קודקס הילידים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הערך מסורבל, שמות, ניסוחים, תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

קודקס הילידיםצרפתית: Le Code de l'indigénat ​[kɔd də lɛ̃diʒena]) או משטר הילידות, או בצרפתית בקיצור indigénat ("ילידות" -נהגה "אנדיז'נא") היה שורה של חוקים והסדרים בעלי אופי שרירותי שכפו מעמד חוקי נחות על ילידי הקולוניות של צרפת החל משנת 1881 ועד השנים 1944–1947. כללים ברוח זו יושמו קודם באלג'יריה החל משנת 1834 ותורגמו בחקיקה מיוחדת החל משנת 1881 עם צווים נוספים שהורחבו לקולוניות צרפתיות נוספות: בשנת 1881 גם ב-קוצ'ינצ'ינה, ב-1887 בקלדוניה החדשה ובסנגל, ב-1897 באנאם-טונקין ובפולינזיה הצרפתית, ב-1898 בקמבודיה, ב-1901 במאיוט ובמדגסקר, ב-1904 באפריקה המערבית הצרפתית, ב-1910 ב-אפריקה המשוונית הצרפתית, ב-1912 בסומליה הצרפתית ובשנים 1923 וב-1924 בטוגו המנדטורית ובקמרון המדנטורית. היה מדובר במשפט מנהלי שיושם רק כלפי אנשים שהוגרדו מבחינה משפטית כ"ילידים". משפט מנהלי זה היה מנוגד לעקרונות הכלליים של המשפט הצרפתי, במיוחד מכיוון שאישר ענישה קולקטיבית, גירושי תושבים, ענישה של התנהגויות שאינן אסורות לפי המשפט הרגיל, וזאת ללא אפשרות להגנה משפטית או ערעור. במסגרת "משטר הילידות" ננקטו נגד אוכלוסיות ילידות באימפריה הקולוניאלית הצרפתית, אמצעי דיכוי כגון עבודות כפייה, הפקעות, מס גולגולת וכו'. חקיקה דומה אומצה לפי הדוגמה הצרפתית גם בקולוניות בריטיות, פורטוגזיות, גרמניות, איטלקיות, בלגיות והולנדיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

(סילבי טנו - "משטר הילידים באימפריה הצרפתית: אלג'יריה/קוצ'ינצ'ינה, דגם כפול", 2017 גיליון 12 עמ' 21–40)

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Olivier Le Cour Grandmaison- De l’indigénat. Anatomie d’un „monstre“ juridique: le droit colonial en Algérie et dans l’Empire français. Zones (Éditions la Découverte), Paris 2010, p. 80–94.

(אוליבייה לה קור גראנמזון - משטר ה- indigénat. האנטומיה של "מפלצת" משפטית:המשפט הקולוניאלי באלג'יריה ובאימפריה הצרפתית)


Flag of France.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא צרפת ובנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.