סקי מהירות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סקי מהירות הוא ענף של ספורט חורף בו המתחרים גולשים במורד גבעה תלולה במסלול ישר לחלוטין כאשר המטרה האחת והיחידה שלהם היא להגיע למהירות הגבוהה ביותר. זהו ענף עם פופולריות נמוכה יחסית, ועם מספר קטן מאוד של אתרים שמסוגלים לארח אירוע כזה. בין האתרים בהם נערכים אירועים כאלה ניתן למצוא את בריי-צ'רוויניה באיטליה, Goldeck באוסטריה, Sun Peaks בקנדה ועוד מספר מצומצם של אתרים, סך הכול כשלושים אתרים בלבד בעולם כולו. רוב האתרים ממוקמים בגובה רב כדי לצמצם את חיכוך האוויר ולהגדיל מהירות. אירועי הענף הזה מאורגנים על ידי פדרציית הסקי הבינלאומית. ענף זה נחשב לענף הספורט הלא מוטורי השני במהירותו, הענף היחידי המהיר יותר הוא צניחה חופשית. ענף זה אינו כלול בתוכנית של אולימפיאדת החורף, אולם הוא היה ענף ראווה באולימפיאדת אלברוויל (1992).

ציוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתחרים משתמשים בציוד מיוחד על מנת לצמצם את החיכוך עם האוויר וכן על מנת להגן ככל הניתן על המתחרה במקרה של נפילה שעשויה להיות קטלנית מאוד במהירות הללו. מגלשי הסקי הם ארוכים מאוד ורחבים, האורך נע בין 2.2 מ' ל-2.4 מ'. למגלשי הסקי יש נעילה חזקה במיוחד כדי למנוע מהם להשתחרר מהמגפיים בעקבות הלחץ האדיר המופעל עליהם במהירויות הללו. הספורטאים חובשים קסדה אווירודינמית במיוחד, וחליפות לטקס מצופות פוליאוריתן כדי להקטין את החיכוך עם האוויר. החליפות גם מרופדות מריפוד לא דליק מאחר שנפילה במהירות כה גבוהה עשויה לשרוף את הגולש, אפילו שמדובר בשלג. בנוסף יש לגולשים ריפוד במפרקים כדי להגן עליהם ככל האפשר במקרה של נפילה.

המסלול והתחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורכו של המסלול הוא קילומטר. 400 המטרים הראשונים מיועדים לצבירת מהירות. ב-100 המטרים הבאים מודדים את מהירות הגולש, ושאר 500 המטרים משמשים להאטה ועצירה. החוקים פשוטים - מי שהגיע למהירות הגבוהה ביותר הוא המנצח.

שיאי עולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיאים נקבעו ב-26 במרץ 2016, תחת חוקי FSV‏ (France Ski de Vitesse) במסלול Vars שבצרפת.

חשוב לציין שהמארגנים מקצרים ומאריכים את המסלול על מנת לשלוט במהירות הסופית מאחר המטרה העיקרית בספורט זה היא לנצח את המתחרים האחרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סקי מהירות בוויקישיתוף