טורפים (ביולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "קרניבור" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו קרניבור (פירושונים).
האריה מתקיים רק מבשר - כשבעה קילוגרם ביום בממוצע. (בתמונה:אריה וגור ניזונים מבשר תאו אפריקני)
תנין היאור הוא טורף על בתחום מחייתו.
צמחים טורפים מכונים ע"פ רוב גם כטורפים

טורפים הוא שם כולל לכל היצורים הניזונים בעיקר או רק מאכילת בעלי חיים.

קיימת סדרת יונקים הקרויה גם היא טורפים והיא יוצרת בלבולים רבים. רוב היונקים המשתייכים לסדרה זו (לדוגמה: אריה, כלב וצבוע), עונים גם להגדרה הראשונה - הם מתקיימים אך ורק מאכילת בעלי חיים; ואילו דובים, למשל, משתייכים לסדרת הטורפים אך הם אינם טורפים אמיתיים - הם אינם מתקיימים אך ורק מאכילת בעלי חיים (הם ניזונים גם מצמחים, דבש וכדומה) מעבר לכך לא כל היונקים הטורפים כלולים בסדרה זו וגם חלק מבני סדרה זו הם צמחוניים, למשל דוב פנדה. באנגלית קיימת הבחנה בין שני המושגים: טורפים כלליים נקראים carnivores, ואילו סדרת הטורפים נקראת Carnivora. מקורם של שני המושגים בלטינית: carne פירושו "בשר".

יש סוגים רבים של טורפים: טורפים אורבים, ציידים מהירים, אופורטוניסטים בעלי פתיונות וכו'. חלק אוכלים מין טרף אחד ואחרים טורפים מגוון חיות. חלקם מסכנים אפילו אנשים. כשהטורף עצמו אינו יכול להיטרף הוא נקרא טורף על.

יש גם שיטות שונות לתפיסת הטרף והריגתו: ארס, הסוואה, מלכודת, ניבים וטפרים קטלניים, מארבים, מרדפים מתישים, להקות טורפים, שאיבה מהירה וכולי. עיניהם של חלק גדול ממיני הטורפים ממוקמות בקדמת הראש, מה שמאפשר התמקדות בטרף; זאת בניגוד למינים רבים של בעלי חיים נטרפים, שעיניהם ממוקמות בצדי הראש, מה שמאפשר שדה-ראייה גדול ככל האפשר המסייע בהבחנה בטורפים. גם חושים אחרים יותר מחודדים אצל הטורפים יותר מהנטרפים.

כמו אצל אוכלי הצמחים כך אצל טורפיהם מתפתח מרוץ חימוש שהטורף מנסה להרוג את טרפו והטרף משכלל את הגנותיו. כך לדוגמה במהלך האבולוציה האנטילוקפרה רצה מהר מאוד וטורפים אחרים כמו הברדלס אמריקני הגבירו את מהירותם עד שהברדלס נכחד מסיבה כלשהי, והיום אין טורפים שיכולים להשיג את האנטילוקפרה בשעת ריצתה ולכן למעשה אין לה טורפים. אותו הגורל נכון גם על בני אדם שהגיעו במהלך האבולוציה לפסגת שרשרת המזון.

היום ישנם מיני טורפים רבים: תנינאים, עופות דורסים למיניהם, עופות ימיים למינם, צפרדע, נחש, לטאה, כריש, דיונון, תמנון, עכבישאים, הרבה חרקים, כוכב ים, דגים שונים כמו המורנה, הטונה והשפמנון ורבים אחרים; קיימים יונקים טורפים שאינם משתייכים לסדרת הטורפים. למשל: הקטלן ועוד לווייתנים, עטלפי חרקים, החדף והאופוסום. צמחים אשר טורפים חרקים מכונים אף הם לפי רוב ההגדרות "טורפים".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]