פיקוד כוחות ארצות הברית ביפן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פיקוד כוחות ארצות הברית ביפן
United States Forces Japan.jpg
פרטים
מדינה ארצות הברית
שיוך פיקוד האוקיינוס השקט של ארצות הברית
סוג פיקוד משנה של פיקוד קרבי מאוחד
בסיס האם בסיס חיל האוויר יוקוטה, יפן
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1 ביולי 1957
פיקוד
דרגת המפקד לוטננט גנרל
מפקד נוכחי קווין שניידר

פיקוד כוחות ארצות הברית ביפןאנגלית: United States Forces Japan ובקיצור USFJ) הוא פיקוד משולב של הזרועות השונות בכוחות המזוינים של ארצות הברית המשתייך לפיקוד האוקיינוס השקט. משימת הפיקוד היא היערכות להגנה על יפן ומילוי משימות נוספות בהוראת פיקוד האוקיינוס השקט.

מפקד הפיקוד הוא קצין בדרגת לוטננט גנרל המשמש גם מפקד חיל האוויר החמישי של ארצות הברית. מאז פברואר 2019 מכהן בתפקיד קווין שניידר. מפקדת הפיקוד ממוקמת בבסיס חיל האוויר יוקוטה, כ-28 מיל צפונית-מערבית לטוקיו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיקוד הוקם ב-1 ביולי 1957 ומפקדתו התמקמה בבסיס האוויר פוצ'ו במטרופולין טוקיו. משימת הפיקוד הוסדרה בעקבות הסכם שיתוף הפעולה הביטחוני בין ארצות הברית ליפן שנחתם ב-19 בינואר 1960, וההסכם הסדרת מעמד הכוחות האמריקאיים ביפן שנחתם באותו ביום, בהתאם להסכמים אלו נקבע כי באחריות מפקד הפיקוד לתכנן תוכניות להגנה על יפן ובשעת הצורך יפעיל את הכוחות האמריקאיים למימוש תוכניות אלו.

במהלך שנות השישים והשבעים הועברו בסיסים רבים של הכוחות האמריקאיים ליפן, כמו כן התמודדה ארצות הברית עם מחאה בקרב חלקים מהציבור היפני על המשך נוכחותה הצבאית במדינה.

ב-1972 בוצעו שינויים בהסכם עם יפן, כולל החזרת השליטה באוקינאווה ליפן. שינויים אלו הביאו להגדלת אזור האחריות של הפיקוד. ב-1974 עבר מטה הפיקוד למשכנו הנוכחי בבסיס חיל האוויר יוקוטה.

ארגון ויחידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפיקוד משרתים כ-52,000 חיילים, 8,000 אזרחים המועסקים על ידי מחלקת ההגנה של ארצות הברית וכן 25,000 עובדים יפנים. הכוחות פרוסים ב-85 מתקנים ברחבי יפן.

יחידות הפיקוד המרכזיות:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]