פיקוד האוקיינוס השקט של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פיקוד האוקיינוס השקט של ארצות הברית
United States Pacific Command.png
פרטים
מדינה ארצות הברית
שיוך מחלקת ההגנה של ארצות הברית
סוג פיקוד קרבי מאוחד
בסיס האם בסיס ה. מ. סמית', הוואי
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה 1947
פיקוד
דרגת המפקד גנרל
מפקד נוכחי הארי האריס
מפת גבולות האחריות של הפיקודים המרחביים, בכחול פיקוד האוקיינוס השקט
אזור האחריות של הפיקוד

פיקוד האוקיינוס השקט של ארצות הבריתאנגלית: United States Pacific Command ובקיצור USPACOM) הוא הוותיק והגדול מבין הפיקודים הקרביים המאוחדים של משרד ההגנה האמריקני והכוחות המזוינים של ארצות הברית. מפקד הפיקוד הוא אדמירל 4 כוכבים. ממאי 2015 מכהן בתפקיד אדמירל הארי האריס.

נכון ל-2016 הפיקוד כולל כ-380,000 חיילים ואזרחים העובדים בו. מתוכם כ-140,000 אנשי צי ארצות הברית, 86,000 אנשי חיל הנחתים של ארצות הברית, 106,000 אנשי צבא ארצות הברית ו-46,000 אנשי חיל האוויר של ארצות הברית. הפיקוד כולל יותר מ-1,200 אנשי כוחות מיוחדים ו-38,000 אזרחים העובדים עבור מחלקת ההגנה של ארצות הברית באזורים תחת אחריות הפיקוד.

מפקדת הפיקוד ממוקמת בבסיס ה. מ. סמית', שבהוואי.

גבולות אחריות מרחביים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיקוד אחראי על שטח של כמחצית מכדור הארץ ובתוכו כלולים 36 מדינות מאסיה, אוקיאניה, אנטארקטיקה, האוקיינוס השקט והאוקיינוס ההודי.

הפיקוד הוקם כפיקוד משולב ב-1947 על בסיס פיקודים שפעלו במלחמת העולם השנייה בזירת אסיה והאוקיינוס השקט תחת דאגלס מקארתור וצ'סטר נימיץ. תחילה היה הפיקוד אחד משלושה שפעלו באזור האוקיינוס השקט וכללו את פיקוד האוקיינוס השקט, פיקוד המזרח הרחוק ופיקוד אלסקה. ב-1956 פורק פיקוד המזרח הרחוק והוטמע לתוך פיקוד האוקיינוס השקט וסמכויות מפיקוד אלסקה הועברו אף הם לאחריות הפיקוד. ב-1975 פורק פיקוד אלסקה והוטמע בתוך פיקוד האוקיינוס השקט, ב-1976 הורחבו גבולות הפיקוד עד לחוף המזרחי של אפריקה. ב-1989 הוקם מחדש פיקוד אלסקה כחלק מפיקוד האוקיינוס השקט, ואזורים מהמזרח התיכון הועברו לפיקוד מרכז של ארצות הברית. בשנת 2000 הועברו אזורי מערב האוקיינוס ההודי לאחריות פיקוד אירופה של ארצות הברית. לאחר הקמת פיקוד צפון של ארצות הברית ב-2002 הועברו אליו מפיקוד האוקיינוס השקט האחריות לאזור החוף המערבי ואילו אזור אנטארקטיקה עבר לאחריות הפיקוד. ב-2008 הועברו כל האזורים ממערב לקו אורך 68° מזרח לאחריות פיקוד אפריקה של ארצות הברית (בהם האיים ראוניון, קומורו, מדגסקר ומאוריציוס). ב-2014 עברה האחריות לפיקוד אלסקה לפיקוד הצפון.

יחידות הפיקוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחת אחריות הפיקוד נמצאות שלוש מפקדות מאוחדות:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]