צליעה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: פרוט בדף שיחה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

צליעה היא מצב של הליכה לא סימטרית של אדם או חיה.

צליעה, המתבטאת באי יכולת לדרוך כשורה על כף הרגל, עשויה לנבוע מפגיעה ברגל או משינוי ביכולת לייצר יציבה רגילה עקב הפרעה נוירולוגית או פיזית במפרקים, בשרירים, בעצמות או בעצבים הנדרשים לצורך הליכה. הגורמים למצבים כאלו יכולים להיות רבים, בהם אף בעיות נוירולוגיות הפוגעות בעִצבוב (יצירת עצב) מערכת התנועה; לרוב מדובר בתופעה חולפת הנגרמת בעקבות פגיעה בשלמות הרצועה המפרקית ברגל.

תסמינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נקע של הרגל עלול לגרום לצליעה - אי יכולת לדרוך על כף הרגל בצורה תקינה
צילום רנטגן של הברך. זיהומים בברך עלולים להוביל לצליעה עקב כאב

פגיעות גופניות ומצבי טראומה גופנית המתבטאות בחבלות שונות לאזורים שונים בגפיים התחתונות עלולות לגרום לנזקים היכולים להתבטא בצליעה. לעתים הדבר נובע מזיהום של הרגל, או חבלה כלשהי שאינה מאפשרת דריכה תקינה, תחת כובד משקלו של הגוף, על האזור הפגוע בכף הרגל, ובכך, מונעת הליכה תקינה ומובילה לצליעה (כמו למשל כשסובלים מנקע בקרסול). גם יבלת בכף הרגל עשויה להוביל לצליעה, או אף לאי יכולת ללכת בכלל, עקב הלחץ והכאב על האזור הפגוע. כמו כן, ישנם גורמים רבים לצליעה כמו: גורמים התפתחותיים, בעיה מולדת, דלקת פרקים חמורה, מחלה ממאירה וכדומה.

השבר השכיח ביותר המתואר בהקשר של צליעה מכונה: Toddlers fracture – שבר ספירלי בעל תזוזה מינימלית בין שני חלקי השבר המתרחש לעתים קרובות החלק התחתון של עצם השוק. פגיעות טראומה שכיחות אחרות הן נקיעה של מפרקים כגון מפרק הקרסול ואחרים.

זיהומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מספר סוגים שונים של זיהומים היכולים להביא לצליעה:

  • זיהום של העצם (בלוזעית: אוסטיאומיאליטיס (Osteomyelitis)) - נוכחות של חיידק מזהם ברקמת העצם וכאב נלווה, גורם לצליעה או במידה והוא קיים בעצם של הגפיים העליונות – חוסר תנועה רציני, או אף שיתוק רצוני של הגפה.
  • זיהום מפרקי (Septic arthritis) - זיהום בו יש נוכחות של חיידקים מזהמים באזור המפרק שבין שתי עצמות.
  • Diskitis - זיהום באזור הסחוסי המפריד בין חוליות עמוד השדרה, המוביל למנח לא תקין של כלל העצמות ולעיקום השלד, ובכך, לקיצור הרגל או עיוות בהליכה - צליעה.
  • זיהומים של רקמת העור (Cellulitis) - זיהומים לרוב באזור הברך, שיכולים ליצור כאב בהנעת הגפה וצליעה למרות שאין מעורבות אמיתית של החלק הגרמי ברגל.

זיהומים הגורמים לצליעה דורשים לרוב אשפוז וטיפול מיידי ללא דיחוי.

פריקה של מפרק הירך[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – נקע מולד של מפרק הירך

במפרק הירך (Developmental Dysplasia of the Hip), ישנה תופעה שכיחה של נקע או פריקה המתרחשת לרוב בלידה. מדובר בפריקה מלאה או חלקית של המפרק, או פיגור בהתפתחות גג המפרק בתקופה שלאחר הלידה.

חוסר אבחון וטיפול מהיר בתופעת פריקת הירך עלול לגרום להתפתחות לא תקינה של הרגל, העשויה להוביל לצליעה, זאת בעקבות קיצור הרגל, או לגדילה עקומה של המפרק.

טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיומו של חום במקביל לצליעה הינו סימן מכוון למקור זיהומי העומד בבסיסה של התופעה. הפתרון הטוב ביותר (לצליעה שאינה נגרמת מפגיעה נוירולוגית או ממחלה) כדי לשפר את מצב הרגל עד להעלמת התופעה הוא לא לאמץ את הרגל הצולעת יותר מידי ולתת לה להשתקם ולהתאחות בטבעיות עי ידי הגוף עצמו.

במצבים של צליעה חמורה או במצבים שאינם מאפשרים הליכה כלל, יש לפנות לבית חולים בהקדם האפשרי לאחר הופעת התסמינים, על מנת לקבל טיפול מחשש לזיהום או לשבר (ישנם שברים שאינם מתגלים על ידי מישוש אזור פגוע בעת פגיעה פיזית, אלא רק על ידי בדיקת רנטגן או CT).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.