לדלג לתוכן

פרצוף-שמע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

באורניתולוגיה, פרצוף-שמעאנגלית: Facial disc) הוא מכלול הנוצות הקעורות שמקיפות ותוחמות את מרכז הפנים של דורסי הלילה (וגם אצל דורסי יום מעטים אחרים, כמו הזרון התכול). מבנה הנוצות הקעור של פרצוף-השמע (מעין פרבולואיד) מסייע לנתב צלילים אל פתחי האוזניים, כמו האפרכסת אצל היונקים.

הדורס יכול לשנות את צורת המבנה ואת כיוונו כרצונו בעזרת שרירי פניו המיוחדים, יכולת המאפשרת לו להתכוונן על צלילים ממרחקים ומקורות שונים, ולהפעיל אוזן אחת יותר מהשנייה[1]. מבנה פרצוף-השמע עוזר לדורס לשמוע רחשי טרף אפשרי, אפילו כזה המתחבא תחת שכבה עבה של שלג, קרח, אדמה, צמחייה וכו'. לדוגמה, בעזרת פרצוף-השמע, הלילית האפורה יכולה למצוא את מיקומו המדויק של טרפה, לאתרו גם כאשר חבוי הוא תחת שכבת שלג בעובי 25 ס"מ (ואולי אף יותר) ומרוחק ממנה כ-30 מטרים.[2][3][4]

מבחינה חיצונית, פרצוף-השמע משווה לחזותו של הדורס מראה בולט ומוגדר יותר: אצל התנשמות צורתו כצורת לב ואצל הינשופיים צורתו מעוגלת. נוצות פרצוף-השמע דמויות שיער, דקות וקשיחות (מהסוג "filoplumes").

איבר דומה במעט העשוי שכבות של רקמות שומן נמצא אצל זכר האורנג אוטן הבוגר, אולם אצלו הוא משמש לתקשורת חברתית.[5]

דוגמאות לפרצופי-שמע אצל דורסים
* כאמור לעיל, פרצופי-השמע הבולטים ביותר נמצאים אצל דורסי הלילה, להם יש את הגדולים, הייחודיים בצורתם והצבעוניים ביותר (במיוחד אצל מיני התנשמות והליליות).
* הלילית האפורה היא בעלת פרצוף-השמע הגדול מבין הדורסים.
* לחלק מהדורסים יש בנוסף מעין זר נוצות מסביב לצוואר (כמו אצל הזרון, ומכאן שמו) המזדקרות בתגובה לרעש, מה שעוזר להגדיל את יעילות פרצוף-השמע.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראשו של הדורס ניחן באסימטריה בעצם הרקה. ניתן לראות בתמונה הזו את הא-סימטריה בין פתחי האוזניים, שהן החללים השחורים מאחורי העיניים, בגולגולת של ינשוף בוריאלי
  2. ^ Heimo Mikkola, "Owls of the World: A Photographic Guide" (2nd edition), p. 82, Firefly Books, 2013. ISBN 9781770852747.
  3. ^ Claus König, Friedhelm Weick and Jan-Hendrik Becking, "Owls of the World" (2nd ed.), p. 382–384, Bloomsbury Publishing, 2009. ISBN 9781408108840.
  4. ^ "Manitoba's Provincial Bird Emblem, The Great Gray Owl", Naturenorth. Accessed online 7 may, 2014.
  5. ^ Kuze Noko, Titol Peter Malim & Shiro Kohshima (2005), "Developmental changes in the facial morphology of the Borneo orangutan (Pongo pygmaeus): possible signals in visual communication", American Journal of Primatology, 65(4), 353-376.
ערך זה הוא קצרמר בנושא עופות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.