פעיל שלום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פעיל שלום הוא אדם הפועל למען פתרון של שלום לסכסוכים בין מדינות או עמים. פעילות למען השלום אינה מחייבת השתייכות למפלגה כלשהי, וניתן לעשותה גם כפעילות בלתי-מפלגתית (כזו שבה הפעיל אינו חותר למושב בפרלמנט, ואינו תומך במפלגה מסוימת). עם זאת, על פי החלוקה המקובלת של הדיון הפוליטי לשמאל וימין, פעילי שלום נחשבים בדרך כלל לחלק ממחנה השמאל, ולעתים שייכים לשמאל הרדיקלי.

אין חולק בדרך כלל על מטרותיהם של פעילים אלו, אך נטוש ויכוח בשאלה האם פעילותם אכן עוזרת בסופו של דבר לקידום מטרותיהם, או שמא היא מעכבת או אף מונעת אותן. כך, לדוגמה סבור ד"ר לורנס ויטנר שלמרות שתנועות השלום בארצות הברית נכשלו באופן עקבי במניעת ובהפסקת מלחמות הייתה להם השפעה ממתנת על מדיניות החוץ האמריקאית, שלדבריו הייתה הרבה יותר אגרסיבית לולא פעילי השלום.[1] פעילי שלום שונים נוקטים במגוון של דרכים שונות לקידום מטרותיהם, ובהן הפגנות, תעמולה ושביתת רעב, וכן מפגש ישיר עם הצד היריב, גם כאשר מפגש כזה אסור על פי חוק.

פרס נובל לשלום ניתן לעתים לפוליטיקאים מובהקים שע"פ ועדת הפרס תרמו להשכנת שלום, לפקידי ממשל שעסקו בכך, ובין מקבליו גם פעילי שלום אחדים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Lawrence S. Wittner, "Have Peace Activists Ever Stopped a War?", History News Network [online journal], 16.01.2006
P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.