פוארו (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פוארואנגלית: Agatha Christie's Poirot) היא סדרת טלוויזיה בריטית שהחלה ב-1989. הסדרה מבוססת על עלילותיו של הבלש הרקול פוארו כפי שתוארו ונכתבו בידי אגתה כריסטי. שחקנה הראשי של הסדרה הוא דייוויד סושה (הרקול פוארו). שאר השחקנים מתחלפים מפרק לפרק. מהתחלתה של הסדרה נקבע שכל פרק מייצג ספר, ואילו הספר האחרון, "מסך המוות" מ-1974, עובד לתסריט לפרק שסיים את הסדרה סופית. הסדרה זכתה לשבחי הביקורת והועמדה לפרסים רבים.

עונות 1–8 הופקו בידי קלייב אקסטון ובריאן איסטמן. הם עזבו את תפקידם בשנת 2003, בשל רצונם להתרכז בפרויקטים אחרים, והוחלפו במישל באק ודמיאן טימרמן, שמשכו את הסדרה לכיוון יותר אפל, דתי ומיסטי, השמיטו כמה דמויות מרכזיות ומיעטו להשתמש בהומור. אף הסגנון החזותי שונה מהותית: בעוד שבעונות הקודמות עיצוב הבית של פוארו היה מודרני, בעונות החדשות הוא הפך ליותר עתיק ומפואר.

דייוויד סושה הומלץ לתפקיד על ידי משפחת כריסטי, שהעריכו את הופעתיו הרבות בטלוויזיה. כהכנה לתפקיד, סושה קרא בספרים וניסה לרשום את תכונותיה של הדמות, כדי לעצב את אופיה באופן המדויק והשלם ביותר. מתיו, נכדה של אגתה כריסטי, אמר בראיון כי חבל שלא זכתה לראות את סושה מופיע כפוארו. בשנת 2007 הביע סושה את רצונו לסיים את הסדרה במהירות האפשרית כי נמאס לו. למרות השערות בדבר ביטול מוקדם, בשנת 2012 צולמו פרקי הסדרה האחרונים, ששידורם החל בבריטניה ביוני 2013 ונמשך עד 2014.

שחקנים נוספים שהופיעו בקביעות בסדרה הם יו פרייזר בתפקיד קפטן ארתור הייסטינגנס, פיליפ ג'קסון בתפקיד פקד ג'יימס ג'אפ ופולין מורן בתפקיד מזכירתו של פוארו, מיס פליסיטי למון. זואי ואנאמייקר השתתפה בסדרה החל מהעונה העשירית בתפקיד אריאנדה אוליבר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "פוארו", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)