פסיפאה (קבוצת ירחים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קבוצת פסיפאה היא קבוצת ירחים לא רגילים של צדק, הנעים סביבו במסלולים רטרוגרדיים, אשר דומים למסלולו של הירח פסיפאה. מסלוליהם הם בכיוון השעון, כלומר מנוגדים לכיוון הסיבוב של צדק סביב עצמו. רבים מעריכים כי לירחים אלו מקור משותף בגלל מסלוליהם הדומים.

מרחקם של ירחי הקבוצה מצדק נע בין 22.8 ל-24.1 מיליון ק"מ, בדומה לקבוצת קארמה. מישור מסלוליהם סוטה מהמישור המשווני של צדק בזווית שבין 144.5° ל-158.3°, והאקסצנטריות של המסלולים (מידת האליפטיות) היא בין 0.25 ל-0.43.

הירחים העיקריים בקבוצה, בסדר יורד לפי גודלם, הם:

האיגוד האסטרונומי הבינלאומי משתמש בשמות המסתיימים באות e לכל הירחים הרטרוגרדיים, ובכללם ירחי קבוצה זו.

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעריכים כי קבוצת ירחי פסיפאה נוצרה לאחר שצדק לכד אסטרואיד בקוטר כ-60 ק"מ, שבהמשך התנגש בכוכב[דרושה הבהרה] ונשבר למספר קטן של חלקים. החלקים הפכו לירחים. מרבית מסת האסטרואיד נותרה בירח פסיפאה, 87% מהמסה בהנחה שסינופה הוא חלק מהקבוצה, או 99% בהנחה שסינופה אינו שייך לקבוצה (ראה המשך). יתר המסה התחלקה בין הירחים האחרים.

ההנחה שיש מקור משותף לירחי קבוצת פסיפאה היא שנויה במחלוקת, שלא כמו בקבוצות קארמה ואננקה. אי ההסכמה נובע מצבע שונה של הירחים, הבדלים באקסצנטריות של המסלולים, ופיזור רחב של הסטיה של מסלוליהם מהמישור המשווני של צדק בהשוואה לקבוצות אחרות.

הסבר אחד להבדלים בין מסלולי הירחים הוא שינוי הדרגתי במסלולים, בעיקר של פסיפאה וסינופה, כתוצאה מהשפעה שונה של הגרביטציה של צדק על המסלולים (השפעה התלויה בסינכרוניזציה בין תנועת הירח והכוכב). אפשרות חלופית היא שסינופה אינו תוצר של אותה התנגשות עם אסטרואיד, ונלכד על ידי צדק בנפרד ממנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פסיפאה בוויקישיתוף