פאנצ'ן לאמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פאנצ'ן לאמה הוא תוארו של המנהיג הרוחני השני בחשיבותו של הבודהיזם הטיבטי, שני בחשיבותו רק לדלאי לאמה. פירוש השם הוא "המלומד הגדול".

ההכרה של הפאנצ'ן לאמה החלה עם לונסבאג צ'וקוי גיילצן, המורה של הדלאי לאמה ה-5, אשר קיבל מאלטאן קאן ומהדלאי לאמה בשנת 1645 את התואר פאנצ'ן בוגד (בוגד = קדוש במונגולית).

זהותו של הפאנצ'ן לאמה הנוכחי, ה-11 במספר, שנויה במחלוקת. צ'וקיל גיאלפו מכהן בפועל כפאנצ'ן לאמה ה-11 בטיבט תחת תמיכה סינית, אך הוא אינו מוכר מחוץ לסין. הממשלה הסינית לקחה אותו ואת משפחתו תחת חסותם כאשר הוא הוכרז כפאנצ'ן לאמה על ידי הדלאי לאמה ה-14, והוא מעולם לא נראה בפומבי מאז.

הקשר לדלאי לאמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפאנצ'ן לאמה מחזיק באחראיות למציאת גלגול הנשמה של הדלאי לאמה, והדלאי לאמה בתורו מוצא את גלגול הנשמה של הפאנצ'ן לאמה. זוהי המסורת מאז הדלאי לאמה ה-5, אשר זוהה על ידי המורה שלו, לונסבאג צ'וקוי גיילצן כפאנצ'ן לאמה. עם מינוי זה מונו גם שלושה גלגולים קודמים כפאנצ'ן לאמה לאחר מותם באופן רטרואקטיבי. הדלאי לאמה ה-5 זיהה גם את הפאנצ'ן לאמה ה-5. הדלאי לאמה ה-7 זיהה את הפאנצ'ן לאמה ה-6, אשר בתורו זיהה את הדלאי לאמה ה-8. בדומה, הדלאי לאמה ה-8 זיהה את הפאנצ'ן לאמה ה-7. הדלאי לאמה ה-14 זוהה על ידי הפאנצ'ן לאמה ה-9 בפברואר 1937. הפאנצ'ן לאמה יידע את תגליתו לנציגי הממשלה הטיבטית אשר בהמשך אישרו את זהותו.

משמעות פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיבטים רבים רואים בפאנצ'ן לאמה כדמות פוליטית משמעותית ודמות רוחנית משמעותית עקב תפקידו כבוחר הדלאי לאמה. משמעות זאת נוצלה על ידי הממשל הסיני. קבוצות תמיכה טיבטיות טוענות כי הממשל הסיני שואף לקבוע את זהות הדלאי לאמה הבא כאשר ימות טנזין גיאטסו, הדלאי לאמה הנוכחי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פאנצ'ן לאמה בוויקישיתוף