סקוטיש פולד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סקוטיש פולד
ארץ מוצא סקוטלנד
מיון
משפחה חתוליים
מין חתול בר

סקוטיש פולד הוא גזע של חתול הבית המזוהה בעיקר בקפלי אוזניו המכופפות.

היסטוריה של הגזע[עריכת קוד מקור | עריכה]

גזע זה הופיע לראשונה בסקוטלנד בשנת 1961. החתולה הראשונה שממנה פותח הגזע נולדה. הייתה זו חתולת אסם לבנה שאזניה היו מקופלות לאחור, מה שהעניק לה מראה מיוחד. במהלך השנים נערכו הרבעות מבוקרות על מנת לפתח ולהרבות את הגזע. האוזניים השמוטות הן תוצאה של גן דומיננטי, משמע מספיק שאחד ההורים יהיה בעל אזניים מקופלות כדי להוליד גורים מקופלי אזניים. בשנות השבעים הגיעו חתולים אלה לארצות הברית והגזע הוכר כגזע על ידי CFA בשנת 1978. ישנם שני סוגים של הסקוטיש פולד, מקופלי אוזניים ובעלי אזניים ישרות. רק בעלי אזניים מקופלות מוצגים בתערוכות. עם זאת לבעלי האוזניים הישרות ישנו ערך גידולי מכיוון שגן האוזניים המקופלות קשור לגן הגורם מחלה ניוונית ולכן אין מרביעים שני חתולים בעלי אוזניים מקופלות. המחלה הניוונית אינה קטלנית אך משפיעה על איכות חיי החתול. הקרסוליים, הרגליים, הזנב מתקשים וגורמים למגבלת תנועה חמורה. לרוב, גורים הנולדים מהורה מקופל אוזניים והורה ישר אוזניים לא יפתחו את המחלה. סימני המחלה מתחילים להופיע בגיל 4-6 חודשים. לכן כשרוכשים חתול מגזע זה חשוב מאוד להרגיש את החתול בעדינות ולהרגיש שמפרקי החתול גמישים ואינם מוקשחים. עקב הגן הבעייתי מותר להרביע חתולי סקוטיש פולד עם חתולים מהגזעים: סקוטיש סטרייט.

מבנה כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב מאפייניו מזכירים חתול רגיל, אך מייחדים אותו מספר מאפיינים ייחודיים ובניהם: בדרך כלל (אך לא תמיד) אוזניי החתולים מקופלות, בגיל שלושה עד ארבעה שבועות אוזניהם מתחילות להתקפל, פרוותם של חתולים מגזע זה רכה ונעימה ועוד תכונות רבות ומיוחדות. לסקוטיש פולד מראה ייחודי לו, הגורים נולדים עם אוזניים ישרות, בגיל שלושה עד ארבעה שבועות האוזניים מתחילות להתקפל לאחור. בערך בגיל אחד עשר או שנים עשר שבועות יכול המגדל להבחין בוודאות אם יהיה זה גור מקופל אוזניים או ישר אוזניים.

מבנה הגוף בינוי ומעוגל, ראש עגול וחרטום קצר, עיניים גדולות בצבע נחושת (בהתאם לצבע הפרווה), אוזניים קטנות ובעלות קיפול לצדדים או אוזניים ישרות, אורך הזנב בינוני.

לרוב, הפרווה של חתולי הסקוטיש ארוכה יותר מאשר חתולים ללא זן מיוחד. צבעי פרווה מוכרים - הצבעים המוכרים כל הצבעים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סקוטיש פולד בוויקישיתוף