עריכה אנליטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Disambig RTL.svg המונח "המשכיות" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו המשכיות (פירושונים).

עריכה אנליטית, המכונה גם "עריכה המשכית" היא סגנון העריכה הנרטיבי השלט בקולנוע ובטלוויזיה. המטרה של העריכה האנליטית היא לרכך את חוסר ההמשכיות הטבוע בתהליך העריכה ולבסס התאמה לוגית בין שוטים (קטעי צילום), כך שהפעולה העלילתית תיראה ברורה והמשכית. ברוב הסרטים, התאמה לוגית זו מושגת על ידי חיתוך המשכי, כלומר חיתוך המדגיש תיאום של חלל וזמן בין השוטים.

טכניקות העריכה האנליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוט מכונן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שוט מכונן

בעריכה האנליטית הקלאסית, שוט מכונן (Establishing Shot) הוא כינוי לשוט שמטרתו היא להציג את זירת הפעולה שבה מתרחשת הסצנה, ולעיתים אף להציג את מכלול הדמויות שיוצגו בסצנה, כאשר בהמשכה הדמויות יוצגו ממרחקי צילום קרובים יותר. השוט המכונן מצוי בקירוב רב לתחילתה של הסצנה, ולרוב זהו השוט הראשון. בדרך כלל, שוט מכונן הוא שוט של צילום מרחוק.

סצנה יכולה להכיל יותר משוט מכונן אחד. למשל, אם במהלך הסצנה הדמויות זזות ונעות במרחב זירת הפעולה כאשר הן מצולמות בצילום מקרוב, מקובל לחזור לשוט מכונן מחדש (Re-Establishing Shot), על מנת שמיקומן של הדמויות במרחב יהיה ברור לצופים.

עקרון שלושים המעלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקרון 30 המעלות הוא קו מנחה בסיסי בעריכת סרטים, אשר קובע כי על המצלמה לזוז לפחות ב-30° בין שוטים שונים המחוברים זה אחר זה והמציגים אותו נושא. שינוי זה של פרספקטיבה גורם לשוטים להיראות שונים דיים כדי להימנע מג'אמפ קאט. מילוי אחר עקרון זה עשוי לרכך את האפקט של שינוי מרחק השוט, לדוגמה - שינוי ממדיום שוט לקלוז אפ. חשוב לזכור כי תזוזה רבה מדי סביב האובייקט עלולה להפר את חוק 180 המעלות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Film reel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא קולנוע. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.