פין (בעלי חיים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פין של פיל אסייתי

פין הוא איבר המין הזכרי אשר משמש לצורך הזדווגות, ובקרב יונקים משמש גם לצורך השתנה. איברים אלה מופיעים אצל בעלי חיים רבים, הן אצל בעלי חוליות והן אצל חסרי חוליות, אך לא בכל המינים של בעלי החיים יש לזכרים פין, ובאותם מינים שבהם יש לזכרים פין הוא לא יהיה בהכרח איבר הומולוגי.

ברוב המינים של בעלי החיים, בהם יש איבר שניתן לתאר אותו באופן סביר כפין, אין לו תפקיד מרכזי מלבד הזדווגות והעברת הזרע אל הנקבה, אך אצל יונקים עם שליה הפין נושא את החלק הדיסטלי של השופכה, אשר משחררת את השתן במהלך ההשתנה ואת הזרע במהלך הזדווגות. אצל רבים מהיונקים בעלי השליה, הפין מכיל עצם שמסייעת לנוקשות הפין.

אצל בני אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פין

הפין האנושי מורכב משלוש עמודות של רקמות: שתיים מהן בגוף האיבר ואחת בראשו. כאשר מתעורר אצל הגבר גירוי מיני כלשהו, דם ממלא את הרקמות הספוגיות ומקשה אותן - מצב כזה נקרא זקפה. גודל (אורך והיקף) הפין משתנה מגבר לגבר, אבל כל עוד הוא בתחומי הנורמה, אין הגודל משפיע בהכרח על התפקוד.

אצל יתר בעלי החיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פין של ברכייה
איברי מין זכריים של לווייתנים מסוג מינקי

כמו בכל איבר אחר בגוף, האורך וההיקף של הפין יכולים להשתנות במידה רבה מחיות שונות מאותו המין. אצל בעלי חיים רבים, בעיקר יונקים, גודלו של פין רפה הרבה יותר קטן מגודלו הזקוף.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פין בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.