פלטפורמת פיתוח Low code

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פלטפורמת פיתוח Low codeאנגלית: "Low-code development platform", או "LCDP") היא פלטפורמה, המספקת סביבת עבודה למתכנתים לטובת יצרת אפליקציות בעזרת ממשקים גרפים וקונפיגורציות. זאת במקום התכנות המסורתי של כתיבת הקוד. הפלטפורמה עשויה להתמקד בעיצוב ופיתוח של סוג מסוים של ישומים כמו: מסדי נתונים, תהליכים עסקיים או יישומי רשת. פלטפורמות ה-low code יכולות לייצר אפליקציות מלאות לחלוטין או כמעט מלאות - שדורשות לתכנת בכתיבת קוד לדברים ספציפים.

פיתוח ב-LCDP הוא פיתוח בקצב מהיר. היתרונות בפיתוח כזה הן בכמה ממדים: הניתוח, הפיתוח, כוח האדם וניהול הפרויקט. בכל אחד מאלה פלטפורמת ה-Low code מביאה תובנות ישנות לידי מימוש עכשווי.

כלים כגון Mendix ו-OutSystems הן פלטפורמות פיתוח בלואו קוד. אלה, מהוות סביבת פיתוח עשירה ורחבה, אך בעיקר ברת-הרחבה על ידי ממשקים קלים, או הרחבה באמצעות שימוש ב-Online marketplace, בו קיימות הרחבות שאחרים פיתחו.

בעידן מחשבי ה-Mainframe והשימוש במודל שרת-לקוח (Client-Server), קראו לכלים בתחום זה "מחוללי יישומים", או "שפות מהדור הרביעי". זאת משום ששפות אלה נבנו באמצעות שפות של הדור השלישי (C, Java ואחרות) ופעלו לא כשפות מקומפלות, אלא כ-Interpreters.

בשנות ה-2000, כלים אלה זכו לכינוי "Rapid Application Development". כלים אלה סבלו מאבולוציה שבעצם הפחיתה ממהירות הפיתוח ומהירות הביצועים. דורות של קומפיילרים הוחלפו במהירות והאתגר לתחזק כלי RAD ברמת עדכניות גבוהה הפחית את הערכים המוספים שלהם. עם ההתקדמות הטכנולוגית, מה שפעם היה ה-Server Side עבר למחשוב ענן ומה שהיה ה-Client Side הוא כעת המחשב האישי, הטלפון החכם, או כל מכשיר המתחבר לענן. בעולם הענן, נושא הביצועים מטופל בקנה מידה אחר. אחת התוצאות המעניינות היא החזרה של כלי הפיתוח המהיר לשולחן. למעשה, כלי תשתית לפיתוח מהיר הפכו לאחד הטרנדים הלוהטים בשווקים.

בשנת 2014, IDC טבעה את המונח Low Code, תוך שהיא סוקרת את הצורך והפתרונות בתחום הפיתוח המהיר ומאז, זה השם המקובל בעולם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Crystal Clear app ktalkd.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מחשבים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.