רודרי הגדול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רודרי "הגדול" אפ מרווין
Rhodri "Mawr" ap Merfyn
לידה סביבות 820
האי מאן עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 878
אנגלסי, נסיכות ויילס עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ממלכת גוויניד'
בת זוג אנגהארד פאץ' מורינג
שושלת בית אברפראו
תואר מלך
אב מרווין "המנומש" אפ גוריאד
אם נסט פארך קאדל
צאצאים Anarawd ap Rhodri
Merfyn ap Rhodri
Cadell ap Rhodri
Tudwal Gloff עריכת הנתון בוויקינתונים
מלך ממלכת גוויניד'
844878
(כ־34 שנים)
→ מרווין פריך
אנרוואד אפ רודרי ←
מלך ממלכת פוויס
855878
(כ־23 שנים)
→ סינגאן אפ קאדל
מרווין אפ רודרי ←
מלך ממלכת סייסל'וג
872878
(כ־6 שנים)
→ גוואגון
קאד'ל אפ רודרי ←
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רודרי אפ מרוויןוולשית: Rhodri ap Merfyn; ‏סביבות 820? – 878) המוכר יותר בכינויו רודרי הגדול (בוולשית: Rhodri Mawr) היה מלך וולשי אשר מלך על ממלכת גוויניד' בשנים 878844 ובמהלך שלטונו ירש את כס השלטון של ממלכת פוויס וסיסלווג.

בספר דברי ימי אלסטר, כונה רודרי "מלך הבריטונים", על שאיחד את רוב ויילס (מלבד החלקים הדרומיים) בתקופה בה האזורים שנחשבו בריטונים היו רק סקוטלנד, ויילס וחלק מדרום-מערב אנגליה. בתקופות מאוחרות יותר כונה לעיתים "מלך הוולשים", למרות שכאמור לא שלט בפועל בכל ויילס ורק כארבע מאות שנים מאוחר יותר תתאחד ויילס באופן מלא.

שלטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממלכות ויילס תחת שלטונו של רורדי (בירוק) כולל השנים בהם הוא החל למלוך שם.

רורדי נולד ככל הנראה בשנת 820, בנו של מלך גוויניד' 'מרווין "המנומש" אפ גוריאד'. מרווין לקח לעצמו את שלטון הממלכה לאחר שהמלך האחרון של בית קונד'ה; הוול, נפטר ללא בן יורש. כך הקים מרווין את שושלת אברפראו (על שם מרכז השלטון באנגלסי), שבתקופתו נקראה שושלת מנאו ממנה הוא בא. אימו של רורדי, נסט וורך קאדל, הייתה ביתו של מלך פוויס קאד'ל (מלך: 808–773) ואחותו של המלך סינגאן אפ קאד'ל (מלך: 854–808).

כאשר נפטר אביו מרווין, ירש רורדי את כס ממלכת גוויניד' בשנת 844. מספר שנים לאחר מכן ב-855, נפטר מלך פוויס ללא בן יורש ורודרי ניצל את ההזדמנות ומשום שאימו הייתה שייכת לבית המלוכה בפוויס, לקח לעצמו את השלטון בממלכה. רורדי נשא לאשה את אנגהארד וורך מוריג מממלכת סייסל'וג, כך שכאשר אחיה גוואגון מלך סייסל'ו נפטר אף הוא ללא בן יורש, ניצל רורדי גם הזדמנות זו ולקח לעצמו את הכתר של סייסל'ו בשנת 872.

בתקופת שלטונו, התמודד רורדי הן בלחץ שהופעל מכיוון מזרח באנגליה והן מחופי ויילס במערב אם התגברות התקפות הויקינגים. בשנת 854 ישנו אף תיעוד לכך שהויקינגים תקפו ובזזו התיישבויות ברחבי האי אנגלסי, שנתיים לאחר מכן רורדי ניהל מערכה מוצלחת נגד הפולשים הוויקינגים ואף הרג את מנהיגם 'גורם'. בשנת 878 נהרג רורדי במהלך מערכה כנגד פלישה של ממלכת מרסיה לפוויס, במותו השאיר רורדי לפחות ארבעה בנים לחלק ביניהם את הממלכה המאוחדת שיצר אביהם.

מבין בניו של רורדי, אנרוואד הבכור ירש את ממלכת גוויניד', מרווין ירש את ממלכת פוויס וקאד'ל ירש את ממלכת סייסל'וג. הבן הרביעי תוד'וואל "העלוב", היה ככל הנראה צעיר מכדי לרשת תואר כל שהוא, לקח חלק במערכה כנגד מרסיה בשנת 881 שם הוא נפצע וקיבל את כינויו. משום שבניו עמדו כעת בראש שלוש ממלכות כשהם מקימים בהם שושלות חדשות, נוצר בסיס לחיזוק קשר השלטון בין ממלכות ויילס והטענה לקרבת דם בין מלכיה, מה שיהווה בסיס בהמשך לשיח האחדות של ממלכות ויילס ולבסוף ליצירת נסיכות ויילס במאה ה-13.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הוול ד'ה - נכדו של רודרי, שהצליח אף הוא לאחד את רוב ממלכות ויילס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]