קורפוס הפרשים הראשון (האימפריה הגרמנית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קורפוס הפרשים הראשון
Höhere Kavallerie-Kommando Nr 1
סמל מפקדת קורפוס בצבא הקיסרי הגרמני
סמל מפקדת קורפוס בצבא הקיסרי הגרמני
פרטים
מדינה האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית האימפריה הגרמנית
שיוך צבא הקיסרות הגרמנית
סוג קורפוס
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 2 באוגוסט 19143 במרץ 1918 (3 שנים)
מלחמות מלחמת העולם הראשונה
פיקוד
מפקדים מפקדים

קורפוס הפרשים הראשוןגרמנית: Höhere Kavallerie-Kommando Nr 1 תרגום מילולי: "פיקוד הפרשים הגבוה מס' 1") היה קורפוס של צבא הקיסרות הגרמנית. הקורפוס לחם במלחמת העולם הראשונה, ופורק ב-1918.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורפוס הוקם באוגוסט 1914 עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, וכמפקדו מונה מנפרד פון ריכטהופן (לא לבלבל עם הברון האדום). הקורפוס כלל בשלב ראשון את דיוויזיית הפרשים של המשמר ואת דיוויזיית הפרשים ה-5, ונכלל במסגרת הארמייה השלישית של מקס פון האוזן. הקורפוס נפרס בחזית המערבית ולקח חלק במערכה על הגבולות, ובקרב הראשון על המארן. ב-6 בנובמבר 1914 הועבר הקורפוס לחזית המזרחית, כחלק מהארמייה התשיעית, ונטל חלק חשוב יחד עם קורפוס המילואים ה-25 בקרב לודז'. ב-22 באפריל 1915 נכלל הקורפוס במסגרת פלגת הארמייה לאוונשטיין, והשתתף במתקפת גורליצה-טרנוב ובכיבוש קורלנד.

עם זאת, בהדרגה נוכח הפיקוד העליון הגרמני שהפרשים אינם יעילים במיוחד במלחמת חפירות, והקורפוס הוסב בהדרגה להיות קורפוס חי"ר. ב-20 בנובמבר 1916 פורק הקורפוס ועל בסיסו הוקם הקורפוס ה-56. הקורפוס המשיך ללחום בחזית המזרחית, עד שפורק ב-3 במרץ 1918 עם החתימה על הסכם ברסט-ליטובסק.

מפקדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]