קרית ספר (מפעל ביבליוגרפי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צילום מסך של קטלוג קרית ספר באתר הספרייה הלאומית
הרבעון הביבליוגרפי "קרית ספר"

קרית ספר הוא מפעל ביבליוגרפי שנוסד על ידי הספרייה הלאומית, ושמטרתו ליצור את "הביבליוגרפיה הלאומית של מדינת ישראל והעם היהודי". וזאת על ידי קטלוג שיטתי של כל החומר המודפס במדינת ישראל, ושל כל החומר המודפס בעולם העוסק במדינת ישראל או בעם היהודי.

במסגרת פעילות זו הוציא המפעל לאור את כתב העת "קרית ספר". כתב העת יצא 4 פעמים בשנה (רבעון), ובו תועדו כל הפרסומים הביבליוגרפיים שנוספו למאגר. כתב העת פורסם החל מייסוד המאגר בשנת 1925 ועד לשנת 2003. נכתבו בו גם מאמרים ביבליוגרפיים רבים.

הפרסום בכתב העת חולק לפי מדורים (מדור כתבי עת, מדור אנציקלופדיות, מדור מקרא, מדור ספרות המדרש, וכו'), בכל מדור הופיעו הספרים שיצאו לאור בנושא זה, כאשר לכל ספר נלווה תיאור וסקירה ממצה.

החל מ-2003 המאגר זמין בקטלוג ציבורי מקוון וחינמי, המתעדכן מדי יום. והוא משולב בממשק הקטלוגים של הספרייה הלאומית. אולם במאגר המקוון, להבדיל מבכתב העת, אין תיאור ממצה לכל פריט אלא רק ציון של המדור (מכונה "מדור קרית ספר") אליו הוא משתייך.

ב-2018 המאמרים נסרקו וצורפו לרמב"י.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מפעל הביבליוגרפיה העברית - מפעל נוסף הפועל מטעם הספרייה הלאומית שמטרתו ליצור רישום לאחור של הספרות העברית והיהודית שיצאה לאור בעבר (מראשית הדפוס ועד לשנת 1960). מפעל קרית ספר לעומת זאת עוסק ברישום של הספרות היוצאת בהווה (משנת 1924 ואילך).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קרית ספר: רבעון לביבליוגרפיה, כלי מבטאו של בית הספרים הלא[ו]מי והאוניברסיטאי בירושל[י]ם, יצא לאור על ידי בית הספרים (הספרייה הלאומית), ירושלים, בין השנים 1925 – 2003. סך הכל יצאו לאור 73 כרכים (כל כרך מכיל 4 חוברות, שיצאו לאור מדי רבעון). (פרטי כתב העת בקטלוג הספרייה הלאומית)

סקירות

  • אסיה נויברג (עורכת קרית ספר), ליובל "קרית ספר" (ומצורף לו הנחיות שימוש בכרכי "קרית ספר"), קרית ספר נא, תשל"ז, עמ' III-VIII
  • גצל קרסל, חמישים שנה ל"קרית ספר", Jewish Book Annual 32, 1976-1975, עמ' 59–64 (מידע בקטלוג רמב"י)
  • זאב גריס, כותבי המאמרים ל"קרית ספר" כסוכני תרבות: על פי החוברות הנדפסות בעשר השנים הראשונות לקיומו, עלי ספר כב, תשע"ב, עמ' 155–163 (מידע בקטלוג רמב"י)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]