סקוטיש פולד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גזע הסקוטיש פולד שייך למשפחת החתוליים, גזע של חתול הבית.

חתול סקוטיש פולד בצבע טאבי חום
גור סקוטיש פולד

היסטוריה של הגזע[עריכת קוד מקור | עריכה]

גזע זה הופיע לראשונה בסקוטלנד בשנת 1961. החתולה הראשונה שממנה פותח הגזע נולדה. הייתה זו חתולת אסם לבנה שאזניה היו מקופלות לאחור, מה שהעניק לה מראה מיוחד. במהלך השנים נערכו הרבעות מבוקרות על מנת לפתח ולהרבות את הגזע. האזניים השמוטות הן תוצאה של גן דומיננטי, משמע מספיק שאחד ההורים יהיה בעל אזניים מקופלות כדי להוליד גורים מקופלי אזניים. בשנות השבעים הגיעו חתולים אלה לארצות הברית והגזע הוכר כגזע על ידי CFA בשנת 1978. ישנם שני סוגים של הסקוטיש פולד, מקופלי אזניים ובעלי אזניים ישרות. רק בעלי אזניים מקופלות מוצגים בתערוכות. עם זאת לבעלי האזניים הישרות ישנו ערך גידולי מכיוון שגן האזניים המקופלות קשור לגן הגורם מחלה ניוונית ולכן אין מרביעים שני חתולים בעלי אזניים מקופלות. המחלה הניוונית אינה קטלנית אך משפיעה על איכות חיי החתול. הקרסוליים, הרגליים, הזנב מתקשים וגורמים למגבלת תנועה חמורה. לרוב, גורים הנולדים מהורה מקופל אזניים והורה ישר אזניים לא יפתחו את המחלה. סימני המחלה מתחילים להופיע בגיל 4-6 חדשים. לכן כשרוכשים חתול מגזע זה חשוב מאוד להרגיש את החתול בעדינות ולהרגיש שמפרקי החתול גמישים ואינם מוקשחים. עקב הגן הבעייתי מותר להרביע חתולי סקוטיש פולד עם חתולים מהגזעים: בריטי קצר שיער ואמריקני קצר שיער.

מבנה כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב מאפיניו מזכירים חתול רגיל, אך מייחדים אותו מספר מאפיינים ייחודיים ובניהם: בדרך כלל (אך לא תמיד) אוזניי החתולים מקופלות, בגיל שלושה עד ארבעה שבועות אוזניהם מתחילות להתקפל, פרוותם של חתולים מגזע זה רכה ונעימה ועוד תכונות רבות ומיוחדות. למרות שמותרת ההרבעה עם חתולים מגזעים אחרים לסקוטיש פולד מראה ייחודי לו. הגורים נולדים עם אזניים ישרות, בגיל שלושה עד ארבעה שבועות האזניים מתחילות להתקפל לאחור. בערך בגיל אחד עשר או שנים עשר שבועות יכול המגדל להבחין בוודאות אם יהיה זה גור מקופל אזניים או ישר אזניים. מבנה הגוף גוף בינוי ומעוגל, ראש עגול וחרטום קצר, עיניים גדולות בצבע נחושת (בהתאם לצבע הפרווה), אוזניים קטנות ובעלות קיפול לצדדים או אזניים ישרות, אורך הזנב בינוני. לרוב החתולים בגזע סקוטיש יש אוזניים מקופלות,אך לא לכולם.

פרווה- לרוב, הפרווה של חתולי הסקוטיש ארוכה יותר מאשר חתולים ללא זן מיוחד. צבעי פרווה מוכרים - הצבעים המוכרים הם הצבעים החלקים, הביקולורים, טאבים, צ'ינצ'ילה כסוף ועשן. (שחור, אפור, כתום ולבן)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סקוטיש פולד בוויקישיתוף