קרב צ'לנקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קרב צ'לנקו
תאריך התחלה: 9 בינואר 1887
תאריך סיום: 9 בינואר 1887
מקום: הרר,אתיופיה
תוצאה: ניצחון שוואני
הצדדים הלוחמים

הצבא השוואני

מפקדים

האמיר עבדאללה השני

כוחות

אלפי חיילים

200-400 רגלים

אבידות

מס' האבידות מינורי

מס' האבידות משמעותי

קרב צ'לנקו התרחש ב-9 בינואר 1887 בין הצבא השאוואני תחת הנגוס מנליק לצבאה של הרר תחת האמיר עבדאללה השני[1]. הצבא ההררי הובס, ולאחר מכן מנליק כבש וסיפח את העיר לאתיופיה.

מנליק, בתגובה לשליטה האיטלקית על חלקים מאריתראה ונמל מאסאווה, החל לייבא נשק ותחמושת דרך נמלה של ג'יבוטי שהיה בשליטה צרפתית דאז. בשנת 1886, האמיר עבדאללה מנע הובלה של כלי נשק ותחמושת דרך השטחים שבשליטתו.

מנליק רצה שליטה על העיר הרר מזה זמן מה. הטבח של החוקר האיטלקי הרוזן פייטרו פורו באפריל 1886, לכאורה בפקודתו של האמיר, נתן לנגוס תירוץ לכיבושה של הרר .[2] למרות שהצבא של שאווה היה כוח צבאי מנוסה עם רובים מודרניים, נסוג מנליק רצה להימנע ממלחמה, ובינואר 1887 הציע לעבדאללה את אותו סוג של אוטונומיה שהמלך אבא ג'יפאר של ג'ימה נהנה ממנה; האמיר סירב להצעה.

ביודעו שהוא בנחיתות מספרית, וחייליו נשאו כלי נשק מיושנים ותותחים מעטים, החליט האמיר עבדאללה לתקוף השכם בבוקר של חג המולד האתיופי (9 בינואר), בתקווה למצוא את השוואנים לא מוכנים ושיכורים מאלכוהול. עם זאת, הנגוס מנליק שפחד מהתקפת פתע, שמר את אנשיו על המשמר.

בשעה 11:00 חייליו של האמיר פתחו באש, החיילים השוואנים הגיבו במהירות והביסו את חיל הרגלים ההררי עם נפגעים מעטים מצידם. מנליק רדף אחר האמיר שנסוג לתוך הרר, שקירותיה העתיקות לא יכלו להתנגד להתקפתו. עבדאללה שוב סירב להיכנע, ולאחר מכן נמלט אל המדבר, והשאיר את דודו לשאת ולתת את כניעת העיר.

הכיבוש סיים את עצמאותה של הרר, וראס מקונן (אביו של היילה סלאסי) מונה למושל העיר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לעיתים מכונה עבדולאהי.
  2. ^ Harold G. Marcus, The Life and Times of Menelik II: Ethiopia 1844-1913, (Lawrenceville: Red Sea Press, 1995), p. 91 ISBN 1-56902-010-8