קלאופטרה, מלכת מוקדון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קלאופטרה, מלכת מוקדון
לידה שנות ה־50 של המאה ה־4 לפנה״ס עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 308 לפנה״ס
סרדיס, טורקיה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה מוקדון עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג אלכסנדר המלוטי עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קלאופטרה (356-308 לפנה"ס) הייתה בתם של פיליפוס השני מלך מקדוניה (382–336 לפנה"ס) והמלכה אולימפיאס מאפירוס 375-316 לפנה"ס). אחותו (היחידה מאותה אם) של הנסיך אלכסנדר, שלימים ייקרא אלכסנדר הגדול.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 337 לפנה"ס נשא פיליפוס לאישה את בת אחיו של אציל מקדוני בשם אטאלוס, גם שמה היה קלאופטרה. נישואים אלה יצרו מתחים כבדים בינו לבין אשתו אולימיפיאס ובנו, אלכסנדר. אולימפיאס יצאה לגלות מרצון ושבה אל חצרו של אחיה הצעיר, אלכסנדר, מלך אפירוס.

אלכסנדר, בנה של אולימפיאס ובני הלוויה שלו יצאו אף הם לגלות. הנסיכה קלאופטרה נשארה עם אביה ואימה החורגת, עם זאת החליט פיליפוס להפריד את אולימפיאס מאחיה ולכן הציע לאלכסנדר מלך אפירוס, את בתו, הנסיכה קלאופטרה לאישה.

נישואיה של קלאופטרה עם דודה נערכו באוקטובר 336 לפנה"ס, לקראת החתונה שב אלכסנדר מן הגלות והשלים עם אביו פיליפוס. אך השלווה לא האריכה ימים, משום שבמהלך טקס החתונה, פיליפוס נרצח על ידי אדם שהיה לו מניע פרטי, למרות שייתכן שהיו קושרים נוספים לרצח ואולי אף אולימפיאס עצמה הייתה ביניהם.

לאחר ההתנקשות בחייו של פיליפוס, הוכתר אלכסנדר, בנו, למלך מקדוניה. אמו אולימפיאס שבה מן הגלות, ואילו אשתו החדשה של פיליפוס, קלאופטרה, הוכרחה להתאבד על ידי אולימפיאס והילד שילדה לפיליפוס זמן קצר לפני כן נרצח.

אלכסנדר, מלך אפירוס, ואשתו החדשה, הנסיכה קלאופטרה, עזבו את מקדוניה ושבו לאפירוס, אך גם לאחר עזיבתם שמרו על קשר הדוק עם ממלכת מקדוניה. נולדו להם שני ילדים, בת בשם קאדמה ובן בשם נאופטלמוס.

בשנת 334 לפנה"ס יצא אלכסנדר, מלך מקדוניה, לכבוש את האימפריה הפרסית. באותו זמן אלכסנדר, מלך אפירוס, יצא לאיטליה, שם היו מושבות היווניות המחולקות מאוימות על ידי חבורות של שבטי הרים שהצליחו לכבוש כמה מהן. בתחילה הצליח בהדיפת האויבים, אך הוא נהרג במהלך קרב בשנת 331 לפנה"ס.

קלאופטרה, ששהתה עם בעלה באיטליה, חזרה לאחר מותו לאפירוס ושלטה שם כמלכה. בזמן הזה המשיך אלכסנדר בכיבושיו והגיע למצרים ובמקדוניה שלט מושל בשם אנטיפטרוס. אולימפיאס, שרצתה לשלוט במקדוניה לבדה, לא הסתדרה כלל עם אנטיפטרוס ובשנת 330 היא החליטה לשוב אל אפירוס ולשכנע את קלאופטרה לתת לידיה את המלוכה. קלאופטרה נעתרה ושבה אל בירת מקדוניה, פלה, שם היא חייתה תחת חסותו של אנטיפטרוס עם שני ילדיה, אך היחסים בינה ובין המושל היו מתוחים.

ב־11 ביוני 323 לפנה"ס אלכסנדר מת בבבל. אחיו למחצה, פיליפוס ארידיוס ירש אותו, אך הוא סבל מבעיות נפשיות ולא היה מסוגל לשלוט ולכן מונה עוצר, פרדיקס, אך האימפריה שהוא ירש הייתה סוערת. המושבות היווניות במערב מרדו והפרסים סילקו את המקדונים מן הערים שלהם.

בזמן הזה קלאופטרה התערבה, היא שלחה מכתב ללאונטוס שהיה חברו, שומר ראשו ואחד משרי צבאו של אלכסנדר ושאותו כנראה הכירה מילדות, במכתבה היא הציעה ללאונטוס להינשא לה, היא ידעה שלאונטוס יהפוך לרב כוח אף יותר מפרדיקס אם יינשא לה, שארת הבשר הקרובה ביותר לאלכסנדר, אך הנישואים האלו מעולם לא התקיימו משום שלאונטוס נהרג זמן קצר לאחר מכך כאשר ניסה לדכא את אחת המרידות. לאחר מותו של לאונטוס עזבה קלאופטרה את מקדוניה ועברה לעיר סרדיס, בירת לידיה.

באותו זמן יעצה לה אימה אולימפיאס להינשא לפרדיקס, עוצר האימפריה, המניע לכך היה אותו מניע שבגללו היצעה ללאונטוס להינשא לה, האיחוד בין אחותו של אלכסנדר לבין אחד משרי צבאו ייסע לאחד ולייצב את האימפריה ופרדיקס יוכל לסלק לגמרי את פיליפוס ארידיוס מהשלטון. פרדיקס רצה בנישואים האלו, אך היה רק סיבוך אחד, הוא היה מאורס לבתו של אנטיפטרוס, ניסאה, וכאשר האירוסין בוטלו ראה זאת אנטיפטרוס כעלבון קשה.

בנוסף לכך דיאדוכים נוספים מצבאו של אלכסנדר היו נחושים למנוע בכל מחיר את הכתרתו של פרדיקס למלך וכך מלחמה פרצה בסוף שנת 322 לפנה"ס, מלחמת הדיאדוכים הראשונה (מלחמות הדיאדוכים). פרדיקס הותקף על ידי מושל מצרים, תלמי הראשון, ועל ידי קרטראוס ואנטיגונוס בפיקודו של אנטיפטרוס וכשנה וחצי לאחר מכן הוא נהרג.

אנטיפטרוס ירש את מקומו של פרדיקס כעוצר בשנת 320 לפנה"ס. קלאופטרה שפחדה מפני זעמו של אנטיפטרוס נאלצה לכרות ברית עם דיאדוך בשם אאומנס שלחם לצד פרדיקס ושכעת המשיך במאבק גרילה נגד אנטיפטרוס והדיאדוכים הנוספים. אך קלאופטרה גילתה במהירות שהברית הזו הייתה חסרת טעם ומיהרה להתפייס עם אנטיפטרוס.

לאחר מותו של אנטיפטרוס בשנת 319 לפנה"ס היא נשארה בסרדיס ונותרה ברווקותה, למרות שרבים נוספים רצו בנישואים עמה כדי לחזק את מעמדם, אך היא סירבה להם.

אנטיגונוס, שלאחר מותו של אנטיפטרוס נעשה לחזק ביותר בין הדיאדוכים, החזיק את קלאופטרה עצורה בביתה בסרדיס ושם היא שהתה במשך כעשר שנים. בשנת 317 לפנה"ס נעשה בנה, נאופטלמוס למלך אפירוס, אך הודח מכיסאו בשנת 313 לפנה"ס ושב ככל הנראה אל אימו.

בשנת 308 לפנה"ס ביקר תלמי הראשון, ששלט במצרים, באזור הים האגאי. קלאופטרה, שהכירה את תלמי היטב מאז ילדותם, ניסתה לברוח ממעצרה בסרדיס ולהצטרף אליו, אך היא נתפסה, הוחזרה לסרדיס ושם נרצחה, כנראה בפקודתו של אנטיגנוס משום שייצגה יותר מדי כוח ואיימה על מעמדו. למרות זאת הוא הוציא להורג את המתנקשים וערך לקלאופטרה הלוויה מפוארת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]