רדיה סלטאנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קברה של רזיה סלטאנה ב- Bulbul-i-Khan, דלהי

רצ'יה (או רזיה) בנת אלתותמיש (נולדה 1205, נפטרה ב-13 באוקטובר 1240), שלטה בתואר ג'לאלת אל-דין סלטאנה בדלהי מ-1236 והייתה האישה הראשונה מבין שלוש נשים ששלטו בשמן בעולם המסלמי בימי הביניים. היא ירשה את אחיה שנפל לאחר שישה חודשים מירושת אביהם. עם זאת, יחסיה עם עבד שחור בשם יקות היו לצנינים בעיני הממלוכים שלה וחלקם, בהנהגת מלכ אלטוניה, שליט פנג'ב, מרדו בה. היא הובסה בקרב שבו נפל יקות ונשבתה. היא נאלצה להינשא לאלטוניה והוא עלה לשלטון, אך שניהם הובסו על ידי אח נוסף של רצ'יה, בהראם אל-דין, והיא ובעלה שנמלטו נרצחו על ידי שודדים.

רצ'יה עלתה לשלטון לאחר מות אביה, שמס אל-דין אלתותמיש. בנו הבכור נפטר, ובנו הצעיר עלה לשלטון בשם רוכן אל-דין, אך בשל היותו שליט רופס (שהיה למעשה כלי בידיה של אלמנת אלתותמיש) ונהנתן, הוא הופל לאחר שבעה חודשים על ידי הממלוכים שלו. במאבקי הכוח ביניהם, העדיפו אלו למנות לשלטון את רצ'יה, והיא נטלה את התואר סלטאנה.

רצ'יה שלטה כמצביאה מוצלחת, ולמדה לרכוב על סוס וללבוש שריון של גבר. היא גם הייתה פוליטיקאית ממולחת וידעה לאזן את מאבקי הכוח בין הממלוכים, למנות את נאמניה, גם אם מוצאם לא היה מן הממלוכים, והנהיגה מדיניות שאיפשרה למתאסלמים-מקרוב להתקדם במעלה הסולם הפוליטי וכן הנהיגה סובלנות כלפי ההינדואיזם. היא ניהלה יחסים אישיים קרובים, עד כדי טענות לקשר רומנטי, עם עבד חבשי בשם יקות, ודבר זה היה לצנינים בעיני הממלוכים, או לפחות עילה בידם להתקומם נגדה, וזאת בשל מעמדם הנחות של שחורים אפריקנים בראיה הבינימית.

בהנהגת מושל חבל הפנג'ב, אלטוניה, המרד נגד רצ'יה התגבר ומחשש למרד, היא ויקות יצאו בראש צבא מדלהי ונפגשו עם יריבם לקרב נטוי. אפס הקרב נטה לתבוסתם ויקות נפל במהלכו. רצ'יה נשבתה ולבסוף נאלצה להתחתן עם אלטוניה וכך למעשה לאפשר לו לעלות לשלטון על דלהי. אבל שלטונם המשותף לא ארך זמן רב בטרם התקומם אח נוסף של רצ'יה, בהרם אל-דין, ונטל את כס השלטון. ניסיונם של רצ'יה ואלטוניה להחזיר לידם את השלטון כשל והם ניגפו בפני שערי העיר וצבאם נסוג עד קיתהאל, שם ערקו מעליהם שרי הצבא והם נהרגו מידי שודדי דרכים ממוצא ג'ט ב-13 באוקטובר 1240.

אחרי ככלות הכל, הייתה תקופת שלטונה של רצ'יה טובה, ולא קצרה במיוחד מזו של שליטים אחרים בשושלת הממלוכית שהייתה בעלת נטייה כאילו טבעית לחתרנות תחת השליט. במיוחד חשובה העובדה שהיא ירשה את אביה ואחיה ונורשה על ידי אחיה האחר, לאחר שכל שליט אחר בתולדות השושלת עד ימיה ואף אחריה לא הצליח להוריש את שלטונו לצאצאיו. עובדת היותה אישה חשובה אף יותר, אך לא בראיה הפמיניסטית המודרנית, שכן רצ'יה עצמה אימצה את הסגנון הגברי של העולם המסלמי ובין השאר לבשה שריון קרב של גברים.

בשל מותה הארעי, מקום קבורתה המדויק של רצ'יה לא נודע. קבר אחד המיוחס לה נמצא בסיואן שליד מקום הירצחה בקיתהאל, ושני האתרים האחרים מצוים בדלהי הישנה, שייתכן שהיא הועברה אליו כדי שתיקבר לצד אחותה, שאזיה, וקבר נוסף המיוחס לה וליקות, בטונק שברג'יסתאן.