פוארו (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פוארואנגלית: Agatha Christie's Poirot) היא סדרת טלוויזיה בריטית שהחלה ב-1989. הסדרה מבוססת על עלילותיו של הבלש הרקול פוארו כפי שתוארו ונכתבו בידי אגתה כריסטי. שחקנה הראשי של הסדרה הוא דייוויד סושה (הרקול פוארו). שאר השחקנים מתחלפים מפרק לפרק. מהתחלתה של הסדרה נקבע שכל פרק מייצג ספר, ואילו הספר האחרון, "מסך המוות" מ-1974, יעובד לתסריט לפרק שיסיים את הסדרה סופית. העונה ה-13 של הסדרה משודרת מאז 9 ביוני 2013. הסדרה זוכה מאז ומעולם לשבחי הביקורת והועמדה לפרסים רבים.

עונות 1-‏8 הופקו בידי קלייב אקסטון ובריאן איסטמן. הם עזבו את תפקידם בשנת 2003, בשל רצונם להתרכז בפרויקטים אחרים, והוחלפו במישל באק ודמיאן טימרמן, שמשכו את הסדרה לכיוון יותר אפל ברוח הספרים, מסובך פסיכולוגית, מסתורי, דתי ומיסטי, קודר ומאיים, כמעט אכזרי, השמיטו מספר דמויות מרכזיות ומיעטו להשתמש בהומור. אף הסגנון החזותי שונה מהותית: בעוד שבעונות הקודמות עיצוב הבית של פוארו היה מודרני, בעונות החדשות הוא הפך ליותר עתיק ומפואר.

דייוויד סושה הומלץ לתפקיד על ידי משפחת כריסטי, שהעריכו את הופעתיו הרבות בטלוויזיה. כהכנה לתפקיד, סושה קרא בספרים וניסה לרשום את תכונותיה של הדמות, כדי לעצב את אופיה באופן המדויק והשלם ביותר. מתיו, נכדה של אגתה כריסטי, אמר בראיון כי חבל שלא זכתה לראות את סושה מופיע כפוארו. בשנת 2007 הביע סושה את רצונו לסיים את הסדרה במהירות האפשרית כי נמאס לו. למרות השערות בדבר ביטול מוקדם, בשנת 2012 צולמו פרקי הסדרה האחרונים, ששידורם החל בבריטניה ביוני 2013 וצפוי להימשך עד שנת 2014.

הסדרה זמינה על DVD ו-blu-ray במספר מהדורות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "פוארו", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)