לדלג לתוכן

ראגנוולד, מלך שוודיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ראגנוולד קנפהוודה
Ragnvald Knaphövde
לידה 1100 עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 1126 (בגיל 26 בערך) עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה שוודיהשוודיה שוודיה
מקום קבורה מנזר ורטה, שוודיה
שושלת סטנקיל
אב אינגה הזקן?
אם Helena עריכת הנתון בוויקינתונים
מלך שוודיה
11251126
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ראגנוולד קנפהוודהשוודית: Ragnvald Knaphövde) היה מלך שוודיה באמצע שנות העשרים של המאה ה-12. כינויו Knaphövde מיוחס לכד לשתייה בגודל של ראש אדם או שמשמעותו "ראש עגול" בהתייחס לטיפשותו. ראגנוולד מוזכר ב"חוק של וסטרייטלנד" (Västgötalagen) כיורשו של אינגה הצעיר.

מוצאו לא ברור. למלך אינגה הזקן היה בן בשם ראגנוולד וההיסטוריון סוון טונברג מזהה אותו כמלך ראגנוולד. אף על פי כן, מסורת אחרת מציגה את המלך ראגנוולד כבנו של אולוף נסקונונג ו"החוק של וסטרייטלנד" לא מציין שהתקיים קשר משפחתי כל שהוא בינו לבין המלכים שקדמו לו.

מלוכתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראגנוולד נבחר להיות מלך השוודים באופלנד ואז הוכר על ידי תושבי אסטריֶטלנד, אך כאשר הוא נכנס לוסטרייטלנד, הוא עשה זאת מבלי לקחת בני ערובה גותים. הוא נרצח בקרלבי על ידי הגותים שבחרו במקומו את הנסיך הדני מגנוס נילסן שהוכתר כמגנוס הראשון, מלך שוודיה.

הכרוניקן הדני, סקסו גרמטיקוס, הסביר מאוחר יותר שבחירתו של מגנוס ורציחתו של ראגנוולד היה חלק מתוכניתם של הגותים לתבוע שלא כדין מידי השוודים את הזכות לבחור את המלך:

אף על פי כן, מלך שוודיה מת ולמרות העובדה שהייתה זו הזכות של השוודים לבחור מלך חדש, הגותים תבעו שלא כדין את הזכות הזאת על ידי ביטול זכותם של האחרים והרהיבו עוז לתת את המלוכה למגנוס. השוודים לא הסכימו לאפשר לגותים כל זכות שהיא בהקשר זה וסברו שאין זה ראוי שאומה פחותת ערך תדרוש לעצמה זכות שהם החזיקו בה מזמנים קדומים. כאשר הם דרשו את זכויותיהם הקדומות, הם הכריזו שבחירתו של מגנוס אינה תקפה, בשל העובדה שלגותים לא הייתה זכות לבחור מלך והם בחרו מלך אחר. מלך זה נרצח עד מהרה על ידי הגותים ובמותו הועברה מלכותו לידי מגנוס[1]

ב"חוק של וסטרייטלנד", מסמך שנכתב במאה הבאה, הכירו הגותים בזכותם לבחור ולהדיח את המלך. ברשימת המלכים שבמסמך זה הם התעלמו מקיומו של מגנוס, אך תחת זאת הם הגנו על רציחתו של ראגנוולד:

המלך הנוצרי העשירי היה ראגנוולד, אמיץ וגאה. הוא רכב לקרלבי ללא בני ערובה ובשל חוסר הכבוד שהוא רחש לגותים המערביים, הוא נרצח בבושת פנים. לאחר מכן משלו ראשי שבטים בוסטרייטלנד.

כך הסבירו הגותים את רצח ראגנוולד כנקמה לגישתו היהירה כלפיהם. לאחר מותו של מגנוס משלו אצילים בוסטרייטלנד, ככל הנראה בחסותם של מלכי דנמרק, במשך כמה עשורים, עד אשר קיבלו שם את השליטה סוורקר הזקן ואחריו אריק התשיעי.

במאה ה-16 החליף יוהאן השלישי, מלך שוודיה את מצבתו של ראגנוולד שניזוקה במצבה חדשה על קברו במנזר ורטה. קבר זה נחשב לקבר המשפחתי של אינגה הזקן ובשל כך נחשב ראגנוולד כבנו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]