עקרון מאך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עקרון מאך הוא כינוי שנתן אלברט איינשטיין לרעיון בו תמך ארנסט מאך על פיו ההתמדה של כל עצם מסיבי מקורה באינטראקציה בינו לבין המסה הכוללת של העצמים ביקום ובפיזור שלה. ישנם כמה עשרות ניסוחים ופרשנויות לעקרון מאך (ההתבטאויות של מאך עצמו בהזדמנויות שונות בהן התייחס לרעיון אינן חד משמעיות וככל הנראה אף הוא עצמו לא דבק בפרשנות מוגדרת והחלטית שלו). נכון להיום לא אושש או הופרך העיקרון בניסוי.

עקרון מאך הוצע על ידי מאך כאנטיתזה לרעיון בו תמך אייזק ניוטון על פיו המרחב הריק הוא אבסולוטי וכל התנועות ביקום הן יחסיות לו. מהשערה זו של ניוטון נובע שתאוצה של עצמים ביקום היא יחסית למרחב האבסולוטי של היקום והיא תתקיים גם ביקום ריק שאינו מכיל דבר פרט לעצם המאיץ.

עקרון מאך היווה מקור השראה לאיינשטיין, בעת שפיתח את תורת היחסות הכללית, אך בסופו של דבר נסוג[1] בו איינשטיין מעקרון מאך.

דוגמת הדלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טיעון הדלי

אם נקח דלי מלא במים ונסובב אותו, פני המים יתקערו. ניוטון טען שהתופעה נובעת מתאוצה של דלי המים יחסית למרחב המוחלט של היקום. לעומתו טען מאך שסיבוב המים הוא יחסי לכוכבים הרחוקים, ושאם נקח דלי "סטטי" ונסובב סביבו את כל גרמי השמים - יתקערו פני המים באותה מידה בה הם מתקערים כשהדלי מסתובב והיקום סביבו סטטי.

מאך התבטא, בין היתר, כך:

מערכת העולם נתונה לנו רק פעם אחת, וההשקפות הפתלומאיות והקופרניקנית האם השמש סובבת סביב כדור הארץ או להפך] הן הפירוש שלנו, אבל שתיהן אקטואליות במידה שווה. נסה לקבע את הדלי של ניוטון ולסובב את השמיים וכוכבי הלכת ואז להוכיח שאין כוחות צנטריפוגליים

"מדע המכניקה", 297. תרגום: שם


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P physics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פיזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.