ג'אט (קבוצה אתנית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מנהג גמלים ג'אט מוסלמי מאזור סינד, 1872
ג'אט סיקי משבט סינדהו, לאהור, 1872
נערה ג'אט מאוטר פרדש, 1868

ג'אטפנג'אבי: ਜੱਟ, בהינדי: जाट, באורדו:جاٹ, באנגלית: Jat (מבטאים "ג'אאט") היא קהילה אתנית, בזמנו בעיקר חקלאית באופייה, בצפון הודו ובפקיסטן. בהתחלתה עם של רועים על גדות החלק התחתון של הנהר אינדוס בחבל סינד, נדדה עם הזמן צפונה אל אזורי פנג'ב, דלהי, רג'פוטאנה ומערב מישור הגנגס תוך מעבר לחיים מיושבים ולחקלאות. בני ג'אט הפכו למרכיב חשוב בקרב ההודים הפנג'בים. כיום חיים בני ג'אט בעיקר במדינות ההודיות הריאנה, פנג'ב, דלהי, רג'סטן ואוטאר פרדש, ובמדינות פנג'ב וסינד בפקיסטן. בני ג'אט אימצו דתות שונות - הינדואיזם, אסלאם סוני (בפקיסטן) ובמיוחד הסיקיזם. אולם פולחן האבות תופס עדיין תפקיד חשוב בתרבותם ומסורותיהם. בני ג'אט נמנעו תקופות ארוכות להכיר בסמכויות דתיות ופוליטיות, ובמערכת הקאסטות. הם נחשבים "ללא קסטות" והוגדרו לא פעם על ידי שכניהם כ"טמאים". קהילת ג'אט דוברת בעיקר את שפת פנג'בי (הניבים ג'אטקי-הינדי, הינדקי וכו'). חלקם מדברים גם אורדו.

קהילת הג'אט ראתה שינויים מרחיקי לכת במאה ה-17, הפלג ההודי של הג'אט נקט במאבק מזוין נגד האימפריה המוגולית בסוף המאה ה-17 ותחילת המאה ה-18. הממלכה הג'אטית הגיעה לשיא פריחתה תחת מהראג'ה סוראג' מאל בבהרטפור, בשנים 1707-1763.

חברי קהילת הג'אט באזור פנג'אב אימצו את מנהגי הקהלסה של הסיקים, והם נקראים ג'אטים סיקים.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאה ה-21 הג'אטים היוו 20% מאוכלוסיית חבל פנג'ב, 10% מתושבי בלוצ'יסטן, רג'סטן ודלהי, 2-5% מתושבי סינד, ח'ייבר פח'טונח'ווה ואוטר פרדש. 6 מיליון ג'אט חיים בהודו ו-4 מיליון בפקיסטן. בשנת 2012 העריכו ב"הינדוסטן טיימס" כי יש בעולם 82.5 מיליון ג'אט. המספרים במפקדי האוכלוסין בהודו נמוכים בהרבה. בני ג'אט מוכרים כ"מעמד חלש אחר" (Other Backward Class) ב-7 מתוך 36 המדינות וטריטוריות המרכיבות את הודו, דהיינו ברג'סטן, בהימאצ'ל פרדש, בדלהי, באוטראקהאנד, באוטאר פרדש, במדיה פרדש ובצ'האטיסגאר. קטגוריה זו מעניקה להם זכאות להעדפה מתקנת בתור אוכלוסייה הנמצאת מחוץ למערכת הקאסטות ומעמדה נחשב לעיתים קרובות כנחות. עם זאת ההכרה הזאת לא זיכתה אותם בהעדפה מתקנת בתחום המשרות בממשל המרכזי אלא רק במדינת רג'סטן (החל משנת 1999), להוציא המחוזות בהרטפור ודולפור. בעשור השני של המאה ה-21 עלתה הדרישה מצד בני ג'אט באזורים נוספים לזכות בהעדפה מתקנת. בשנת 2016 ארגנו בני ג'אט ממדינת הריאנה תנועת מחאה המונית לשם כך, שהידרדרה למעשי אלימות והתנגשויות עם כוחות הסדר, עם נפגעים בנפש. במהומות מ-20 בפברואר 2016 חסמו בני ג'אט והרסו דרכי תחבורה אל עיר הבירה של הודו, דלהי, וחלקים מתעלת מונאק המספקת מים לעיר הזאת. 10 מיליון תושבים בדלהי נותקו ממים. כמו כן פגעו ברכוש רב פרטי וציבורי. בעיר רוטאק הציתו חנויות ומפעלים השייכים לקבוצות אתניות אחרות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'אט בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא הודו. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.