פרק טלוויזיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פרק טלוויזיה הוא פרק מתוך יצירה טלוויזיונית, כמו למשל סדרת טלוויזיה. המונח "פרק" נמצא בשימוש גם בסוגות אחרות של תקשורת המונים, כמו למשל פרקיה של סדרת סרטי הקולנוע "מלחמת הכוכבים".

הפרק הראשון של סדרה מכונה "פיילוט", כאשר המילה "פיילוט" משמשת לעיתים גם כשמו של הפרק, ופרק סיום מכונה בדרך כלל "פינאלה". פרק המסתיים באמצעו של קליימקס דרמטי נקרא לעיתים קרובות "קליף האנגר". פרקים כאלה הם נפוצים מאוד באופרות סבון יומיות וכן בפרקי סיום של סדרות פריים טיים המחולקים לשני חלקים.

פרק יכול להיות חלק מעלילה מתמשכת הנפרשת על פני עונה אחת או יותר, או על פני סדרה שלמה. ישנם גם מקרים מיוחדים, כך למשל עלילתה של כל עונה בסדרה הישראלית היומית "בטיפול" מחולקת לחמש עלילות משנה, כאשר אחד מימי השבוע מוקדש לכל אחת מן העלילות.

תוכניות אירוח לא מעניקות בדרך כלל שמות לפרקיהן, מלבד יוצאות דופן כמו "המופע של ג'רי ספרינגר". ישנן גם סדרות דרמה שלא מעניקות שמות לפרקיהן, כמו למשל "מרחק נגיעה" הישראלית. תוכניות רבות אימצו לעצמן תבנית לשמות הפרקים שיזהו כל פרק עם הסדרה. כך למשל שמות כל פרקיה של הסדרה "סיינפלד" מלבד אחד מתחילים במילה "The" (ה"א הידיעה בנוסח העברי), הרוב המוחלט של שמות פרקיה של הסדרה "חברים" מתחילים במילים "The one with" או "The one where" (מילולית: "הזה עם-", "זה שבו-"), שמות כל פרקיה של הסדרה "מונק" מתחילים במילים "מר מונק", ושמו של כל פרק ב"24" מציין את השעה ביממה בה מתרחשת עלילתו.

הפרק מן "המופע של אד סאליבן" שכלל את הופעתו הטלוויזיונית הראשונה של אלביס פרסלי (1956) והפרק "לוסי הולכת לבית החולים" מתוך הסדרה "לוסי אהובתי" (1953) הם הפרקים הנצפים ביותר אי פעם, עם 82.6 ו-71.7 אחוזי צפייה בהתאמה בארצות הברית. תוכנית הפריים-טיים הנצפית ביותר בארצות הברית מ-1964 ועד היום היא פרק הסיום של הסדרה "מ.א.ש", "Goodbye, Farewell and Amen", עם 60.2 אחוזי צפייה. במקום השני מדורג הפרק "מי ירה בג'יי-אר?" מתוך העונה השלישית של "דאלאס". הפרק הנצפה ביותר בבריטניה הוא פרק מאופרת הסבון "איסטאנדרס" ששודר ב-1986 ובו צפו 30.15 מיליון איש.