קרב בולימוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרב בולימוב
מערכה: החזית המזרחית במלחמת העולם הראשונה
מלחמה: מלחמת העולם הראשונה
תאריכי הסכסוך 31 בינואר 1915
קרב אחרי הקרב השני על האגמים המזוריים
מקום סביבות בולימוב, פולין הקונגרסאית, כיום בפולין
קואורדינטות
52°04′35″N 20°09′47″E / 52.0764°N 20.1631°E / 52.0764; 20.1631 
תוצאה ללא הכרעה
הצדדים הלוחמים

האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית האימפריה הגרמנית

האימפריה הרוסיתהאימפריה הרוסית האימפריה הרוסית

מנהיגים
וילהלם השני  ניקולאי השני 
מפקדים

האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית אוגוסט פון מקנזן

כוחות

האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמניתהארמייה התשיעית

האימפריה הרוסיתהאימפריה הרוסית הארמייה השנייה

אבדות

20,000 נפגעים

40,000 נפגעים

מפה

הקרב על בולימוב היה קרב במסגרת החזית המזרחית במלחמת העולם הראשונה, שנערך ב-31 בינואר 1915 בין צבאות האימפריה הגרמנית והאימפריה הרוסית, באזור פולין הקונגרסאית (כיום חלק מפולין) בקרבת בולימוב. הקרב, שהסתיים ללא הכרעה, נחשב כהקדמה לקרב השני על האגמים המזוריים, והיה המתקפה השלישית שערך הצבא הגרמני באזור וורשה.

הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארמייה התשיעית הגרמנית בראשות אוגוסט פון מקנזן תקפה את הארמייה השנייה של הצבא הרוסי, תחת גנרל סמירנוב, באזור הכפר הפולני בולימוב, הסמוך לקו הרכבת המחבר בין לודז' ווורשה, והעמקים ממערב לוורשה.

הקרב על בולימוב היה הניסיון הראשון שעשו הגרמנים בשימוש בקנה מידה גדול בגז רעיל. אולם שמונה-עשר אלף פגזי הגז, ששוגרו במסגרת ההרעשה הארטילרית המקדימה של החזית הרוסית, לא הוכיחו את עצמם, מכיוון שהגז המבוסס על ברום מסוג Xylyl bromide (אנ') (סוג של גז מדמיע), נישא עם הרוח חזרה לקווים הגרמניים[1] . הגז גרם לנפגעים מעטים, אם בכלל, משום שמזג האוויר הקר גרם לו לקפוא, ובכך הפך אותו לבלתי יעיל.

כישלונה של מתקפת הגז גרם לפיקוד הגרמני לבטל את המשך המתקפה. הרוסים הגיבו בשליחת 11 דיוויזיות, בפיקוד וסילי גורקו למתקפת נגד. אש הארטילריה הגרמנית בלמה את מתקפת הנגד הרוסית, לאחר שהאחרונים ספגו כ-40,000 נפגעים.[1]

הפיקוד הרוסי לא הבין את המשמעות של השימוש שעשו הגרמנים בגז רעיל, ולא ייחס לה חשיבות, בגלל כישלונה, ולכן לא טרח לדווח עליה לבעלות הברית המערביות של רוסיה (צרפת ובריטניה). השימוש הבא של הגרמנים בגז רעיל היה במסגרת קרב איפר השני באפריל 1915, במהלכו הביא השימוש בגז לתוצאות מרשימות הרבה יותר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]