פריקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פריקה
Pinkie.jpg
שם בלועזית luxatio
סיווג
 ‑ ICD-10 T14.3
קישורים ומאגרי מידע
MeSH D004204

פריקה (dislocation) של מפרק היא פגיעה במנח או במיקום היחסי הנורמלי של עצמות המפרק. פריקה מתרחשת בדרך כלל עקב פגיעה פתאומית במפרק. במהלך פריקה כמעט ותמיד נפגעות רצועות המפרק האמורות לשמר את עצמות המפרק במנח התקין.

המונח "תת פריקה" (subluxation), מתאר פריקה חלקית של המפרק. כאשר נפגעות רק רצועות המפרק ללא פגיעה במנח עצמות המפרק מתואר המצב כנקע.

שכיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על אף שפריקה יכולה להתרחש בכל מפרק בגוף, האזורים הנפוצים ביותר בה מתרחשת התופעה הם:

דרכי טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר פריקה ייתכן שחזור (השבת עצמות המפרק למנח תקין) ספונטני של המפרק. במקרה שהשחזור אינו ספונטני, יערך שחזור על ידי אורטופד או אדם אחר שעבר הכשרה מתאימה. השחזור יכול להיערך תחת השפעת תרופות בשביל השרירים או בלעדיהן. לאחר השחזור נשמר המפרק על ידי אביזר מקבע או מתלה ומתחיל טיפול פיזיותרפי הדרגתי להשבת יכולת התנועה במפרק ולחיזוק השרירים המייצבים שלו. אם הטיפולים אינם מצליחים מנסים להחזיר את המפרק למצבו על ידי עריכת ניתוח, בו לרוב נחתכים מספר גידים על מנת להקל על תנועת המפרק או על ידי הוספת חומר מילוי סחוסי, המתנגד לתנועת המפרק ומקשה את חופש התנועה והשחרור שלה.

כאשר הפריקה מתרחשת במפרקים דקים ורגישים יותר בגוף (כמו אצבעות), לאחר הטיפול חובשים רצועה אלסטית לתקופה מסוימת. הרצועה שומרת על המפרק במקומו ועוזרת לשרירים ולגידים לתמוך בעצם הפגועה. הפגיעה ברצועות המפרק הופכת את המפרק לפגיע לפריקות נוספות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי