהם של קייט, מייקל ואמה. שולח לבכור לבית ויברלי הודעה בספר השני. נשוי לקלייר. היה תלמידו של דוקטור אלג'רנון. עסק הרבה בספרי הראשית ונכלא עם אשתו על ידי המורא בעת. חוזר בספר השלישי ומנסה למצוא דרך להציל את חייהם של ילדיו ולהשמיד את הספרים. קיבל מקלייר את אנציקלופדיית הגמדים והעביר אותה למייקל בפרידתם בספר הראשון.

קלייר ויברלי: אימם של קייט, מייקל ואמה. נשואה לריצ'רד. עסקה בספרי הראשית ונכלאה עם ריצ'רד על ידי המורא בעת. חוזרת בספר השלישי ומנסה למצוא דרך להציל את חייהם של הילדים ולהשמיד את הספרים. קיבלה מריצ'רד משכית עם תמונתם של הילדים והעבירה אותה לקייט בפרידתם בספר הראשון.

דוקטור סטניסלאוס פים: ד"ר פים הוא המנהל של בית היתומים בקיימברידג' פולז, האדם שהביא לגמדים את האטלס למשמורת וסייע בכתיבת היומן. מתואר כזקן חביב בעל מראה מרושל, שיערו לבן והוא גבוה מאוד. הוא מעשן מקטרת וקוסם בעל עוצמה רבה. נהרג על ידי המורא בעת בתקיפה על האחוזה בספר השלישי.

גבריאל: בן לשבט החי בהרים מעבר לקיימברידג' פולז, שבחר להישאר עם עולם הקסם בעת הפירוד. הציל את חייהם של שלושת הילדים מזאבים בספר הראשון וסייע להם רבות לאחר מכן. הציל את חייה של אמה כאשר נפצעה והשניים חברים טובים. הקדיש את חייו להגנה על הילדים על פי בקשתו של דוקטור פים. מתואר כגבר גבוה מאוד, בעל צלקת, וחרב פלכיון גדולה. במהלך הספר השלישי הוא מוצא את הוריהם של הילדים ומוצא גם את מותו.

רייף: אחד מגלגוליו של המורא בעת. אימו מתה כשהיה צעיר, והוא הרג את בן האדם שהרג אותה בעצמו. הוצל על ידי מכשפה והתחיל להציל ילדים כמוהו, עם קסם. כולם חיים במסתור בכנסייה נטושה, אליה מגיעה קייט בחזרתה בזמן בספר השני. מתאהב בקייט, והיא מתאהבת בו, ואחרי שהיא נפגעת הופך למורא בעת כדי להצילה. בסוף הספר השלישי הוא מוצא את מותו כדי להציל את הילדים. היחיד מבין גלגוליו של המורא-בעת שאהב אי פעם, את קייט.

הרוזנת: מכשפה שהשתלטה על קיימברידג' פולז, במטרה למצוא את האטלס ולהשתלט עליו. נראית כנערה צעירה ומתוקה אך משעבדת את גברי העיירה, מפרידה את הילדים מהוריהם ומענישה ביד קשה את כל מי שמתנגד לה. שורדת את נפילת הספינה מהמפל באמצעות התגנבות למסע בזמן שערכה קייט עם שיירת הילדים, אך כאשר קייט, מייקל ואמה חוזרים לזמן שלהם היא מגיעה אל קייט ומנסה לקחת ממנה את האטלס. קייט לוקחת אותה למסע קצר בזמן ומשאירה אותה בעבר הרחוק, ממש לפני שריפתה של העיר בה נכתבו ספרי הראשית. הרוזנת גונבת את החותם ומחביאה אותו בעולם המתים.

המורא-בעת: יצור שבעברו היה בן אדם קשה וגאה, אך כשכל משפחתו נרצחה התחיל מסע נקמות. הוא שלף את עצמו ממחזורים שונים של העולם כך שבכל פרק זמן מסוים ייוולד מורא בעת חדש. הוא רודף אחרי הספרים בניסיון להשיג את כוחם, ובגלל זה רודף גם אחרי הילדים, נוטרי הספרים. הוא כלא במשך שנים את הוריהם, ומעסיק אנשים רבים, כדון הרוזנת שליחתו. בסוף הספר השלישי כל גלגוליו מתים לבסוף.

דמויות משניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוקטור הוגו אלג'רנון: קוסם לשעבר. חלק מקבוצת הקוסים שגייס דוקטור פים כדי להביס את המורא בעת. ציני ולא נעים. לימד את ריצ'רד, אביהם של הילדים, באוניברסיטה וסיפר לו על קסם. מופיע לראשונה בספר השני ומספר למייקל ואמה על הוריהם ועל ספרי הראשית. מופיע גם בספר השלישי ועוזר לצבא שגייס הדוקטור פים. במפגש עם רורק, מעט לאחר שנעלמו הוריהם של הילדים, הוא מגלה לו סודות אחרי עינויים ולאחר מכן רורק מעלים את יכולת הקסם שלו. פרוע מאוד. מגדל עיזים.

רורק: הסגן ש המורא בעת. בספר השני מסופר שהעלים את הקסם של דוקטוק אלג'רנון. הוא זה המגלה לגבריאל בספר השני כי הנבואה אומרת שהספרים יאוחדו והילדים ימותו. משמש גם כשומר של אמה לאחר שהמורא בעת חוטף אותה בעזרתו. גבריאל הורג אותו בספר השלישי.

המלך רובי: גמד, בן למלכת הגמדים הקודמת ואח להיימיש, אחיו הבכור שהיה מלך לפניו, מאחר שלא נמצאה הצוואה של אימם למנות אותו ליורש. נאמן למורשתו וגאה בה, ומסייע לילדים במאבקם ברוזנת. חוזר לצבא בספר השלישי.

היימיש: אחיו הגדול של המלך רובי. מלך לתקופה מסוימת בספר הראשון מכיוון שלא מצאו את צוואתה של אימו המלכה בה היא כתבה כי היא רוצה להעביר את מלכותה לבנה הצעיר לאחר מותה. נותן רשות לרוזנת לחפות בשטחיו בעבות האטלס. מוביל לעיר המתה את הילדים בניסיון למצוא את האטלס לעצמו. רוב הזמן שיכור, בעל הרגליי ניקיון לקויים מאוד ואכזרי. בתקופת שלטונו היה רודף בצע גדול וקיים משתאות רבים מאוד. לאחר מכן נהיה מדריך תיירים.

הצווחנים: משרתי הרוזנת והמורא בעת. יצורים נוראיים בעלי חיי נצח, שצווחתם גורמת פחד איום לכל השומעים. שמם האמיתי הוא ה"מורום קאדי". האגדה עליהם אומרת כי היו בני אדם פעם, אך מכרו את נשמותיהם לשטן תמורות חיי נצח שקיבלו באופן מסוים. צווחתם נשמעת כמו הנפש הנקרעת לגזרים שוב ושוב.

וילאמינה: נסיכת האלפים. הייתה שבוייה בצורת דרקון במשך שנים. לאורך הספר השני והשלישי מקיימת מערכת יחסית עם מייקל. בלונדינית כחולת עיניים יפהפייה (כמו אלפית רגילה), אמיצה מאוד ומוכנה לסבול למען עמה. מייקל משחרר אותה מצורת הדרקונית, אבל היא חוזרת לצורה זו במהלך כמה קרבות בספר השני והשלישי. בסוף הספר השלישי תופסת את מקומו של אביה כמלכת האלפים ונפרדת ממייקל.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]