על חבל דק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
על חוט דק
כרזת הסרט
כרזת הסרט
בימוי מיכל בת-אדם
הופק בידי אבי קליינברגר, גידי אמיר
תסריט מיכל בת אדם
עריכה ציון אברהמיאן
שחקנים ראשיים גילה אלמגור
אלכס פלג
ליאת פנסקי
מוזיקה אלכס כגן
צילום נורית אביב
מדינה ישראלישראל ישראל
הקרנת בכורה 1980
משך הקרנה 114 דקות
שפת הסרט עברית
תקציב 10,000,000 ל"י
הכנסות 20,600 צופים
דף הסרט ב־IMDb

על חבל דק הוא סרט קולנוע ישראלי משנת 1980 בכתיבתה ובבימויה של מיכל בת-אדם, בהשתתפות גילה אלמגור, אלכס פלג והילדה ליאת פנסקי בתפקידים הראשיים.

העלילה היא על מערכת היחסים בין ילדה בת שמונה לאמה ההולכת ומאבדת את שפיותה. גילה אלמגור משחקת את האם הבלתי שפוייה ומבחינה זו דומה תפקידה בסרט זה לתפקידה בסרט הקיץ של אביה משנת 1988.

הסרט זכה ב-3 פרסי מרכז הסרט הישראלי 1980 ( סרט, בימוי - מיכל בת-אדם, משחק - גילה אלמגור) וב־3 פרסי כינור דוד 1981 (סרט, בימוי - מיכל בת-אדם, משחק - גילה אלמגור).

תקציר עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשפחת אלון ארבע נפשות - האם פולה (גילה אלמגור), האב נדב (אלכס פלג), הבת הגדולה מאיה (איה וירוב) ואחותה נילי (מיכל פנסקי).

נדב הוא צלם ובעל חנות צילום ונוהג לצלם את בני המשפחה בהזדמנויות שונות. האם פולה אינה מתפקדת מכל הבחינות, אינה מבשלת, מנקה, או מנהלת משק בית. התנהגותה היא ביזרית - לפעמים היא עליזה וחיונית ולעיתים שקועה בעצמה, לא יוצאת מהמיטה, ממלמלת לעצמה ובוכה, שוכחת אש על הגז, רבה עם אנשים, מתפרצת ועוד.

הבת הבכורה מאיה נשלחת לקיבוץ ומיכל נשארת בבית לטפל בפולה, התפקידים התהפכו. נדב חסר אונים ומבלה שעות רבות בחנות. רופא המשפחה ד"ר גרבר (אבנר חזקיהו) מצליח לשכנע אותו לאשפז את פולה במוסד פסיכיאטרי סגור.

נדב שולח בחופשת הקיץ את נילי לקיבוץ בו נמצאת מאיה ובהיעדרה הוא מביא את פולה למוסד שם מקבלים אותה הרופא (יצחק חביס) והאחות הראשית (מירי פביאן). הרופא מבקש מנדב לא ליצור אתה קשר במשך מספר שבועות.

מצבה הנפשי של פולה מידרדר, היא מתפרעת ונאלצים לקשור אותה למיטה ולטפל בה בנזעי חשמל. נדב לא מגלה זאת לבנות ומספר להן שפולה נחה אצל קרובים בירושלים.

כשנילי חוזרת הביתה מחופשת הקיץ מתברר לה שאמה שהתה כל העת בבית מחסה לחולי רוח. אף על פי שנילי מנסה לשמור על אמה ולטפל בה כולל טיפול בכינים שנדבקה במוסד, מצבה של פולה מידרדר. ד"ר גרבר מזריק לה בכוח זריקת טשטוש והיא נשלחת שוב למוסד.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם השחקן/ית שם הדמות הערות
גילה אלמגור פולה
אלכס פלג נדב
ליאת פנסקי נילי
איה וירוב מאיה
אבנר חזקיהו ד"ר גרבר רופא משפחה
יצחק חביס רופא במוסד
מירי פביאן אחות במוסד

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]