לדלג לתוכן

ציקדה מחזורית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןציקדה מחזורית
ציקדה מחזורית מהמין M. tredecassini
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי-רגליים
מחלקה: חרקים
סדרה: פשפשאים
תת־סדרה: ציקדות
משפחה: ציקדיים
סוג: ציקדה מחזורית
מינים
 • M. Cassinii
 • M. tredecassini
 • M. septendecim
 • M. tredecim
 • M. neotredecim
 • M. septendecula
 • M. tredecula
שם מדעי
Magicicada
דייוויס, 1925
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ציקדה מחזורית (שם מדעי: Magicicada) היא סוג בתת-הסדרה ציקדות הכולל שבעה מינים החיים במזרח אמריקה הצפונית. המינים בסוג זה ידועים במחזור חייהם הארוך, בין 13 ל-17 שנים, ובכך שכל הפרטים ממין מסוים החיים בתא שטח מסוים מגיעים לבגרות באותו זמן ובמספרים עצומים לקראת סוף מחזור חייהם, כלומר פעם ב-17 או 13 שנה. מחזוריות זו קנתה לסוג את השם ציקדה מחזורית.

הציקדות מבלות את רוב חייהן הארוכים כנימפות החיות מתחת לאדמה וניזונות מנוזלי העצה של עצי יער נשירים. לקראת האביב הן מגיחות מתחת לאדמה ומנשילות כדי להפוך לציקדות בוגרות למספר שבועות. בתקופת הבגרות מתכנסים הזכרים בקבוצות על ענפי העצים ומושכים אליהם נקבות באמצעות צרצורם החזק, והנקבות המופרות מטילות את ביצהן בגזעי ושורשי עצים. כחודשיים אחרי הגחת הבוגר הראשון כל הבוגרים מתים ונעלמים, ולא יגיחו בוגרים חדשים עד שהביצים שהוטלו יהפכו לבוגרים, בדיוק 13 או 17 שנים (בהתאם למין) אחרי מות הדור הקודם. כיום ישנם חמישה עשר מחזורים שונים בארצות הברית, שנים עשר מתוכם מחזורים של שבע עשרה שנים ושלושה מחזורים של שלוש עשרה שנים.

משום שהציקדות פגיעות בשלב הבוגר יותר מאשר בשלב הזחל, חוקרים מניחים שמחזור החיים הארוך והסנכרוני שלהן התפתח כשיטת התגוננות מטורפים הנקראת "השבעת טורף". מכיוון שהציקדות מגיעות לבגרות לתקופה קצרה ובמספרים עצומים, לעיתים מעל מיליון פרטים בטווח של פחות מארבע מאות מטרים רבועים, טורפים פוטנציאלים מגיעים לשובע הרבה לפני שהם טרפו אפילו אחוז קטן מהציקדות הבוגרות, דבר המאפשר לרוב הציקדות להזדווג ולהטיל ביצים. הסיבה לדעת חוקרים לכך שמחזורים אלו ארוכים כל כך ובעלי מספר ראשוני של שנים היא שכך נמנע מהטורפים להסתנכרן איתם.[1][2]

בשנת 2021 נערך מחקר על ציקדות מהסוג ציקדה מחזורית שבקעו ביערות הנשירים של צפון מזרח ארצות הברית. נמצא כי מיליארדי החרקים הצפופים נטרפו על ידי 82 מיני ציפורים. חלק מאותם מיני ציפורים ניזונים בדרך כלל מצמחים[3] או מנבלות[4]. כתוצאה מההעדפה לטריפת ציקדות, נטרפו פחות זחלים אוכלי עלים בסביבה, ומספרם הוכפל. הוכפל גם מספרם של העלים שניזוקו, ביערות ובגידולים חקלאיים. המערכת האקולוגית השתקמה אחרי כשנה[5][6].

מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם שבעה מינים של ציקדות מחזוריות ונהוג לחלק אותם לשלוש קבוצות, Decim, Cassini, ו- Decula. פרט לקבוצה Decim, הקבוצות כוללות שני מינים מאוד דומים שנבדלים באורך המחזור- מין אחד במחזור של 17 שנים והשני במחזור של 13. הקבוצה השלישית (Decim) יוצאת דופן בכך שהיא כוללת שלושה מינים. המין Neotredecim הוא מין שהתגלה לאחרונה והוא דומה מאוד למין Tredecim.

ארבה 17 השנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארבה 17 השנים (M.septendicim) הוא המין הצפוני ביותר בסוג. לרוב מקבצים אותו יחד עם המינים tredecim ו- neotredecim בגלל דמיונם הפיזי הרב, אך שני מינים אלו חיים במחזורים של 13 שנה. אורכו הממוצע הוא 4 ס"מ והוא השני בגודלו.

קבוצה מחזור של 17 שנים מחזור של 13 שנים
תמונה שם מדעי שמות נפוצים תמונה שם מדעי שמות נפוצים
Decim M. septendecim ארבה 17 השנים M. tredecim
M. neotredecim
Cassini M. cassinii ציקדת 17 השנים, ציקדה מחזורית ננסית.
M. tredecassini
Decula M. septendecula M. tredecula

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ציקדה מחזורית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ פעם ב-13 שנים, באתר הידען, ‏2011-08-06
 2. ^ Eric Goles, Oliver Schulz, Mario Markus, Prime number selection of cycles in a predator-prey model, Complexity 6, 2001, עמ' 33–38 doi: 10.1002/cplx.1040
 3. ^ לדוגמה, ברבור מחצצר
 4. ^ לדוגמה, קונדור
 5. ^ גדעון לב, מיליארדי ציקדות מופיעות בבת אחת מבטן האדמה. איך זה משפיע על הסביבה? הארץ, 20 באוקטובר 2023
 6. ^ Zoe L. Getman-Pickering et al., Periodical cicadas disrupt trophic dynamics through community-level shifts in avian foraging, Science, 19 Oct 2023