האיגוד האסטרונומי הבינלאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "IAU" מפנה לכאן. לערך העוסק בInternational Association of Universities, ראו ארגון האוניברסיטאות העולמי.
לוגו האיגוד האסטרונומי הבינלאומי

האיגוד האסטרונומי הבינלאומיאנגלית: International Astronomical Union) הוא גוף המאחד אגודות אסטרונומיות מכל העולם, והוא נחשב לסמכות העליונה בקביעת שמות לכוכבים, כוכבי לכת, אסטרואידים וגופים שמימיים אחרים.

האיגוד האסטרונומי הבינלאומי נוסד בשנת 1919, כשמספר אגודות אסטרונומיות באנגליה ובצרפת התאחדו. הנשיא הראשון של האיגוד היה בנג'מין ביילוד. פיטר ג'ונס שימש כנשיא מ-1932 ועד 1958.

אחת הקבוצות הפועלות באגודה היא Working Group for Planetary System Nomenclature, והיא נותנת את השמות לכל הכוכבים וגופים פלנטריים.

קבוצה נוספת שפועלת באגודה היא המרכז לכוכבים מינוריים (Minor Planet Center) האחראית על כל הגופים במערכת השמש שאינם כוכבי לכת או ירחים.

נכון ל-2015, יש באיגוד 11,419 חברים: מתוכם 73 גופים מדיניים (המייצגים איגודים אסטרונומיים מקצועים. לדוגמה האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים מייצגת את ישראל), ובנוסף עוד 9,193 אסטרונומים מקצועיים, שלרבים מהם תואר דוקטור באסטרונומיה, מ-96 מדינות[1].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]