פרוטוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הפרוטוס (Protoss), הוא גזע בדיוני עתיק של מיסטיקנים המופיע במשחק סטארקראפט. הפרוטוס נוצרו על ידי שימוש בהנדסה גנטית בידי הזל-נאגא - גזע עתיק שנכחד מזה שנות דור. הפרוטוס הם גזע מפותח טכנולוגית המסתמך על שימוש בכוחות מנטליים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריאת הפרוטוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרוטוס נוצרו על ידי הזל-נאגא (Xel-Naga), גזע חייזרים תבוני עתיק שהתעסק בהנדסה גנטית וחיפש אחר צורת החיים המושלמת. הזל-נאגא חיפשו אחר "שלמות הצורה" ומשיצרו את הפרוטוס החליטו לקרוא לגזע החדש שיצרו פרוטוס, שפירושו "הבכור", על מנת לסמל את כניסתו של הגזע למסדר הגלקסיה. במהלך השנים הרבות שחלפו, גזע הפרוטוס נעשה לחכם ומשכיל יותר. על פי המסורת הפרוטוס היו גזע רודף שלום ונדיב. הם ניחנו בכושר הסתגלות מפליא לתנאי קיום ואקלים קשים.

התנתקות הפרוטוס מהזל-נאגא[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם השנים, גדל מספרם של הפרוטוס והם השתלטו על כוכבים רבים. כך נוצרו שבטי פרוטוס רבים אשר לעיתים נלחמו בינם ובין עצמם. יוצרי הפרוטוס, הזל-נאגא, החלו להשתלב בתוך חברת הפרוטוס שהם עצמם יצרו. תשוקת הפרוטוס וסקרנותם דחפה אותם לתגליות והמצאות טכנולוגיות רבות. כאשר המודעות העצמית של הפרוטוס גברה החלו הגזעים להתרחק אחד מהשני ברחבי בחלל. בשל כך הגיעו הזל-נאגא למסקנה כי נכשלו במעשיהם וכי קצב התקדמותם של הפרוטוס היה מהיר מדי. אכן, רבים מן הפרוטוס החלו לחמוק ממוריהם הזל-נאגא, ואצל השבטים החלו להתפתח שמועות על בוגדנותם של המורים. אט אט, החלו להיעלם הקשרים הטלפתיים שבין קבוצות הפרוטוס השונות. הזל-נאגא החליטו להתנתק לחלוטין מהפרוטוס, ומשהפרוטוס שמעו על דבר זה הם החלו בהפצצות על הספינה הראשית של הזל-נאגא. שבטי הפרוטוס שנותרו מבולבלים נלחמו קשות בינם לבין עצמם, והמלחמה שפרצה נחשבה למלחמת האזרחים הקשה ביותר בכל תולדות הגלקסיה.

במשחק סטארקראפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק סטארקראפט נפתח בהשמדת תושבי הכוכב צ'או סארה (Chou-Sara) על ידי הפרוטוס, ותנועתם לעבר הכוכב מאר סארה (Mar-Sara) מתוך כוונה להשמיד גם אותו. הסיבות לתוקפנות זו מתבררות במהלך המשחק.

הפרוטוס במשחק סטארקרפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרוטוס במשחק סטארקרפט מתבססים על "צבא קטן וחכם" - יחידות הפרוטוס חזקות וקטלניות אך יקרות מאוד, דבר שמשפיע על הכמות שניתן לייצר. כתוצאה מכך, הפרוטוס זקוקים למשאבים רבים על מנת להתפתח ולבנות צבא חזק.

הפרוטוס מתפתחים על ידי שיגור המבנים מכוכב הבית שלהם. רכבי הבנייה שלהם, הגשושים (Probe) מכינים את התשתית לשיגור כאשר הם מסמנים את מקום היעד. עקב מגבלות אנרגטיות, יש לבנות עמודי גביש (Pylons) שמאפשרים את השיגור עד רדיוס מסוים מהעמוד ומספקים כוח למבנים שסביבם. העמודים גם מספקים כוח עבור יחידות הפרוטוס וכמות היחידות שאפשר לבנות תלויה במספר עמודי הגביש. מבני ההגנה של הפרוטוס הם תותחי פלזמה (Plasma Cannons) נגד כוחות אוויר, קרקע ויחידות ממוסכות.

הגנת הפרוטוס מתבססת על שריון חדש וכן מגינים המורכבים משדה-כוח מנטלי-Psi. מבנים ויחידות פגועים אינם ניתנים לתיקון אך המגינים שלהם מתחדשים עם הזמן.

יחידות של הפרוטוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיילים בסטארקראפט 1 והרחבתו Brood Wars[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידות של הפרוטוס לפי שורות, מימין לשמאל:
קנאי, גשוש, טמפלר אפל, ארכון אפל ;
דרגון, טמפלר, מפלס, ארכון ;
בורר, סייר, מעבורת, קרוסייר;
נושאת מטוסים, צופה, נושאת מטוסים, בורר.
 • גשוש (פרוב-Probe)- אוסף משאבים, פועל רובוטי, בשונה משאר העובדים במשחק, הפרובים אינם כפופים למבנה בשעת בנייתו.
 • קנאי (זילוט-Zealot)- החייל הבסיסי, מצויד בלהבים חדים וקטלניים. הזילוט הוא יחידת החי"ר הבסיסית החזקה ביותר במשחק אך חסרונותיו הם שהתקפתו טובה רק לטווח מגע והמחיר היקר הדרוש לאימון קנאי (100 קרדיטים).
 • פרש (דרגון-Dragoon)- יחידה ממוכנת הכוללת תותח פלזמה שטוב הן נגד יחידות קרקע והן כנגד יחידות אוויר. הפרש מורכב מרוחו של קנאי שהושתל בגוף רובוטי דמוי עכביש.
 • אביר קודש עליון (היי טמפלר-High Templar)- לוחם קודש, פסיוני של הפרוטוס, מתקפותיו כוללות מכת ברקים ויצירת אשליות. שני טמפלרים יכולים להתאחד על מנת ליצור "שד" אנרגיה קטלני הנקרא Archon.
 • ארכון (Archon) - צלם מסתחרר ובוער של אנרגיה הנוצר על ידי הקרבה של שני טמפלרים. הארכון מנחית מכות אנרגיה חזקות ומוגן בעיקר על ידי שדה הכוח הפסיוני, שבלעדיו הוא פגיע ביותר.
 • מפלס (ריבר-Reaver)- הארטילריה הכבדה של הפרוטוס, הכולל מפעל המייצר פצצות (בשם "חרפושיות") וגם משגר אותן. המפלס דמוי הזחל יכול להרוס מושבות שלמות אך חסרונותיו הם מחירו הרב, איטיותו והיותו שימושי רק כנגד כוחות קרקע. מפלס רגיל יכול להכיל בבטנו ל-5 פצצות, מפלס משודרג מכיל 10 פצצות.
  • חרפושית (סקארב-Scarab)- התחמושת של המפלס, פצצות שמיוצרת במפעל שבתוכו תמורת תשלום. החרפושיות מנווטות לאורך הקרקע וצריכות קו ראייה נקי למדי למטרה. הנזק שהן גורמות הוא נזק סביבתי (splash damage) ובגלל עוצמת הפיצוץ הן יכולות לחסל מספר יחידות קטנות וחלשות במכה אחת.
 • מעבורת (שאטל-Shuttle)- ספינת המשא של הפרוטוס. משמשת להעברת יחידות בטווחים בינוניים וקצרים.
 • סייר (סקאוט-Scout)- יחידת האוויר הבסיסית של הפרוטוס. למרות שמה מדובר בחללית קרב כבדה. הסייר הוא ספינה חזקה יחסית ומצוינת ביירוט יחידות אוויר. חסרונה הוא מחירה הגבוה וכוח האש החלש כנגד יחידות קרקע.
 • נושאת מטוסים (קריאר-Carrier)- ספינת המערכה הגדולה של הפרוטוס, יכולה לשאת עד 4 מיירטים (8 אם היא משודרגת) שתוקפים את המטרה שמורה להם מפקד הספינה או כל מטרה אפשרית אחרת אם לא ניתנת פקודה מפורשת אחרת.
  • מיירטים (אינטרספטורים-Interceptors)- ספינות קרב קטנות שפועלות מתוך נושאות המטוסים של הפרוטוס. כוחן הגדול הוא בכמותן וכוח של 10 מיירטים ומעלה הוא איום רציני על כל יחידת אויב.
 • בורר (ארביטר-Arbitar)- ספינת חלל הממסכת את כל יחידות הפרוטוס שבסביבתה. יכולה גם לשגר יחידות ולהקפיא יחידות אויב. היחידות המוקפאות אינן יכולות לתקוף אך גם אי אפשר לתקוף אותן.
 • צופה (אובסרבר-Observer)- ספינת חלל המשמשת למטרות ריגול ואיסוף מודיעין קרבי. היא זולה לייצור ויתרונה הגדול הוא שהיא ממוסכת. בנוסף יחידה זו היא detector היכול לגלות יחידות ממוסכות של האויב.

ב-Brood Wars נוספו לפרוטוס מספר יחידות חדשות המבוססות על מסדר אבירי הקודש האפלים, כת סודית שהתפצלה מה"קהלה" וגורשה מאיור (Aiur), כוכב הבית של הפרוטוס.

 • אביר קודש אפל (דארק טמפלר-Dark Templar)- לוחמי הקודש האפלים הם יחידות קרקע ממוסכות המצוידות בלהבים חזקים במיוחד. שני לוחמי קודש אפלים יכולים להתאחד כדי ליצור ארכון אפל.
 • ארכון אפל (דארק ארכון-Dark Archon)- שד אנרגיה אפל אך חלש פיזית המסוגל להשתלט מחשבתית על יחידות של האויב.
 • קורסיר (Corsair)- ספינת קרב בינונית שהמציאו הטמפלרים האפלים. מלבד תותחי אנרגיה הספינה מצוידת בנשק שמנטרל באופן זמני את המבניים ההגנתיים של האויב.

חיילים בסטארקראפט 2 כנפי החירות (Wings of Liberty) והרחבתו לב נחיל (Heart of the Swarm)[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיילים משמאל לימין:
פרוב, זילוט, זטוקר, סנטרי, אובסרבר;
אימורטל, וורפ פריזם, קולוסוס, פניקס, וויד ריי;
היי טמפלר, דארק טמפלר, ארכון, קריאר, מאד'ארשיפ;
מאד'רשיפ כור, אורקל, טמפסט.

בין החיילים במשחק השני ניתן למצוא גם את החיילים: פרוב (גשוש), זילוט (קנאי), היי טמפלר (אביר קודש עליון), ארכון, דארק טמפלר (אביר קודש אפל), אובסרבר (צופה) וקריאר (נושא מטוסים) מהמשחק הראשון.

 • קנאי (זילוט-Zealot)- במשחק השני הזילוט מציוד ביכולת הנקראת טעינה (צ'ארג'-Charge) המאפשרת לזילוט לרוץ במהירות רבה לעבר היריב ובכך להיתגבר על החיסרון שיכול לתקוף רק ממרחק מגע.
 • עוקב (סטוקר-Stalker)- הוא חייל רגלי הדומה לדרגון מהמשחק הראשון אך במקום להיות כבר ואיטי עם שריון חזק, הסטוקר מהיר מאוד ובעל יכולת הנקראת מצמוץ (בלינק-Blink) במאפשרת לסטוקר להישתגר מרחקים קצרים. הסטוקר מסוגל לתקוף גם חיילים רגלים וגם חיילים אוויריים.
 • שומר כניסה (סנטרי-Sentry)- הסנטרי הוא חייל קטן שאין לו הרבה נקודות חיים או מגן ומציוד ברובה שיורה קרן פלזמה חלשה, אך במקום לעשות הרבה נזק לבד הוא מצויד במספר יכולות העוזרות לשאר החיילים בצבא לעשות נזק מרבי. יכולותיו הם: שדה כח (פורס פילד-Force Field) שדה קטן החוסם מעבר של חיילים, מגן שומר (גארדיאן שילד-Guardian Shield) מגן גדול בצורת כדור שמפחית את הנזק שמגיע לחיילים חברותיים והזיה (הלוזניישן-Hallucination) יוצר הולוגרמה של אחד מהחיילים של הפרוטוס שלא יכולה לעשות נזק ובעלת פחות נקודות חיים מהחיילים המקורי. הסנטרי מסוגל לתקוף גם חיילים רגליים וגם חיילים אוויריים.
 • אביר קודש עליון (היי טמפלר-High Templar)- כמו במשחק הראשון אך איבד את יכולת ההזיה (אותה קיבל הסנטרי) ובמקומה קיבל יכולת חדשה הניקראת משוב (פידבאק-Feedback) הלוקחת את כל נקודות האנרגיה של החייל עליו מופעלת היכולת ובנוסף מורידה את אנרגיה זו גם מהחיים של החייל.
 • אביר קודש אפל (דארק טמפלר-Dark Templar)- כמו במשחק הראשון אך במקום ששילוב של שני דארק טמפלרים יצור ארכון אפל שילוב זה יצור ארכון רגיל. בנוסף ניתן לשלב גם דארק וגם היי טמפלר כדי ליצור ארכון.
 • בן אל-מוות (אימורטל-Immortal)- אימורטל הוא חייל רגלי חזק ביותר בעל שני תותחי אנרגיה חזקים, החזקים במיוחד כנגד חיילים בעלי שריון חזק, בנוסף מציוד בשריון מוקשה (הרדנד שילד-Hardened Shield) הגורם לכך שהנזק המקסימלי שיוכל לספוג במכה אחת יורד ל-10 נקודות חיים כל עוד עדיין יש לו מגן, מסיבה זו חיילים קטנים הגורמים למעט נזק ובעלי שריון חלש שניתן לייצר בכמויות גדולות טובים במיוחד נגד האימורטל. האימורטל מסוגל לתקוף רק חיילים רגליים.
 • מעוות פריזמתי (וורפ פריזם-Warp Prism)- הוורפ פריזם הוא חייל אווירי אשר בדומה לשאטל (מעבורת) מהמשחק הראשון, הוורפ פריזם מסוגל לשאת עליו חיילים, בנוסף לזאת וורפ פריזם יכול לשנות למצב הדרגה (פייזינג מוד-Phasing Mode) במצב זה הוורפ פריזם אינו יכול לזוז אך נוצר מתחתיו שטח בנייה אשר ניתן לזמן בו מבנים או חיילים. אינו מסוגל לתקוף.
 • ענק (קולוסוס-colossus)- הקולוסוס (מכונה גם קולוסיי-colossi) מסוגל לירות קרני לייזר אשר שורפים חיילי אויב בשטח קטן, ניתן לשפר את המרחק של קרני הלייזר למרחק גדול ביותר. בשל גודלו העצום של הקולוסוס הוא מסוגל לטפס מעל צוקים, אך במקביל מסוגלים לתקוף אותו גם חיילים רגלים (אשר תוקפים את רגליו) וגם חיילים אוויריים (אשר תוקפים את ראשו), כיוון שלא מסוגל לתקוף חיילים אוויריים הוא פגיע מאוד נגד התקפה אווירית.
 • פניקס (Phoenix)- הפניקס הוא החייל האווירי הבסיס של הפרוטוס וגם החייל האווירי המהיר ביותר במשחק, הפניקס מצויד ברובי אנרגיה קטנים העושים מעט נזק לחיילים אוויריים ביחידים אך נזק רב כאשר נלחמים בקבוצות גדולות יותר נגד חילים עם מעט שריון, ייחוד לחייל הזה הוא יכולתו לתקוף ולזוז באותו זמן. בנוסף לפניקס ישנה יכולת הנקראת קרן גרוויטציה (גרוויטיישן בים-Gravitation Beam) המרימה חייל רגלי לאוויר ומונעת ממנו לתקוף, אך כאשר הפניקס משתמש ביכולת זו הוא אינו יכול לתקוף או לזוז.
 • קרן הריק (וויד ריי-Void Ray)- הוויד ריי הוא חייל אווירי איטי בעל תותח קרן לייזר חזק המסוגל לתקוף גם חיילים אוויריים וגם רגליים, הקרן נטענת עם הזמן (עד שלושה שיפורים) כל עוד הוויד ריי אינו מפסיק לתקוף, אם הוויד ריי מפסיק לתקוף אחרי זמן מסוים הטעינה תתאפס. בהרחבה לב הנחיל איבד הוויד ריי את הטעינה של הקרן ובמקום זאת קיבל את היכולת מערך פריזמתי (פריזמתיק אלייגנמט-Prismatic Alignment) הטוען את הקרן עד למקסימום למשך עשרים שניות.
 • ספינת אם (מאד'רשיפ-Mothership)- ספינת האם היא חייל אווירי חזק במיוחד אך במקביל איטי מאוד ויקר מאוד ולכן ניתן לבנות רק מאד'רשיפ אחת כל פעם. למאד'רשיפ ישנן שתי יכולות חזקות במיוחד: קריאה חזרה המונית (מס ריקול- Mass Recall) המסוגלת לשגר חיילים מכל מקום במפה למתחת למאד'רשיפ (כל עוד החיילים נכנסים לשטח השיגור), בהרחבה לב הנחיל שונתה היכולת אשר במקום לשגר חיילים אל המאד'רשיפ, המרד'רשיפ והחיילים מסביבה משתגרים אל הנקסוס הנבחר. ומערבולת (ורטקס-Vortex) אשר שואבת את כל החיילים (אויבים ולא אויבים, חוץ מספינות אם אחרות) הנכנסים לשטח מסוים לתוך מין חור שחור, לאחר זמן מסוים, נגמרת המערבולת והחיילים משתחררים, בהרחבה לב הנחיל איבדה המאד'רשיפ את יכולת הורטקס ובמקומה קיבלה את יכולת עיוות זמן (טיים וורפ-Time Warp) המאטה את כל חיילי היריב הרגליים בשטח מסוים למחצית ממהירות ההליכה שלהם. בנוסף ליכולת אלו, מצוידת המאד'רשיפ בשדה מיסוך (קלוקינג פילד-Cloacking Field) אשר גורם לכל החיילים והמבנים החברותיים מסביב למאד'רשיפ להתמסך (להפוך להיות בלתי נראים). מסוגלת לתקוף חיילים אוויריים ורגליים.

בהרחבה לב הנחיל (הארט אוף ד'ה סוורם-Heart of the Swarm) התווספו שלושה חיילים חדשים לגזע הפרוטוס:

 • ליבת ספינת אם/ליבת מאד'רשיפ (מאד'רשיפ כור-Mothership core)- המאד'רשיפ כור היא מין סוג של מאד'רשיפ קטנה, היא מסוגלת לתקוף רק קרקע ולא ממסכת את החיילים מסביבה אך משותפת ביכולותיה של המאד'רשיפ (מס ריקול וטיים וורפ) ובעלת יכולת נוספת, טעינת יתר פוטונית (פוטון אוברצ'ארג'-Photon Overcharge) אשר הופכת את הנקסוס הנבחר לתותח אנרגיה חזק במיוחד. בהרחבה לא ניתן יותר לבנות מאד'רשיפ לבד, צריך לבנות מאד'רשיפ כור ולהפוך אותה למאד'רשיפ.
 • אורקל (Oracle)- האורקל היא חייל אווירי מהיר במיוחד (כמעט כמו הפניקס). האורקל אינה יכולה לתקוף בעצמה אך יש לה מספר יכולות: התגלות (רביליישן-Revelation) אשר הופכת את הכל החיילים והמבנים הנראים (אשר אינם מכוסים או מחופרים) של היריב בשטח מסוים להתגלות לעיני השחקן המשתמש באורקל גם כאשר החיילים זזים הם עדיין מתגלים. לחזות (אינויזן-Envision) מכניסה את האורקל למצב בו האורקל יכולה לראות חיילי יריב בלתי ניראים (מכוסים או מחופרים) למשך 60 שניות. וקרן פולסר (פולסר בים-Pulsar Beam) מצב זה מאפשר לאורקל לירות קרן לייזר אשר יכולה לתקוף רק חיילים רגליים, קרן זו חזקה במיוחד נגד עובדים.
 • סערה (טמפסט-Tempest)- הטמפסט הוא חייל אווירי כבד וגדול המצויד בתותח כדורי אנרגיה גדולים אשר עושים נזק סביבתי אותם הוא מסוגל לירות על מטרות קרקע ואוויר ממרחק גדול במיוחד, אך מרחק זה יוצא משדה הראייה של הטמפסט לכן צריך חייל נוסף שיראה בשבילו את החיילים.

כמו כן ישנם חיילים שלא הגיעו להוצאה הסופית של המשחק:

 • סייר (סקאוט-Scout)- חייל מהמשחק הראשון שלא הגיעה להוצאה הסופית של המשחק, אך ניתן להילחם מולו בסיפור של המשחק.
 • מעתיק (רפליקנט-Replicant)- הרפליקנט הוא חייל אווירי בעל היכולת להעתיק את אחד מחיילי היריב ואת כל יכולותיו. הרפליקנט היה אמור להתווסף להרחבה לב הנחיל אך לא הגיעה להוצאה הסופית והוחלף במאד'רשיפ כור.
 • משבש (דיסרפטור-Disruptor)- הדיסרפטור הוא חייל רגלי שאינו מסוגל לתקוף, אך יש לו יכולת בה הוא נכנס למצב שבו לא ניתן לתקוף אותו, המהירות שלו עולה והוא מסוגל לעבור דרך חיילים, ולאחר מספר שניות הוא יוצר פיצוץ קטן שעושה נזק רב לחיילים רגליים באזור. הדיסרפטור הוא חלק מגרסת האלפא של ההרחבה השנייה של המשחק מורשת הריק (לגאסי אוף ד'ה וויד-Legacy of the Void) הצפויה לצאת באוקטובר 2015.
 • לדיסרפטור ולרפליקנט יש את אותו מודל כיוון שהרפליקנט מעולם לא הגיעה להוצאה הסופית של המשחק אז המפתחים השתמשו במודל של הרפליקנט לדיסרפטור.

בניינים של הפרוטוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניינים של הפרוטוס

מבנים בסטארקראפט 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • נקסוס Nexus- בניין בצורת פירמידה, נמצא בכל התיישבות של הפרוטוס ומהווה את הבסיס הלוגיסטי שמייצר גשושים האוספים משאבים ומעבירים אותם אליו.
 • מגדל Pylon- מגולף מגבישי חידארין המקודש, מגדלים אלו מספקים אנרגיה לכל בניין ומאפשרים לו לפעול, ומגדילים את החסם על כמות היחידות שניתן לשלוט בהן בעת ובעונה אחת.
 • שער Gateway- מאפשר העברת גדודי קרקע מעולם הבית לשדה הקרב.
 • נפחיה Forge- מאפשרת את שיפור ושדרוג כלי הנשק וההגנה של הפרוטוס.
 • מטמיע Assimialtor- אחראי על איסוף גז הוֶוספן.
 • ליבה קיברנטית Cybernetics Core - מבנה פרוטוס משני אשר מאחסן את חומרי הבנייה ואת בתי האוטומטיים החיוניים לייצור הפרשים של הפרוטוס.
 • המצודה של אדון Citadel of Adun- מהווה מרכז לימודים ומחקרים ללוחמים מתלמדים.
 • מתקן רובוטיקה Robotics Facility- המתקן האחראי על יצירת מכונות מלחמה רובוטיות.
 • שער הכוכבים Stargate - מעביר חלליות ממסלול גבוה מעל איור לכוכבים אחרים.
 • משואת הצי Fleet Beacon - מאפשר לפרוטוס לבנות נושאות מטוסים ולשדרג את יכולותיהם האוויריות.
 • מצפה - דרוש כדי לייצר חלליות ריגול מדגם "צופה".
 • בית המשפט Arbiter Tribunal - דרוש כדי לייצר את ה"בורר".
 • סוללת מגן Shield Battery - מחדשת את מצבורי המגן של הפרוטוס כאשר הם נזקקים לה.
 • תותח פוטונים Photon Cannon - בניין של הגנה אוטומטית על הבסיסים של הפרוטוס, יורה כדור אנטי חומר, אשר יעיל גם כנגד יחידות אוויר וגם כנגד יחידות קרקע. התותח מכיל detector המאפשר לגלות יחידות ממוסכות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]