עמותת הקנאבוס הרפואי בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הפיכת קישורים חיצוניים מתוך הערך, להערות שוליים, ועיצוב הערות שוליים. פרק הישגי העמותה אינו ברור.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הלוגו הישן של העמותה

עמותת הקנאביס הרפואי (לשעבר עמותת הקנאבוס הרפואי) היא עמותה שנוסדה בשנת 2005 ופועלת לשם הגברת המודעות לטיפול הרפואי בקנאביס רפואי וסיוע למטופלים בו ולנזקקים לטיפול זה העמותה נוסדה על ידי גיל לוקסנבורג (חולה במחלת קרוהן שלאחר כישלון הטיפולים הקונבנציונליים מצא מזור בצמח הקנאביס). העמותה פועלת מזה עשור, בכל תחומי העשייה הציבורית, לשם דחיפת המודעות לטיפול הרפואי בקנאביס וסיוע למטופלים בו ולנזקקים לטיפול זה.

כיום מנכ"ל העמותה דנה בר און

מטרות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה חרתה על דגלה את הסיוע לחולים בהתמודדות עם הקשיים הרבים הכרוכים בקבלת הטיפול בקנאביס רפואי במדינת ישראל, סיוע המתמקד הן בהשגת האישור לקבלת הטיפול והן במתן ידע ותמיכה ומתן ליווי מתמשך למטופל ובני משפחתו. לטענת העמותה, המערכת בישראל קשה באישור רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי. מערכת זו היא יחידת הקנאביס הרפואי (יק"ר),[1] שהיא רשות מנהלית ולא רפואית, אשר מקבלת ומחליטה האם לאשר או לא את ההמלצות לטיפול בקנאביס הנשלחות מטעם הרופאים המטפלים על ידי טופס מקוון, שלאחר מילויו נדרש להישלח בפקס בלבד. עוד שמה לה למטרה העמותה את קידום והעלאת המודעות בישראל לסגולותיו הרפואיות של צמח הקנאביס, וקידום הכרתו כטיפול נורמטיבי מקובל וזמין במערכת הרפואית הישראלית, וזאת באמצעות מגוון פעילויות ציבוריות ופרלמנטריות.

פעילות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 2005 ערכה והשתתפה העמותה במגוון רחב של כנסים ופעילויות שטח, ריכזה את ייצוג המטופלים בקנאביס רפואי למול ועדות הכנסת, עודדה והשתתפה בפעילות פרלמנטרית, ועסקה רבות בסיוע לנזקקים לטיפול בהשגתו. כן השתתפה העמותה בכנסים מקצועים בתחומי הרפואה השונים, סיפקה הרצאות לקהילות רפואיות שונות בנושא הטיפול הרפואי בקנאביס על היבטיו השונים, וכן סיפקה הדרכה וייעץ לגורמים בעולם הרפואה באשר ליישום הטיפול במצבים שונים.

לאורך העשור האחרון עיקר התמקדותה של פעילות העמותה הייתה בסיוע למטופלים בקנאביס רפואי ולמבקשים טיפול זה להתמודד עם הגורמים והרשויות הבירוקרטיות השונות המעורבים באישורו. לאחרונה שבה העמותה לזירה הציבורית, ומשתתפת בייצוג מלא בדיוני ועדות הכנסת השונות הנוגעים לתחום הטיפול בקנאביס הרפואי, וכן מלווה ומסייעת לחשיפתם של קשיי המערכת והשלכותיהם על אוכלוסיית החולים במדינת ישראל. כיום, במדינת ישראל, ניתן לקבל אישורים לקנאביס רפואי רק אם הבקשה עומדת בהגדרות שהציב משרד הבריאות בנוהל 106[6] בנוסף להנחיות הנוקשות בנוהל מעטים הם הרופאים המוכנים 'להסתכן' ולהמליץ על דרך טיפול זו, בשל הדרישות החמורות הניצבות לפתח המבקש. בנוסף[2][3] מביא נוהל 106[4] למצב בו רבים מהמלצותיהם של הרופאים המטפלים אינם מאושרות, והחולה אינו זוכה לטיפול חרף המלצות רופאו.

דבר זה מביא מחד לחשש בקרב רופאים מעיסוק בתחום - שמא יובע ספק מתמיד בשיקול דעתם המקצועי, ומנגד מותיר חולים בלא הטיפול לו הם נזקקים - אדרבה שבלי רופאים המוכנים להעניק להם טיפול זה.[5][6] גם לאחר שהושגו כל המסמכים הנדרשים לגוף הרלוונטי לנושא יק"ר (יחידת הקנאביס הרפואי) מציג כללים נוקשים במיוחד כגון הדרישה להמתנה בת 8 ימי עבודה טרם קבלת אישור לעצם קבלת המלצתו של הרופא במשרדי היק"ר – על אף שההמלצה נשלחת בפקס, גם כן לדרישת היחידה. עוד נדרשת המתנה בת 45 ימי עסקים שבמסגרתם היק"ר אמור להודיע האם יאושר למטופל הטיפול בקנאביס המומלץ לו על ידי רופאו.

יצוין, כי מלכתחילה, ומתוקף ההתוויות המאושרות לקבלת טיפול רפואי בקנאביס, הפונים בבקשה לאישור זה הם חולים כרוניים במגוון מחלות שונות וקשות, חלקן סופניות. בנוסף לכך, מפרסומים שונים עולה כי המינונים המאושרים על ידי היק"ר למטופלים להם אושר הטיפול בקנאביס, לעיתים אינם עומדים בקנה אחד עם המלצות הרופאים, ואף נמוכים ביחס למקובל בעולם. ידוע על מקרים בהם חולים טופלו במשך שנים ובהצלחה במינון מסוים - ובניגוד להמלצת רופא קיצץ היק"ר במינון הדרוש להם בלא סיבה רפואית ו/או תחליף הולם[7] וכן מקרים בהם המלצת רופא להעלאת מינון עבור אחד ממטופליו מסורבת, ואף קרו בעבר מקרים בהם המלצת רופא להגדלת מינון הטיפול עבור מטופלו נענתה בהקטנת המינון[8] העמותה מסייעת לחולים בהתמודדות עם הבירוקרטיה, על ידי אנשי צוות התומכים בחולים במלחמתם למען השגת הטיפול הרפואי בקנאביס המומלץ להם, וזאת על ידי עזרה באיסוף מסמכים ומידע רפואי, הדרכה פרוצדורלית, סיוע ביצירת קשר עם גורמים פרלמנטרים וגופי תקשורת, ואף בייצוג משפטי מול המערכת במקרים בהם נדרש כך.

החל מאוגוסט 2015 החלה העמותה פועלת במישור הפרלמנטרי לקידום זכויותיהם של המטופלים בקנאביס רפואי, במטרה להילחם באפליה בה הם נתקלים לאור הגדרת הטיפול הרפואי לו הם זקוקים כ"סם מסוכן" [7] הגבלות על רישיונות נהיגה [8] סירוב להענקת טיפול במרפאות כאב ציבוריות [9] סירוב להענקת טיפול במרפאות כאב ציבוריות [10] וכאלה שבניהול קופות חולים מסוימות [11] והצורך להמתין לאישור המלצת רופא על ידי רשות מנהלית – שבידה להחליט כנגד ההמלצה הרפואית פעילות פרלמנטרית זו כוללת בעיקרה השתתפות בוועדות הכנסת השונות הדנות בהסדרת התחום, ובייחוד הוועדה המיוחדת למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול [12] וכן ועדת הבריאות העבודה והרווחה [13][9][10][11], וקריאה פומבית להפסקת אפליה זו ושיתוף קהילת המטופלים, הרופאים והקולות השונים בציבור בקביעת דרכי ומאפייני הסדרת התחום.

הישגי העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

1 השגת הסכמה בקשר להקמתו של נוהל חריגים, למול ד"ר יהודה ברוך (המנהל לפקודת הסמים[12] המסוכנים דאז), בשנת 2005. על פי הנוהל שהוסכם, היו העקרונות הבאים חלק עיקרי מהמדד שמשמש לקביעת זכאות לטיפול בקנאביס במצבים רפואיים שאינם תחת התוויה טיפולית מוגדרת מראש:

 • 2 מחקרים בינלאומיים המראים תועלת מהותית בטיפול סימפטומטי במחלה
 • עדות למיצוי כל הטיפולים הקונבנציונליים.
 • המלצת רופא מטפל המומחה בתחום המחלה הנידונה, והכללת הסכמתו למעקב ודיווח למשרד הבריאות לפי ההנחיות.
 • הסכמת המטופל לוויתור סודיות רפואיות, ולעדכון משטרת ישראל בדבר ניפוק רישיון לקנאביס, אם יינתן.

2. הכללת סינדרום כאב כרוני כהתוויה לטיפול רפואי בקנאביס (2006). הרחבת פעילות המחקר הקליני באשר לטיפול הרפואי בקנאביס. רשימת התוויות מקובלות לטיפול רפואי בקנאביס נוהל 106[13].

3. שיתוף פעולה עם שדולת הקנאביס הרפואי בראשות חה"כ שרן השכל למען קידום פתרונות חקיקה ולמען שמירת זכויות המטופלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ יחידת הקנאביס הרפואי (יק"ר)
 2. ^ אתה כבר לא מומחה
 3. ^ יואב אבן, ‏נקמת הרופא? מינון הקנאביס הוקטן, באתר ‏מאקו‏‏, ‏20 באוגוסט 2015‏
 4. ^ נוהל-106
 5. ^ סרטונים 23.3 יהיה בסדר בגלי צה"ל - הורדת מינוני הקנביס לחולת ניוון שרירים, סרטון באתר יוטיוב (אורך: 10:41)
 6. ^ גלי צהל עם דנה בר און
 7. ^ מערכת, הפנים האמיתיות של הקנאביס הרפואי, באתר של "רשת 13", 20 ביולי 2015 (במקור, מאתר "nana10")
 8. ^ [1] הוקטן מינונו התרופתי של חולה כאב שביקש הגדלה
 9. ^ [2] דנה בר און בכנסת החל מדקה 24:43
 10. ^ [3] גיל לוקסנבורג נואם בכנסת החל מדקה 55:12
 11. ^ [4] דנה בר און בכנסת החל מדקה 57:19
 12. ^ [5] פקודת הסמים המסוכנים
 13. ^ נוהל 106