קורלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הכניסה לארמון רונדלה (Rundale), שהיה מושב דוכסי קורלנד

קורלנד (אנגלית: Courland; לטבית: Kurzeme; אסטונית: Kuramaa; ליטאית: Kuršas; פולנית: Kurlandia; גרמנית: Kurland; רוסית: Курляндия; בתעתיק לטיני: Kurlyandiya) הוא מחוז היסטורי שהתקיים בעבר על שטח הנמצא כיום בתחומי לטביה. הוא היווה מחוז של המסדר הטבטוני (1200-1560), דוכסות קורלנד וסמיגליה שהיה פייף של האיחוד הפולני-ליטאי (1560-1795) ומחוז בקיסרות רוסיה (1795-1918).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסתיו 1915 נכבשה קורלנד על ידי האימפריה הגרמנית מידי האימפריה הרוסית במהלך מלחמת העולם הראשונה. ב-3 במרץ 1918 הקימו הגרמנים את דוכסות קורלנד וסמיגליה. דוכסות זו נשלטה למעשה על ידי הקיסר הגרמני וילהלם השני שהוכרז כדוכס האזור.

עם סיום המלחמה ותבוסת גרמניה, הוקמה לטביה (18 בנובמבר 1918). קורלנד הפכה לחלק מן המדינה החדשה.

במלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב1940 סופחה לטביה לברית המועצות ועימה קורלנד. במהלך מבצע ברברוסה (1941) נכבשה קורלנד על ידי הגרמנים בשנית.

במהלך המלחמה נכבשו הארצות הבלטיות חזרה בידי הסובייטים אך עדיין נותרו 200,000 חיילים גרמנים בקורלנד במה שמכונה "כיס קורלנד". כיס קורלנד כותר על ידי הרוסים ממזרח ומדרום כאשר ממערב הצי הסובייטי חסם את נתיב הנסיגה הימי. היינץ גודריאן האיץ באדולף היטלר לפנות את כיס קורלנד על מנת שחייליו ישמשו להגנת גרמניה ממזרח. היטלר לעומת זאת ציווה על הכוחות שכותרו בכיס קורלנד להמשיך להחזיק בו כיוון שהוא האמין שכיס קורלנד חיוני לשמירה על בסיסי הצוללות הגרמניים בחוף הבלטי. ב-15 בינואר 1945 נוסדה קבוצת ארמיות קורלנד משרידי קבוצת ארמיות צפון שנותרו בכיס קורלנד תחת פיקודו של לותר רנדוליץ. ב-8 במאי 1945 נכנעו הכוחות בכיס קורלנד. 200,000 חיילי כיס קורלנד (31 דיוויזיות) נשלחו למזרח למחנות המאסר הסובייטים. רובם הגדול לא חזר מעולם משם.

Terrestrial globe.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה והיסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.