עגלון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עגלון ועגלתו במעברת בית שמש
דמותו של עגלון רוסי ("יאמשיק"; ямщик) הנשען על שוט (ציור מאת וסילי טרופינין, סביבות 1820)

עגלון הוא אדם שמקצועו נהיגת עגלות.

עגלון כנהג[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשמעות של רַכָּב, עגלון הוא נהג עגלהרכב הנמשך על ידי סוס או פרד שמעוצב במטרה להסיע נוסעים או משא. המונח מיתרגם די בדיוק לנהג מקצועי של כל כלי רכב אחר בעל יותר משני גלגלים, כך למשל בנדב"ר הצה"לי נהג הוא: עגלון, אולם לפני הופעתם של מכוניות ובעיקר באירופה של עד אמצע המאה ה-19 היה לתואר המקצוע זה משמעות מעט שונה, שכן זו הייתה מעין התמחות של משרת/עבד בבית אדון בעל מעמד וממון (אצולה או אחר) כך שבאחוזה גדולה היה העגלון נהג אישיצרפתית: chauffeur) של אדון האחוזה, ובאחוזות מעט צנועות יותר היה נושא גם בתפקיד הסייס.

בעגלות הראשונות ישבו העגלונים על רצועה שבין שני הסוסים הראשונים כאשר הם נתמכים על ידי מגפיהם (boots) ומכאן גם כינוי מושב העגלון באנגלית כ-boot, ומשום שהיה העגלון חשוף למזג-האוויר שכן לא ישב בקבינה של העגלה היה העגלון המצוי לובש מעילים עבים וארוכים (הנקראים באנגלית box-coats על-שם העגלות שנקראות box-carts או עגלות קופסה-משום שכך נראה תא הנוסעים בעגלה).

עגלון כבעל עגלת יד[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשמעות מעט שונה, כאשר העגלה היא עגלת יד, עגלון הוא רוכל, שבית המסחר שלו היא עגלתו, אותה הוא דוחף ברחוב ראשי של עיירה או בין מספר עיירות הקרובות זו לזו. עגלון מעין זה היה נפוץ בעיירות של מזרח ומרכז אירופה, ולמעשה המונח העברי הוא תרגום מיידיש מסיפורים יהודיים של מזרח אירופה, שם היה הסוחר המקומי ב"שטייטל" (העיירה היהודית) למעשה עגלון.[דרוש מקור]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Transportation template.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.