דרמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מסכות המייצגות את שני סוגי הדרמה ביוון העתיקה, הטרגדיה והקומדיה

דרמה (Drama) היא סוגה ספרותית, תיאטרונית, שנועדה לביצוע על ידי שחקנים. דרמה ניתנת לביצוע באמצעות מחזה, סרטים, או טלוויזיה.

מקור המילה "דרמה" (δράμα) במילה היוונית דראן (δραν) שמשמעה "עשייה", מהפועל (בניב הדורי) "לעשות" . היוונים השתמשו במילה זו לתאר את הטרגדיות היווניות. הדרמה משמשת לביטוי עצמי, ביטחון ובריחה מן המציאות. דרמה היא כלי המאפשר להתפתח במידה רבה וחשוב לבניה של אישיות האדם.

דרמה יוונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתיאטרון היווני באתונה היו שני סוגי דרמה: טרגדיה, וקומדיה. מקור הטרגדיה והקומדיה האתונאיים לוט בערפל; סביר מאוד להניח כי במקור הייתה הדרמה היוונית חלק מטקס דתי.

ראשית הייתה המקהלה, ובה זמר מוביל ששר על גיבור אגדי כלשהו; בתקופות מאוחרות יותר החל המוביל לגלם את הדמות במקום לשיר עליה. בהמשך נוסף דיאלוג בין כמה שחקנים, והתוצאה הייתה הטרגדיה היוונית. צורות הדרמה האחרות הופיעו בהמשך.

דרמה טלוויזיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סרט דרמה

זוהי הדרמה: סיפור, יצירה ספרותית המוצגת בפני צופי הטלוויזיה, הקולנוע והתיאטרון, העוסקת בקונפליקט רגשי המספר סיפור באמצעות דיאלוג, פעולה, שחקנים ועלילה.

המרכיבים המרכזיים של המבנה העלילתי בדרמה הטלוויזיונית:

  • דמויות: כלל האנשים הפועלים העלילה אשר הצופים לומדים עליהם וצוברים מידע על פי התנהגותם, דבריהם, הופעתם החיצונית ומערכות היחסים בינם לבין הסובבים אותם.

הדמות הראשית היא גיבור העלילה, מולה דמויות משניות, שתפקידן לחשוף צדדים חדשים של הגיבור בעלילה.

  • במה\הרקע לעלילה: היכן ומתי העלילה מתקיימת, האווירה, התפאורה, הלבוש, ההקשרים החברתיים, התרבותיים והפוליטיים.
  • עימות: בכל דרמה נמצא קונפליקט אחד או יותר המזין ומניע את העלילה ומערער את האיזון שבו חיות הדמויות.

קיימים שני סוגי קונפליקטים: -דמות מול דמות: מאבק בין דמויות להשגת מטרות המוצבות בפניהן או התגברות על מכשולים. -דמות מול עצמה: מאבק עצמי של דמות בניסדרמה נפתר בסוף הסיפור או מגיע לנקודת פתרון לא ברור.

כאשר ילדים הלומדים דרמה רוצים לפרוח ולשגשג בתחום הדרמה הטלוויזיונית הינם צריכים לעבור מבחנים ואודישנים רבים אשר מהם רוב הפעמים מתאכזבים שאינם מתקבלים ודבר זה גורם לניפוץ של רוב הכלים שרכשו בחוג הדרמה לפני כן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


P human body.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אמנות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.