צרעות עפצים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הערך מערבב כמה נושאים, לכאורה הוא דן בסוג Baryscapus אך למעשה בצרעה בסוג maskelli.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קריאת טבלת מיוןצרעת העפצים
Eikennapjesgal Neuroterus albipes forma laeviusculus-levelsadjust-mask.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי-רגליים
מחלקה: חרקים
תת־מחלקה: בעלי גלגול מלא
סדרה: דבוראים
תת־סדרה: דבוראים שנציים
על־משפחה: Chalcidoidea
משפחה: Eulophidae
תת־משפחה: Tetrastichinae
סוג: Baryscapus

צרעות העפצים היא קבוצת חרקים מהסוג Baryscapus הכוללות כמה מיני צרעות. צרעות עפצים אינן עוקצות בני אדם כצרעות כמו צרעה מזרחית וצרעה גרמנית. כפי ששמם מורה הן אחראיות ליצירת עפצים בעצים שונים, בכך שמטילות את ביציהן לתוך העלה, מה שגורם לגדילת עפצים בכך הצמח משמש כפודקאי לזחל הצרעה. כל עוד לא מדובר בכמות גדולה לא נגרם לעץ נזק ממשי.

מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צרעת עפצי החטטים (maskelli Ophelimus) היא מין פולש בישראל, שהידע עליו מועט ועדין נחקר. הוא מתרבה בעצי אקליפטוס.

הצרעה בצבע שחור, וגודלה מילימטר אחד. מתאספות בכמויות גדולות על עלים של חלק ממיני האקליפטוס בעיקר אקליפטוס המקור היא מטילה את ביציה לתוך העלה וגורמת ליצירת עפצים, ואף מייבשת את העלים, מה שמוביל בסופו של דבר לנשירתם. ידוע כי היא תוקפת בעיקר עלים צעירים, וכמו כן עץ שניזוק בעבר יהיה בעדיפות להתקפה מחודשת.

צרעת עפצי החטטים חדרה לישראל כאשר יובאה ב-2001 מאוסטרליה, והתפשטה בתוך שנים ספורות מרמת הגולן ועד הנגב. היא מעמידה את עצי האקליפטוס, להם ערך כלכלי רב (לתעשיית העץ ולמרעה דבורים), בסכנת הכחדה באזורים הנגועים. זה מתרבה במהירות גבוהה (כשלשה דורות בשנה). לא נמצא עדיין פתרון ראוי הפתרון המומלץ ככל הנראה הוא יבוא אויבי הצרעה הטבעיים, שאמנם לא ישמידו את הצרעה לעולם אך ישמרו על מספר מוגבל.

קיימים מינים רבים של צרעות עפצים בישראל, ביניהם צרעת עפצי היבלות גם היא משתמשת באקליפטוס כפונדקאי, אך אוכלוסייתה אינה גדולה כמו הראשונה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פרוקי-רגליים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.