לדלג לתוכן

פרבר 13 (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרבר 13
Banlieue 13
בימוי פייר מורל
הופק בידי לוק בסון
ברנרד גרנט
תסריט לוק בסון
עריכה פרדריק טוראבל עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים דוד בל
סיריל רפאלי
מדינה צרפת עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה EuropaCops, צרפת
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 10 בנובמבר 2004
משך הקרנה 85 דקות
שפת הסרט צרפתית
סוגה סרט פעולה, מותחן אקשן, סרט פעולה מדע בדיוני, סרט אמנויות לחימה, סרט מדע בדיוני, סרט דיסטופי עריכת הנתון בוויקינתונים
הכנסות באתר מוג'ו district13
סרט הבא פרבר 13: אולטימטום
www.districtb13.com
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פרבר 13צרפתית: Banlieue 13) הוא סרט אקשן צרפתי משנת 2004, שבוים על ידי פייר מורל והופק על ידי לוק בסון ("לאון", "האלמנט החמישי", "ניקיטה").

בסרט נעשה שימוש נרחב באמנות הפארקור, ספורט אתגרי שפותח בצרפת בשנות ה-90. אחד מכוכבי הסרט, דוִד בל, הוא ממייסדי הפארקור. נוסף על כך, לא נעשה בסרט כל שימוש בגרפיקה ממוחשבת ובכבלים.

בדומה למתואר בסרט הקולנוע, העיר פריז מחולקת לפרברים ולשיכונים המסוכנים למחיה, היות שכנופיות רחוב שולטות בהם (אם כי בניגוד לסרט, לא בצורת גטאות מבוצרים). שנה לאחר צאת הסרט, פרצו המהומות בפרברי המהגרים בפריז, ושר הפנים ניקולא סרקוזי התבטא בחריפות בנושא.

צילומים לסרט המשך, "פרבר 13: אולטימטום", החלו באוגוסט 2008 במקומות כבלגרד וסרביה, והוא יצא לאקרנים ב-18 בפברואר 2009 בצרפת. שני כוכבי הסרט ממשיכים לגלם את דמויותיהם.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפריז של שנת 2010, כנופיות רחוב משתלטות על הפרברים הפריזאים, והן סוחרות בסמים תוך שימוש באלימות קשה כלפי תושבי המקום. השלטונות הקימו חומה מסביב לאזור ונטשוהו, בכך מבצרים אותו משאר העיר ומנתקים את התושבים מכל חינוך והגנה משטרתית. אחד התושבים, ליטו, מנהל מלחמה של איש אחד כנגד ברון סמים בשם טאהא כדי שזה יסיר את שליטתו מעל בניין המגורים בו הוא מתגורר. ליטו מחזיק ברשותו סמים השייכים לטאהא, ששולח את בריוניו להשיבם. ליטו משמיד את הסמים ונמלט מרודפיו בעזרת אמנות הפארקור. טאהא שובה את אחותו של ליטו, לולה, אך ליטו מצליח להצילה ולשבות את טאהא במקום. הוא לוקח את טאהא לבניין המשטרה באזור, אך מגלה שהם בתהליך נטישת המקום. על מנת למנוע סכסוך עם כנופייתו של טאהא, המשטרה משחררת אותו לחופשי. טאהא עוזב את המקום ולוקח איתו את לולה. ליטו הורג את פקיד המשטרה שאיפשר לברון הסמים להימלט עם אחותו.

חצי שנה לאחר מכן, שוטר סמוי בשם דמיאן מסתנן לתוך קזינו תת-קרקעי במטרה לעצור גנגסטר. תהליך החילוץ שלו משם נכשל והוא נאלץ ללחום את דרכו חזרה למעלה. מיד עם תום המשימה הוא מקבל חדשה - לעצור את ברון הסמים טאהא, שגנב פצצת ביקוע גרעיני והפעילה. על דמיאן לשכנע את ליטו, כעת אסיר בכלא, להוביל אותו לבסיסו של טאהא לצורך ניטרול הפצצה.

דמיאן מנסה לביים בריחה מהכלא כאסיר נמלט ועוזר לליטו להימלט לעבר פרבר 13, אך זה מגלה את תחבולתו ונוטש אותו בכניסה לפרבר המסוכן. לאחר שנלחם בכמה מבריוני המקום, הוא מוצא את ליטו ומתוודה בפניו בנוגע לתוכניתו. שניהם מחליטים לשתף פעולה לנטרל את הפצצה ולשחרר את לולה מידיו של טאהא. הם נשבים (אם כי במכוון) ונלקחים אליו, ומגלים שהפצצה מחוברת לרקטה המכוונת לאמצע פריז, כשלולה כבולה למרגלותיו, וכי טאהא מתכוון לסחוט את הממשלה. דמיאן מסכים לשלם עבורם כופר נפש, ומעמיד פנים שהעביר את הסכום הדרוש, 20 מיליון אירו, לחשבונות הבנק שמסר לו. טאהא מחזיקם תחת אבטחה עד שהבנק יאשר שההעברה בוצעה, אך בינתיים דמיאן וליטו מצליחים להימלט מהמקום. בדיעבד, טאהא מגלה שהחשבונות בחוץ לארץ שמסר לדמיאן רוקנו, וכשבריוניו מגלים זאת ומבינים שאין לו איך לשלם את משכורתם, הוא נורה למוות על ידם.

דמיאן וליטו עושים דרכם למגדל בו נמצאים הפצצה ולולה. דמיאן מתכוון לנטרל את הפצצה בעזרת קוד ביטול, אך ליטו מוצא שקוד הביטול הוא דווקא קוד שיגור. הוא נלחם בדמיאן למנוע את הכנסת הקוד, וכששעון העצר מגיע לאפס, הפצצה אינה מתפוצצת, בכך מוכיחה את התאוריה של ליטו, לפיה הממשלה שלחה אותם כדי להפעיל את הפצצה היות ששניהם ניתנים להקרבה. השניים עושים דרכם חזרה לבניין הממשלה יחד עם הפצצה, ומאלצים בכיר ממשלתי להודות בפעולות הממשלה להפטר בכל דרך אפשרית מהפרבר, אפילו על ידי פיצוץ גרעיני. ההודאה מוקלטת בחשאי ומשודרת לטלוויזיה.

פעולתם של הצמד גורמת למהומה ציבורית בנוגע למתרחש בפרבר 13. השניים נפרדים כידידים, ולולה מנשקת את דמיאן מתוך הבטחה שהם ישובו להיפגש.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]