עצמות שורש הרגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gray291 he.png
עצמות כף רגל שמאל. למעלה מבט צידי, למטה מבט תיכון.
סקיצה של עצמות כף רגל ימין (מבט מלמעלה מימין, ומבט מלמטה משמאל). A - עצם העקב, B - הערקום, C - עצם הקוביה, D - עצם הסירה, E,F,G - עצמות הטריז. באפור כהה עצמות המסרק, ובאפור בהיר גלילי האצבעות.

עצמות שורש הרגל (TA: Ossa tarsi; Ossa tarsalia), הן שבע עצמות כף הרגל המקובצות יחדיו בין השוקה והשוקית לבין עצמות המסרק. הן אינן משויכת לאצבעות הרגל, בשונה מעצמות המסרק שכל אחת מהן משויכת לאחת האצבעות. המפרק בין השוקה והשוקית לעצמות שורש הרגל הוא הקרסול.

העצמות המרכיבות את שורש הרגל הן:

  • הערקום (Talus, נקראת גם עצם הקרסול) - העצם המתווכת בין השוק לשורש הרגל. הערקום מחולקת לשלושה חלקים: חלקה האחורי, גוף הערקום (Corpus tali), מכוסה משטחים מפרקיים בחלקו העליון ובצדדיו, שם הוא מופרק עם השוקה, השוקית והפטישונים שלהם. בצידו התחתון, מופרק הערקום לעצם העקב. חלקה הקדמי של עצם הערקום, צוואר הערקום (Collum tali), צר יותר מהגוף ומחברו לראש הערקום (Caput tali). ראש הערקום מעוגל ומופרק עם עצם הסירה שמלפניו ועם משען הערקום שמתחתיו.
  • עצם העקב (Calcaneus) - העצם הגדולה ביותר בשורש הרגל. צורתה מעצבת את חלקה האחורי של כף הרגל. חלקה העליון והעליון-קדמי, שנקרא משען הערקום (Sustentaculum tali), מופרק עם הערקום, וחלקה הקדמי מופרק עם עצם הקוביה.
  • עצם הסירה (Os naviculare) - קיבלה את שמה לפי צורתה. ממוקמת בחלק התיכון של כף הרגל. מופרקת עם הערקום בצידה המקורב ועם עצמות הטריז בצידה המרוחק. לעתים מופרקת עם עצם הקוביה הצידית לה.
  • עצם הקוביה (Os cuboideum) - קיבלה את שמה לפי צורתה. מופרקת עם עצם העקב בצידה המקורב ועם עצמות המסרק הצידיות בצידה המרוחק.
  • עצמות הטריז - שלוש עצמות בכל כף רגל המתווכות בין עצם הסירה לעצמות המסרק התיכונות, וכוללות את עצם הטריז הראשונה (Os cuneiforme mediale, התיכונה והגדולה משלושתן), השנייה (Os cuneiforme intermedium) והשלישית (Os cuneiforme laterale). הן מופרקות לעצם הסירה מצידן הקרוב ולעצמות המסרק התיכונות מצידן המרוחק.

תמונות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]